Статистиката, представена на форум за отчитане на резултатите от европейски проект за оказване на правна, медицинска, социална и психологическа помощ на мигранти у нас, показва, че половината от тези лица са с нисък образователен ценз. На практика те са половината от всички пълнолетни лица, потърсили закрила у нас. 21% са без никакво образование, а 30 % са с начално. Едва 5 на сто са висшисти. Тенденцията тревожи и работещите на терен. Социалният работник към БЧК Набил Абут призова за спешни мерки от страна на държавата. Статистиката сочи, че отново повече от половината мигранти у нас са мъже – почти две трети от общия брой. Запазва се и разпределението по националности
Яница Ряпова, експерт в Държавната агенция за бежанците, посочи:
От началото на годината най-голям брой от търсещите закрила лица в България са граждани на Афганистан – близо 1000, следвани от граждани на Сирия и Ирак.
Отчетени бяха и положителни тенденции. От началото на тази година 450 души са пожелали доброволно да се завърнат в страните, от които идват. В предишни години те са били между 30 и 100. В същото време мигрантският натиск върху страната намалява. От началото на годината само 5000 души са потърсили закрила у нас.
Повече подробности по темата ще научите от звуковия файл.
В навечерието на коледните празници и новата 2025 година в "Нашият ден" разговаряме с Георги Господинов , поет, писател, драматург и значима фигура..
Какво ни донесе 2024 година в културен план – размисъл в "Нашият ден" с Димитър Стоянович . В началото на разговора насочваме внимание към новия..
Българският културен институт в Берлин (БКИ-Берлин), НУИИ "Илия Петров" - София и галерия "Дебют" представят експозиция от икони и живопис на Станимир..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg