Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Там, където се е родил Зевс

БНР Новини
Градчето Агиос Николаос - Крит.
Снимка: Симеон Идакиев

От това предаване можете да научите повече за остров Крит в Средиземно море, който посетих неотдавна. Първата сутрин след пристигането си в Агиа Пелагиа, където бях настанен, се събудих заедно със слънцето - от звук на хлопатари и блеене на овце. Сякаш бях някъде в Родопите. Но после зърнах стройните редици на маслиновите дървета под терасата, а малко по-нататък белите къщи на крайбрежното селце и наситеносиньото море. Моето първо докосване до чудесата на средиземноморския остров Крит, които бях нетърпелив да открия.
И те не закъсняха: пленителното градче Ретимно, внушителният каньон Курталиотико, съхранил един от най-свещените манастири на Крит, Превели. Столицата Ираклион с изключително богатия си музей, където особено място заема една прочута, но неразгадана и до ден-днешен находка - диска от Фестос, дворецът на цар Минос в Кносос, селището Елунда - изходен пункт за остров Спиналонга, съпротивлявал се успешно над 40 години на опитите да бъда покорен от турците и красивото градче Агиос Николаос (Свети Никола).
Оказа се вярно онова, което бях прочел в пътеводителите - че този остров е любопитна мозайка от исторически, природни, археологически и туристически обекти, че го обитават хора, които ще ви предложат щедро гостоприемството си, защото са широко скроени, горди и с пламенен дух. Разбира се, пожелавам ви да го видите със собствените си очи, но преди това чуйте предаването.





Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
„В лабораторията на художника“ от Александър Божинов

Историята като шарж

Александър Божинов (1878-1968) преживява двете световни войни, Народния съд и още много политически преобръщания и изпитания. В живота му историята често се оглежда като в огледало и се отразява с абсурдното си лице. За Божинов, за историята като гротеска, за хода на времето в шаржови и сатирични измерения говорим с проф. Ваня Добрева, проф...

публикувано на 28.03.24 в 11:19

За Трявна… като за Трявна

Има много места в България, които те грабват от пръв поглед. Ако тръгнеш по старинната улица от Калинчевата и Даскаловата къща, минеш покрай дома на Славейкови – баща и син, Петко и Пенчо, прекосиш гърбатия мост и площада с часовниковата кула, поклониш се на вдълбаната в земята църква, то е пределно ясно къде си попаднал. Но нашият екип бе тук..

публикувано на 27.03.24 в 07:35
Куршум джамия

До края на март Куршум джамия отваря врати

След 9 години на съдебни битки и протести бившият мюсюлмански храм Куршум джамия в Карлово вече е реставриран и става музей, който ще отвори врати съвсем скоро. Куршум джамия е паметник на културата от национално значение. При реставрацията са запазени елементи от 1485 година, когато е построена джамията. "Тази сграда е най-старата от Османския..

публикувано на 26.03.24 в 15:45

Поредица кратки филми за опазването на българските гори

Гората е сложен организъм, който за жалост не е безгранично устойчив и вечен. Редица фактори – като изсичането на дървета и климатичните промени – влияят на горската екосистема.  Преди Седмицата на гората (1-7 април ) в "Нашият ден" разговаряме с Нели Дончева от WWF България за поредицата кратки филми, посветени на опазването на българските гори...

публикувано на 26.03.24 в 09:50
Мойрите при раждането на Ахил (мозайка от „Вилата на Тезей“, V век, Археологически парк „Пафос“)

За божествата на съдбата и техните имена

На кого не се е случвало да преживее ситуация, напълно разбиваща рамките на човешката логика и подредения свят на предвидимото ни всекидневие. И кой не си е помислял що за съдба му е отредена или какви неведоми сили се намесват в живота и ни карат да се чувстваме като играчки в нечии могъщи ръце. Сигурно същото са се питали и далечните ни..

публикувано на 26.03.24 в 08:25