Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Искам: Време

Снимка: pixabay.com
Според Мирча Елиаде играта принуждава висшите сили, тоталната другост да предизвикат, да случат нещо в действителността на „този свят”. В началното „разцепване” на времето и съответното обособяване на сфери на сакралното и профанното, характерно за световните религии, тя се оказва общия елемент. Юдаизмът определя начало и край на времето. Всяко явяване на Яхве е различно и прави времето необратимо, исторично. Християнството от своя страна „освещава” историческото време с въплъщаването на Христос в точно определено историческо време, засвидетелствано в евангелията. Преди големия празник Вяра, Надежда и Любов говорим за това какво е времето… Едно ли е? Единно ли е? А какво е време „преди“ времето и време „след“ времето. Думата на деня е Време.
• Гост в студиото е поетът Атанас Звездинов, поводът – проект на дунавските държави за серия поетични антологии, посветени на голямата река.
• Бележки върху календара: сградата на „Метрополитън опера“ в Ню Йорк или как се създава огромен културен център с изцяло частно меценатско финансиране; демонстрация на първата фотокопирна и, разбира се, рожденици, сред които големият чешки поет Владимир Холан.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Мемоарите на Ървин Ялом

" Моят път към себе си "  е озаглавил своите мемоари д-р Ървин Ялом, професор към Станфордския университет, световнопризнат учен, уважаван психотерапевт и известен автор. Дете на руски евреи имигранти, Ървин Ялом израства в беден квартал на Вашингтон. Решен да се измъкне от ограничаващата го среда, той насочва цялата си енергия в мечтата си да стане..

публикувано на 24.07.24 в 14:38
Разкопки на обект

Археолози разкриват нови парчета от историческия пъзел на Созопол

Археологическите открития ни свързват с изгубените светове на нашите предци. За вълненията на един археолог в търсене на неизвестното, както и за находките и ценните артефакти при спасителните археологически разкопки на обект "Автогара", местност Провлака, Созопол – разговор с д-р Явор Иванов , научен ръководител на разкопките. Спасителните..

публикувано на 24.07.24 в 09:19

Младият режисьор Стефани Христова гостува в "Домът на музите

Срещаме ви с младия режисьор Стефани Христова.Тя завършва НАТФИЗ "Кръстьо Сарафов" със специалност "Режисура за драматичен театър" в класа на проф. Пламен Марков през 2022 г. В момента завършва и магистратура по "История и съвременност на философията" в Софийски университет "Св. Климент Охридски". Дипломното ѝ представление по пиесата "Грозният" от..

публикувано на 24.07.24 в 08:50

"Стоманена трева" в парка Врана

От 25 до 28 юли парк-музей Врана ще бъде преобразен от огромната инсталация " Стоманена трева " , дело на френско артстудио, което я показва у нас по покана на Sofia lights.  "Ние правим колаборация с френските артисти – казва Ясен Гешев, един от създателите на Sofia Lights – някои стоманени треви са по-високи от двайсет метра, гледката е..

публикувано на 23.07.24 в 16:10
 Андрей Янев (вляво) и Емил Янев

Човек от горната земя, който ходи по земята

В епизод 553 "Трамвай по желание" среща своята публика с известния художник и музикант Андрей Янев. През юни столичната галерия "Средец" стана средище на ценителите на философската живопис с изложбата "Освещаване на семената" на Андрей Янев. "Евангелският пласт в творбите е ясен, дори декларативен. Но той трябва да бъде осмислен в самата идея за..

публикувано на 23.07.24 в 15:00