Първото излъчване на предаването „Един мъж, един микрофон” по програма „Христо Ботев” беше преди шест и половина години, които излетяха много бързо. Но дойде време да се сбогувам с вас, защото това е последното му издание. Направих го с помощта на двама изключително интересни събеседници - първият ми гост през 2011 година, академик Витан Влахов и доайенът на българските пътешественици доктор Петър Берон.
Академик Витан Влахов е автор на над 200 научни публикации, монографии, учебници и статии в чужди и български специализирани издания, почетен председател е на Българското дружество по клинична фармакология и терапия и е член на ръководството на едноименната Европейска асоциация. Но освен това е почетен председател на Планинската спасителна служба, участвал е и в две експедиции в Хималаите, а като дългогодишен експерт и консултант на Европейския съюз е пътувал много и то, както се казва „с широко отворени очи”.
А доцент, доктор Петър Берон е зоолог, беше директор на Природонаучния музей при БАН от 1993 до 2005 година. Научните му интереси са многообразни, но специален интерес за него, доколкото ми е известно, представлява пещерната и високопланинската фауна, както и историята на зоологията. Голям е приносът му към създаването и обогатяването на музейни колекции и експозиции. Посетил е сам или като участник в експедиции над 100 държави в Европа, Азия, Африка, двете Америки, Папуа-Нова Гвинея и други страни. От 1976 до 1979 година е работил като управител на резервати в Нигерия. Аз винаги съм се възхищавал от неговите енциклопедични познания и ерудиция.
Трябва да чуете това предаване, за да се убедите отново и какви обаятелни разказвачи са двамата и да се докоснете до искрящото им чувство за хумор.
Дойде време и аз да ви кажа сбогом, уважаеми слушатели. Както вече споменах това е последната ни среща в ефира на програма „Христо Ботев”. Ще ми липсват вашите гласове и сега му е времето да ви благодаря за стотиците обаждания, за приятелството и топлотата, която бликаше от тях, за удоволствието да бъдем заедно през тези години. Желая ви здраве, късмет и успех във всичките ви начинания.
Мария Аргирова. Тя е млад учен с дълга професионална биография. Мечтае да стане археолог, но се запалва по химията. Д-р Мария Аргирова съвсем наскоро получи наградата "Еврика" за постижения в науката, но преди това е носител на съвместната награда на фондация "Еврика" и Съюза на учените в България за отличната защита на дисертационния си труд...
В поредното съботно издание "За здравето" използвахме много военни термини, но говорихме по важни теми, може би най-болезнените за родната здравна система – липсата на лекари и сестри, обезлюдените лекарски кабинети по селата, в училища и детски градини, общественото безпокойство за това кой ще ни лекува в бъдеще? Всички сюжети аргументирахме..
Яна Данаилова е докторант по човешка физиология, магистър по хранене и здравен мениджмънт, сертифициран нутриционист и председател на Сдружението на нутриционистите в България, професионален член на Американската асоциация по хранене ( ANA ). Обучението ѝ в България е допълнено от редица специализации в чуждестранни образователни институции и..
В рубриката на "Нашият ден", в която гостуват зелените новатори на България, говори Стойчо Стоев , директор "Природозащита" към Българско дружество за защита на птиците (БДЗП). Гостът разказва за провежданите от БДЗП курсове за разпознаване на птици : " Важна част от нашата работа и мисия е да запознаем хората с птиците и да ги привлечем..
В края на месец януари бяха връчени наградите "Еврика" за тридесет и пети пореден път. Те се присъждат на млади хора за техните значими постижения в науката, за изобретения с голяма обществена значимост, за постижения в управлението на стопански организации, както и за най-високи резултати в развитието на селскостопански дейности. Носител..
След поредния четвърти опит на "Възраждане" да прокара в Народното събрание законопроекта си за регистрация на чуждестранните агенти, а пък ДПС-Ново начало..
Режисьорът и създател на една от най-успешните театрални формации "Кредо" Нина Димитрова е навъртяла стотици хиляди километри с турнета и фестивали по..
"Два века изкуство в България" е нов цикъл с популярни лекции, който обхваща културните и художествени процеси в страната от началото на XIX век до..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg