Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

„16-та република ли” или още нещо за сателитния синдром на България

Проф. Искра Баева анализира причините за взаимното унищожение на българската политическа класа през вековете

БНР Новини
Проф. Искра Баева.
Снимка: Мария Христова

Премиерата на документалната книга „16-та република ли?” с автори проф. Искра Баева и проф. Евгения Калинова е факт. Интересът към изследванията и документите, доказващи поредица от грешки в предаването на история, също впечатлява - най-вече проявен от страна на хиляди млади хора.

Българо-съветските отношения след Втората световна война са ключов фактор за обяснението на поредица от факти, касаещи и съвременна България. Защо в бурните времена на 90-те години на миналия век на мястото на старите комунистически митове се раждат нови антикомунистически и кой „плаща” за партийните злоупотреби с история и търсенето на фалшиви исторически сензации?  

Едно е сигурно - изразът „16-а република” е изфабрикуван през 90-те години на ХХ век, защото не фигурира в стенограмите на скандалния декемврийски пленум от 1963 г., когато се предлага по-тясно сближаване и евентуално сливане между България и Съветския съюз. Сигурно е и, че тогавашният съветския лидер Никита Хрушчов отказва и двете предложения. Друг е въпросът, че Тодор Живков преследва подобна цел за извоюване на привилегировано положение на България пред останалите страни от съветския блок последователно през годините в разговори с Брежнев, Черненко и дори - с Горбачов. Последният опит е повече от безнадежден и някак фатален за самия български тоталитарен лидер.

Куриозно ли звучи днес, че присъединяване към СССР са предлагали словашки и дори полски комунисти? Доколко самият Живков е използвал всичко това като „маньовър”, съгласно неговия речник? Доколко спиралата на историята е предопределена и има ли общо между интернационалната идеология на комунистите от ХХ век и съвременния глобализъм - отговори на тези и други въпроси в звуковия файл.





Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Събитието "София и за мен" представя първата карта с адаптиран маршрут за хора в количка

Фондация "Ела и ти" отправя покана за  събитието "София и за мен". На 7 ноември в хотел "Форум" от 18 ч.  ще бъде представена първата карта с адаптиран маршрут за хора в количка, която обхваща 34 забележителности в София. Активистът  Гергана Дойчинова  споделя в "Нашият ден" колко е важно да се правят събития  с  хора с увреждания – а не  за  тях...

публикувано на 04.11.24 в 09:47

Свещените образи в храма, или какво трябва да знае всеки иконописец?

На 3 ноември Българската православна църква отбелязва Деня на св. Пимен Зографски, който почитаме като празник на българските художници, особено на иконописците и реставраторите. В предаването "Нашият ден" по повод празника, в рубриката "Епизоди от живота", гостува Елеонора Караиванска — иконописец и преподавател с над 25 години опит в областта..

публикувано на 04.11.24 в 09:11
Валентин Вълканов

Валентин Вълканов: ГЕРБ е партията, която унифицира модела за взаимоотношения на битово ниво

В "Мрежата" по програма "Христо Ботев" Валентин Вълканов , преподавател по социология в НБУ, коментира процесите, които водят българското общество до приемане на политиката на битово ниво, последиците от това, както и защо политиците ни изграждат взаимоотношения на "еснафлък" помежду си и с гражданите. Разговорът е провокиран от текст на Валентин..

публикувано на 04.11.24 в 09:05

За вечния живот

Данни за това как да се отнасяме към покойниците откриваме още в Стария завет. Молитвите за мъртвите съществуват от древност, тъй като "в Христа всички са живи”. Всяка събота от седмицата е посветена на покойниците. Традиция е на задушниците, установени от църквата за общ помен за починалите да се посещават гробищата, за да отдаваме дължимата..

публикувано на 03.11.24 в 09:35
Евгений Кънев

Евгений Кънев: Обществото отива към код на поведение – силният е важен, независимо как се държи

Кой има интерес от грубото и агресивно поведение на политици срещу журналисти, коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" Евгений Кънев , икономист. "Това отношение към журналисти не е отсега, а от доста отдавна. Минаха немалко години, откакто Анна Цолова влезе в директен конфликт с политици по време на предаване и вместо да беше..

публикувано на 03.11.24 в 09:00