Новото предизвикателство в изкуството на художника Павел Койчев е представянето му на тазгодишното издание на Празниците на изкуствата „Аполония“. Това са две удивително интересни и мащабни композиции – едната с наименование „Забити в морето“, а другата – „Морски загар“. След като му се постави дадена творческа задача, или в други негови идеи скулпторът има удивителната дарба да създава и надгражда своите творби в съзвучие с природата, с околната среда, с екстериора. Примерите в търсенията му през годините са много – сред култовите му творби се нареждат : „Водна паша“. „Клониране“, „Градежът“. Най-яркият пример за това са композициите, разположени край село Осиковица, където се намира тази странна, изградена от естествени материали къща – от дърво, глина, слама и др. На поляната пред „Градежът“ бяха разположени голяма част от неговите скулптурни творби, целите в бяло, и като пример за едно невероятно мислене в посока форма, цвят, цивилизационни препратки…И най-вече като осъществени блянове, които в нашата културна ситуация са в полето на мечтите и надеждата да бъдат реализирани по цялата страна. „Възможности и щения“ бе назована тази представителна негова сбирка, като една изложба – утопия, както сам я нарича. И в тези свои нови творби край морето и в самия Созопол те изразяват рефлективната способност на Павел Койчев да иронизира, с много високо качество на пластиката и нейната дълбока същност, да се надсмива над делника и да продължава да прави страстно онова, което може най-добре. Да създава скулптури и да обживява с тях средата и времето ни, по най-удивителен начин.
Николай Райнов е уникален в историята на новата българска култура – необикновено разностранен талант : поет, белетрист, драматург, есеист, литературен критик, учен-теоретик, историк и философ и стилист, преводач, публицист, неизтощим разказвач, вдъхновен интерпретатор на нашия и световния приказен фолклор; художник, изучаващ и опитващ..
Тя е сценарист, документалист, продуцент, филмов режисьор, наследница на фамилия, която е била "враг на народа", майка, стилист, пие кафе и бълва идеи постоянно – наш гост е вечната бунтарка Ирена Даскалова ! Още като малка Ирена режисира и командори свои приятели от улицата. Искала да стане оператор, но разбрала, че камерата е твърде тежка..
Преводачът Анелия Петрунова представя в "Нашият ден" четвъртия роман на Кармен Мола "Мълчанието на майките". Кармен Мола е псевдоним, зад който се крият трима мъже – телевизионни сценаристи, свикнали да работят в екип. Петрунова препоръчва на читателите да четат книгите последователно - "Кървавата годеница", "Пурпурната мрежа",..
В навечерието на коледните празници и новата 2025 година в "Нашият ден" разговаряме с Георги Господинов , поет, писател, драматург и значима фигура в световната литература. Какви са изминалите 12 месеца в очите на писателя – в личен и общочовешки план, в български и глобален контекст? Най-личният, най-чистият и вероятно най-хубав..
Какво ни донесе 2024 година в културен план – размисъл в "Нашият ден" с Димитър Стоянович . В началото на разговора насочваме внимание към новия брой на сп. L’Europeo, озаглавен "Актрисите" . По думите на Стоянович, който е главен редактор на изданието, този брой е обяснение в любов към българските актриси и българския театър – заслужено..
Тази година Венцислав Диков представи свои картини в Япония, Токио, под наслов "Институт за невъзможни неща", в галерия "Сан-Ай". Това е неговото трето..
Третото събитие от новата поредица "По следите на изгубената поезия" в Литературния клуб на Столична библиотека е на 18 декември от 18:30 ч. Поредицата се..
Учените и лекарите твърдят, че кожата е най-големият човешки орган. Какво означава това в грижата и лечението на най-честите кожни тумори? – това бе..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg