Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Депутати и МОН срещу мандатност на директорите на училища

Националният комитет за качествена и иновативна образователна система внесе в НС 14 предложения за промени

Снимка: БГНЕС
На 9 ноември т.г. Комисията по образование и наука и Комисията по взаимодействие с неправителствените организации и жалбите на гражданите в НС разгледаха 14 предложения за промени в образователната система, внесени от Националния инициативен комитет за качествена и иновативна образователна система. Предложенията акцентират върху превенция на насилието в детски градини и училища и са за въвеждането на мандатност на директорите и ръководните кадри в системата на образованието.
Според Васил Николов, представител на гражданската инициатива, по време на дискусиите в парламентарните комисии отпор от страна на депутати среща не само предложението за мандатност, но това за въвеждане на адаптационен период в детските ясли и градини. На този етап подобна е реакцията и от страна на Министерството на образованието и науката.
Какво предстои в административен план за придвижване на предложенията на гражданите и кои са най-големите опасности за българските деца и ученици, в случай че не бъдат направени промени в действащата образователна система – отговор на тези и други въпроси в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

45 години от откриването на Международната детска асамблея "Знаме на мира"

На 16 август 1979 г. в София е открита първата Международна детска асамблея "Знаме на мира" с  девиз "Единство, творчество, красота" и основен принцип: "Всеки може да бъде творец в Асамблеята на мира". Асамблеята продължава до 25 август 1979 г . Организирана е по инициатива на председателя на Комитета за култура Людмила Живкова, а неин..

публикувано на 16.08.24 в 12:18

Срещу войната и за музиката: Историята на един украински музикант в България

Павло Христофоров е роден в Киев, Украйна, и е потомък на българи от Запорожката област.  Музикалният му път започва още на 10-годишна възраст, когато постъпва в музикално училище, а любовта му към музиката бързо се превръща в страст. Преди девет години Павло пристига и се установява в България. Въпреки че професионално работи в IT сектора, той не..

публикувано на 16.08.24 в 10:06

Допълнителното пенсионно осигуряване – какво постигнахме и какво предстои?

Неотдавна в страната ни бе завършен преглед на частното пенсионно осигуряване, извършен съвместно от няколко български институции и Организацията за икономическо сътрудничество и развитие (ОИСР). По този повод в ефира на предаването "Нашият ден" бе поканена Диана Йорданова , заместник-председател на Комисията за финансов надзор, която сподели..

публикувано на 15.08.24 в 12:29
Украински войник говори с близките си след размяна на пленници между двете воюващи страни. Януари 2024 г.

Избрано: Философски размисли за войната и личната свобода

През август в ефира на предаването "Нашият ден" припомняме някои от най-ярките интервюта и разговори. Такова е интервюто със Смилен Марков, преподавател по християнска философия във Великотърновския университет "Св. св. Кирил и Методий", излъчено през януари. В рамките на рубриката "Разговорът" на предаването Марков предлага философски анализ..

публикувано на 15.08.24 в 11:30

Лятна връзка с България: Специалните полети, които ни връщат у дома

През лятото много млади българи, живеещи в чужбина, се завръщат в родината си, за да се насладят на топлината и атмосферата на българското лято и да прекарат време със своите близки. Програмата "Полет към дома", създадена от националния авиопревозвач, предлага именно такава възможност – да улесни завръщането на сънародниците ни за летния сезон...

обновено на 15.08.24 в 10:56