Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Феникс Върбанов отново на българска сцена

Работа на Феникс Върбанов от изложбата му „Границите на реалността“ (фрагмент)
Снимка: sofia-art-galleries.com

Смачканата и нарисувана хартия, където в лабиринта от планини и долини и най-вещият специалист по Фън Шуй би се загубил, ми нашепва или крещи, че той е успял, че той е победител. Крясък на птица, която излиза от развълнувано море – така писа преди време за картините на Феникс Върбанов и тяхната философия изкуствоведът Красимир Илиев, който и сега е куратор на изложбата на този художник.

Галерия „Аросита“ буквално е преобразена от новите творби на Феникс Върбанов, на когото творческата територия наистина е на три велики държави – България, Франция и Китай. Изложбата се нарича „Границите на реалността“ и включва около 30 картини с различни формати. Тя ознаменува трайния му интерес към кръглия формат, към светлото и тъмното, към хартията като изразно средство. И в същото време „свитъците“ радват и изненадват с използването на по-ярък колорит, с червеното, жълтото, зеленото, които с плътния си наситен цвят действат различно и по новому. Феникс Върбанов за тези последни години за трети път показва своето изкуство у нас, явно българските корени го зоват. Той с вълнение говори за предстоящото си пътуване до Китай, където е поканен да участва в един пленер в Шанхай, което отново говори как този художник принадлежи на световното изкуство, със самочувствие и респект.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Николай Райнов

Изкуството в мен: Разностранният и необикновен Николай Райнов

Николай Райнов е уникален в историята на новата българска култура – необикновено разностранен талант : поет, белетрист, драматург, есеист, литературен критик, учен-теоретик, историк и философ и стилист, преводач, публицист, неизтощим разказвач, вдъхновен интерпретатор на нашия и световния приказен фолклор; художник, изучаващ и опитващ..

публикувано на 19.12.24 в 13:53
Никол, Мария, Габриела, Ирена Даскалова, Мартин, Луиза

Тийнейджърът в мен: Ирена Даскалова

Тя е сценарист, документалист, продуцент, филмов режисьор, наследница на фамилия, която е била "враг на народа", майка, стилист, пие кафе и бълва идеи постоянно – наш гост е вечната бунтарка Ирена Даскалова ! Още като малка Ирена режисира и командори свои приятели от улицата. Искала да стане оператор, но разбрала, че камерата е твърде тежка..

публикувано на 19.12.24 в 13:38

Четвъртият роман на Кармен Мола "Мълчанието на майките"

Преводачът Анелия Петрунова представя в "Нашият ден" четвъртия роман на Кармен Мола "Мълчанието на майките". Кармен Мола е псевдоним, зад който се крият трима мъже – телевизионни сценаристи, свикнали да работят в екип. Петрунова препоръчва на читателите да четат книгите последователно - "Кървавата годеница", "Пурпурната мрежа",..

публикувано на 19.12.24 в 12:13
Георги Господинов

Георги Господинов: Литературата винаги е антидот

В навечерието на коледните празници и новата 2025 година в "Нашият ден" разговаряме с Георги Господинов , поет, писател, драматург и значима фигура в световната литература. Какви са изминалите 12 месеца в очите на писателя – в личен и общочовешки план, в български и глобален контекст?   Най-личният, най-чистият и вероятно най-хубав..

публикувано на 19.12.24 в 10:36
Димитър Стоянович

Димитър Стоянович: Културният живот лети с пълна сила

Какво ни донесе 2024 година в културен план – размисъл в "Нашият ден" с Димитър Стоянович . В началото на разговора насочваме внимание към новия брой на сп. L’Europeo, озаглавен "Актрисите" . По думите на Стоянович, който е главен редактор на изданието, този брой е обяснение в любов към българските актриси и българския театър – заслужено..

публикувано на 19.12.24 в 09:29