Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Виртуален музей на хоровото изкуство – минало, настояще и бъдеще

Даниел Иванов, диригент на хора в НГДЕК
Снимка: лиен архив

Асоциацията за думата музей е различна за всяко поколение интелектуално ангажирани хора. За някои е нещо твърде сериозно, за други необходимо, а за трети е прозорец към отминали времена или към съвременни иновации.
Този музей, обаче е нещо съвсем различно, най-вече заради материята,  която представя, а именно хоровото изкуство. България има своята утвърдена школа в това отношение. Редица хорови и камерни формации  - професионални и самодейни ежегодно напомнят за високото вокално изкуство, развиващо се в пределите на малката ни, но пълна с талантливи творци и изпълнители родина.
Идеята на хората, подели инициативата за създаване на Музей на хоровото изкуство, е основно да напомнят за това на любителите на този жанр и да запазят историята му за поколенията.
Идеолозите тук са млади хора, отдадени на българската традиционна музика в нейните основни направления – старинната църковна музика, автентичния и обработен фолклор. Това са настоящи възпитаници и хористи в Националната гимназия за древни езици и култури заедно с техния диригент и преподавател – Даниел Иванов, някогашен възпитаник на училището.

Проектът за музей на българското хорово изкуство стартира с пространство в интернет.

Настоящата страница е нашето виртуално пространство, в което да ви запознаем с инициативата ни за създаване на музей на българското хорово изкуство. Като участници в такава творческа дейност оценяваме необходимостта и стойността на хоровото изкуство за миналото, настоящето и бъдещето на страната. Мотивирани сме да съберем, опишем и представим историята на различни хорови състави, ансамбли и вокални формации в България, които имат своя принос в развитието и съхранението на тази певческа традиция. Приоритет за работата на нашия екип ще бъдат и състави, които вече не съществуват на сцената и в творческа среда, но историята им все още се пази в паметта на диригенти и изпълнители. Така събрахме, подредихме и представяме историята на нашия хор с вдъхновение и надежда, че инициативата ни ще бъде подкрепена с още много истории, снимки, записи и на вашите ансамбли и хорови състави!


Това е обръщението на екипа от ентусиасти към хората във Facebook, а какво споделиха диригентът Даниел Иванов и певците Румен Георгиев и Андреа Исаева при гостуването си в предаването „Жива вода“ можете да чуете в звуковия файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Аделина Александрова и Емануил Иванов

Пианистът Емануил Иванов: артистът трябва да е земен

"Винаги съм смятал, че един артист, примерно в класическата музика, трябва да е земен – казва Емануил Иванов. – Не бива да се самоиздигаме на пиедестал, не трябва да създаваме изкуствена дистанция между себе си и публиката и да се считаме за недосегаеми, само защото свирим или правим музика. Нямаме никакво право на това – трябва да сме близки..

публикувано на 26.04.24 в 12:45
Сцена от четвърто действие на операта „Вилхелм Тел“

"Вилхелм Тел" от Джоакино Росини, опера в четири действия

Либрето: Виктор Жозеф Етиен и Иполит Луи Би (по едноименната драма на Фридрих Шилер) Първо изпълнение: 3 август 1829 г. в Париж. Действащи лица: • Вилхелм Тел – баритон • Мелхтал – бас • Арнолд, негов син – тенор • Валтер Фюрст – бас • Лайтхолд – бас • Геслер, австрийски императорски наместник в Швейцария – бас • Рудолф, негов адютант – тенор..

публикувано на 26.04.24 в 12:15

Фестивалът "Артис" с трето издание в София

"През тази година стартираме третото издание на "Международния музикален фестивал за класическа музика и изкуства". Подчертавам изкуства и правя това уточнение, защото в предишните издания, фестивалът   беше само с класическа музика. Сега разширяваме диапазона  ,включвайки различни изкуства, като в бъдеще тенденцията е форумът да обединява всички..

публикувано на 26.04.24 в 08:15

What the Funk представя катедра “Поп и джаз изкуство” към Вокалния факултет на НМА

Фънк вечер What the Funk представят на 24 април катедра “Поп и джаз изкуство” към Вокалния факултет на НМА “Проф. Панчо Владигеров” и Общинският културен институт “Надежда”.   В  концерта участват Джаз формация “София” и студентите от класа по пеене на ас. д-р Адриана Бенова и от класа по саксофон на хон. ас. Апостол Апостолов - Толи.  Повече от..

публикувано на 24.04.24 в 16:50
Антонина Бонева

Concertissimi с Антонина Бонева и нейните ученици

По повод 40 години преподавателска дейност и още повече концертна, пианистката и клавирен педагог Антонина Бонева организира концерт. На сцената заедно с нея ще музицират настоящите и ученици Марина Мравова, Йоанна-Лора Василева, Мартин Цветков и Димитър Михайлов, които са лауреати на десетки награди от международни конкурси. "Реших да отбележа..

публикувано на 21.04.24 в 09:05