Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Знаменитият руски баритон Дмитрий Хворостовски стана на 55

На опера в събота, 21 октомври, от 20.00 часа

БНР Новини
Дмитрий Хворостовски
Снимка: ЕПА/БГНЕС

Дмитрий Александрович Хворостовский – звездният руски баритон, роден на 16 октомври в Кросноярск, навърши 55 години. Той започва кариерата си като учител по музика и солист в Красноярския държавен театър за опера и балет през 1985 г. След няколко години обаче светът разбира за огромния му талант и след победата му в Международния конкурс за оперни певци в Кардиф през 1989 г. руснакът получава ангажименти в най-добрите музикално-театрални сцени по света: Лондонския кралски театър, Баварската държавна опера, Берлинската държавна опера, Миланската „Ла Скала“, Виенската държавна опера, „Театър Колон“ в Буенос Айрес, Нюйоркската „Метрополитън опера“, Чикагската опера, Мариинския театър в Санкт Петербург, московския театър „Нова опера“ и др. Днес той е един от най-търсените певци в света, някои го наричат „сибирски експрес”, „гражданин на света” и „велик боец“. Както повечето оперни звезди той общува на английски, италиански, френски и понякога за седмица сменя по 2-3 страни. По този повод сам признава: „Животът ми е по-лош от този на ромите. Вкъщи вечно ме няма, на едно място се задържам не повече от една седмица, ако съм на турне, или 1-2 месеца, ако пея в операта”.
Във формирането му като артист и музикант влияние имат прочути оперни гласове като Тито Гоби, Фьодор Шаляпин, Мария Калас и Еторе Бастианини, но решаваща роля има неговия баща - инженер-химик по образование, но любител музикант и горещ почитател на вокалното изкуство. В тази връзка Хворостовски споделя: „Моят баща имаше най-сериозно влияние в моя музикален живот. И това е откакто имам спомени. Обичах да го слушам да пее и свири на пиано, особено своите любими стари руски романси...“. Именно на баща си руският баритон посвещава един от албумите си, в които записва старинни руски романси. „Простотата е висшият и последен подарък на боговете” – обича да повтаря той по отношение на сценичния образ. Но понякога зад тази простота и естественост се крият много усилни часове и упорита работа. Дмитрий Хворостовски поддържа своята привлекателна визия и отлична спортна форма. Снима се във филма „Дон Жуан” и прави без дубльор (с изключение на финала) всички трикове, хвърляния и падания. През 2015 година претърпява операция на мозъчен тумор, но в същата година успява да се завърне на сцената.
В предаването ви предлагаме пълен запис на операта „Дон Карлос“ от Джузепе Верди с участието на Дмитрий Хворостовски в партията на маркиз Поза.

Изпълнителски състав:  
Роберто Скандиуци (бас) - Филип Втори, крал на Испания
Ричард Марджисън (тенор) – Дон Карлос, негов син
Дмитрий Хворостовски (баритон) -  Родриго, маркиз Поза
Робърт Лойд (бас) - Великият инквизитор
Галина Горчакова (сопран) - Елизабет Валоа, кралица на Испания
Олга Бородина (мецосопран) – Принцеса Еболи, придворна дама
Елизабет Норберг-Шулц (сопран) – Тебалдо, паж на кралицата
Робин Легате (тенор) - Граф ди Лерма, началник на телохранителите
Силвия Макнеър (сопран) - Глас от небето  
Илдебрандо Д’Арканджело – Монах
Хор и симфоничен оркестър на Лондонската Кралска опера „Ковънт гардън“
Диригент - Бернард Хайтинк


Съдържание на операта "Дон Карлос" от Верди



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Монтеки и Капулети кръстосват шпаги на оперната сцена в Лиеж

Сезонът на Кралската опера на Валония в Лиеж продължи през май с белкантова музика и пет представления на "Капулети и Монтеки" на Винченцо Белини. Шестата опера на бележития сицилиански майстор вижда бял свят по време на карнавалния сезон във Венеция през 1830 г. Белини написва творбата само за шест седмици, изпълнявайки спешна поръчка на импресариото..

публикувано на 16.06.24 в 08:20

Програмата на Еврокласик ноктюрно от 16 до 30 юни 2024 г.

16 юни 3.00 часа – Лудвиг ван Бетовен (1770-1827), Missa Solemnis (Тържествена меса) в Ре мажор, оп. 123. Изпълняват Луси Кроу (сопран), Ан Халенберг (мецосопран), Джовани Сала (тенор), Уилям Томас (бас), хор Монтеверди и Революционен и романтичен оркестър. Диригент Джон Елиът Гардинър. 4.14 часа – Лудвиг ван Бетовен (1770-1827), Клавирно трио в Си..

публикувано на 15.06.24 в 12:05

160 години от рождението на Рихард Щраус

На 11 юни 1864 г. в Мюнхен се ражда композиторът Рихард Щраус. Много трудно е да се определи с кои свои произведения той остава в историята – с оперите, симфоничните поеми или с песните си. Но едно е ясно – посвещава живота си на Нейно величество Музиката и ни дарява в наследство 16 опери, 2 симфонии и 8 симфонични поеми, 2 концерта за валдхорна и над 200..

публикувано на 15.06.24 в 07:55
Максим Цеков

Максим Цеков – австрийският цигулар от български произход

"Лауреатите" е нов музикален проект на Оркестър "Кантус Фирмус", който започна с концерт в началото на седмицата. Публиката се потопи в духа на романтизма чрез мелодиите на Шуберт и Чайковски и новата пиеса за цигулка "Смиляна" от Георги Андреев. Солист и концертмайстор на оркестъра бе едва 23 -годишният Максим Цеков . Той е лауреат от престижни..

обновено на 14.06.24 в 12:33
Орлин Горанов

Орлин Горанов: Музиката е най-висшият език между разумните същества

С неподражаемия си глас и артистична харизма Орлин Горанов вече повече от половин век е на върха на българската музикална сцена. Обичаният от поколения българи певец е в студиото на "Нашият ден", за да говори за предстоящите срещи с публиката и нестихващото творческо вдъхновение. Орлин Горанов ще отпразнува своите "50 години магия" с..

публикувано на 14.06.24 в 11:00