Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Радиоенциклопедия „Константи и въображаеми светове в науката”

Епизод 1 Математика на различни езици

БНР Новини
Фотоколаж: Теодор Иванов

Цикълът включва пет епизода, в които разглежда как важните за математиката, физиката, програмирането, статистиката числа и понятия намират място във философията, музиката, лингвистиката, изкуството. Поставя научни и философски въпроси за това как математиката, константите и математическите модели присъстват във физическия свят.
Епизод едно „Математика на различни езици“.
Когато говорим и мислим за математика, сякаш първата асоциация е за рационалност, дотолкова сдържана, че лишава езика от онези изразни средства, които могат да нюансират мисълта и да я обагрят емоционално. Едно организирано разсъждение, подвластно на правила и логика. Епизодът представя примери и описания за това как  в „един такъв опростен, въображаем свят на математиката, можеш да изобразиш реални проблеми и да ги решиш там, а после да върнеш решението в реалния свят“ – и това са погледи, които не само информират, а и изкушават, защото разкриват нематериален свят, в които можем да пренесем всеки друг. Епизодът търси различни погледи и към това какво е математиката и как тя дава възможност на  въображението да се разгърне и надхвърли тривиалното, изучавайки „въображаеми светове, които могат да бъдат полезни…“  Защо математиката прилича на „приказка“ и какво се случва с „човешката крива на емоциите“, когато в него се пренесе някакъв вид изкуство? Слушайте за всичко това: доц. Първанов Първанов, декан на факултета по математика и информатика към СУ „Свети Климент Охридски“, доц. Борис Грозданов, философ към БАН, с награда Мария Кюри и изследователска работа по философия на физиката в университета в Оксфорд, Живко Марев звукорежисьор , Емилиян Гацов - Елби, артист, композитор, музикант и асистент Бойко Амаров, консултант статистически анализи и прогнози в Стопанския факултет на  СУ „Св. Климент Охридски“.






Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Религия в средното училище – дали и как?

В последните дни в публичното пространство се засилиха гласове, които сме чували и преди, в полза на задължителното въвеждане на религия в масовото средно училище. Те изглежда принадлежат на определени кръгове, които категорично настояват за това и имаха повод да изложат отново публично аргументите си. По въпроса обаче има различни мнения и гледни..

публикувано на 15.07.24 в 14:05

Стопанският факултет на СУ ще финансира млади специалисти

"TWIN4ECO се казва проектът и е класически туининг проект, който е насочен към повишаване на капацитета на научна организация, в случая на Стопанския факултет на СУ "Св. Климент Охридски", като това включва международни конференции, обмен и обучение на млади асистенти, доценти, професори, като в рамките на период от две-три години да се извърши..

публикувано на 15.07.24 в 10:00

Русенският Образцов чифлик, днес Професионална гимназия по селско стопанство "Ангел Кънчев"

С указ № 374 от 13 декември 1879 г. на княз Александър I Батенберг, само година след Освобождението, започва историята на първото професионално училище в свободна България. Тя продължава и днес в Професионалната гимназия по селско стопанство "Ангел Кънчев". Само по себе си такова дълголетие е забележително, още повече, че училището оцелява във..

публикувано на 13.07.24 в 12:05

Програмиране на изкуствен интелект ще изучават във 2-ро СУ "Акад. Емилиян Станев"

"За учебната 2024-2025 година във 2-ро СУ "Акад. Емилиян Станев" е утвърден държавен план-прием за обучение по специалност "Програмиране на изкуствен интелект", а това означава, че нашите ученици могат да придобият професия програмист на изкуствен интелект от направления компютърни науки", съобщи в предаването "Следобед за любопитните" д-р..

публикувано на 12.07.24 в 17:50

Как да запаметяваме информация лесно?

Рубриката "Епизоди от живота" на предаването "Нашият ден" насочва слушателското вниманието към нещо любопитно – мнемониката . Понятието се отнася към разнообразните техники за запаметяване на информация – за тях разказва Емилия Сотирова от психологичен център SOVA. Често в ежедневието човек изпитва затруднения да запомня факти, числа, имена..

публикувано на 12.07.24 в 09:21