Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Български инвеститори, българска продукция

БНР Новини
Съдружниците Георги Софиянски и Валери Милованов, двама от собствениците на рибното стопанство „Кохоферм“ в община Самоков, изградено по оперативна програма „Рибарство и аквакултури“
Снимка: Елена Кортел

Трима съдружници, Валери Милованов, Георги Софиянски и Георги Стефанов, са създали изцяло рециркулационна рибна ферма. Това е сложна система, която осигурява отглеждането на чиста продукция от тихоокеанска сребърна сьомга, наричана още кохо.
Световнопризнатата система е бъдещето в целия отрасъл на аквакултурите, отглеждането на риба във ферми. Начинанието на тримата инвеститори в община Самоков е изключително ценно по много причини: рибата безспорно е една от най-здравословните храни, богати на протеин и омега три мазнини, особено нежната тихоокеанска сребърна сьомга, отглеждана в рециркулационна система; критичното намаляване на естествените рибни ресурси изисква създаването на рибни стопанства; близостта на фермата до София дава възможност за консумация на прясна висококачествена продукция без генетично модифицирани организми и храни.

Биологичен филтър в рециркулационната система за отглеждане на риба. „Сърцето“ на системата. Филтърът е огромна колония от бактерии, които пречистват водата и осигуряват показатели, близки до качествата на питейната вода. Снимка: Елена Кортел
Рибната ферма контролира изцяло процесите и поддържа отлично санитарно ниво и качество, благодарение на биологичен филтър и други приспособления за пречистване и обогатяване на водата, чиито показатели са съвсем близки до тези на питейната вода. Според програмата Сиифуд уоч, кохо сьомгата или тихоокеанската сребърна сьомга, отглеждана в рециркулация, получава оценката „най-добър избор“, в сравнение с атлантическата сьомга, отглеждана в садки на открито, там оценката е „да се избягва“. Съдружниците Валери Милованов, Георги Софиянски и Георги Стефанов заслужават уважение за професионализма си и доверие за продукцията си.





Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Интелектът – бихме ли го преотстъпили на машината?

Съществува ли изкуствен интелект, или тази фраза е лъжа, повторена хиляди пъти? Откъде идва интелектът и как се развива? Защо хората имат по-ниско IQ вследствие на съвременните технологии?  По темата около понятието "интелект" в това издание на "Гласът на времето" дискутират главният редактор на сатиричния сайт "Не!Новините" Самуил..

публикувано на 10.02.25 в 18:05

Проблеми и възможности на българските пчелари

На 10 февруари православният свят чества св. Харалампий Магнезийски, покровител на пчеларите. Смята се, че приживе светецът е открил лечебните свойства на пчелния продукт, затова днес се освещава мед. В Деня на пчеларя в "Нашият ден" разговаряме с Явор Кирилов за историята, проблемите, възможностите и добрите практики на българските..

публикувано на 10.02.25 в 10:04

Cupffee – ядливите биоразградими чаши за топли и студени напитки

Зелените новатори на България: Срещаме ви с Иван Бондоков от Cupffee – ядливи биоразградими чаши за топли и студени напитки .  Чашите на Cupffee са създадени от изцяло натурални съставки, без ГМО, изкуствени оцветители, подсладители или консерванти. Издържат минимум 45 минути, без да променят структурата си, дори при напитки от 85 градуса. Това е..

публикувано на 10.02.25 в 09:25
Димитър Панайотов (вляво) и Александър Николов

"Ден" и новият вид журналистика на Димитър и Александър

Димитър Панайотов (журналист) и Александър Николов (фотожурналист) разказват в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" за новата медия за независима мултимедийна журналистика "Ден" , която са създали. Началото Александър и Димитър разказват как преди повече от осем години започват първия си документален проект "Последният дар на човека" ,..

публикувано на 10.02.25 в 09:10
Египетски лешояд

Инициативата "По песента ще ги познаете" – среща на незрящите хора с птиците

За инициативата "По песента ще ги познаете" или как незрящи хора се срещат с птиците разказва в "Нашият ден" Елица Иванова от Българското дружество за защита на птиците (БДЗП). Целта на БДЗП е да приобщи различни групи от хора към дивата природа в България , за да осъзнаят колко ценно е биоразнообразието. Природата трябва да е..

публикувано на 10.02.25 в 09:04