Представяме Ви един от достойните българи в конкурса на вестник „24 часа“ – 28-годишния арх. Пламен Мирянов, отличен през тази година за приноса му за развитие на обществото.
Архитект Пламен Мирянов засне поредица от филми, свързани с красотата и богата история на България, част от които представи по време на предварителния скрининг на най-престижния моден филмов фестивал ASVOFF9. Сред кадрите са потопената църква в Жребчево, Седемте рилски езера, Кръстова гора, пещерата „Проходна“ и други.
Поредицата „Нашият дом е България“ включва и двата му филма „Свещената азбука“, която разказва за глаголицата и „Духът на знамето“ – за 300 метровото българско знаме, развято по време на събора в Рожен, с които подкрепя усилията за съхранение на националните традиции, културата и фолклора на България.
Архитект Мирянов и неговите съмишленици намериха своя начин да отправят послание към учениците от столичното 119-то училище – на фасадата на сграда срещу училището изписаха библейски текст на глаголица и кирилица, който посреща погледа на учениците, когато излязат навън.
Всичко добро мога да приема, всичко добро мога да направя и когато направя някое добро, няма сила, която да ми противостои – гласи текстът.
Какво кара един млад човек да се заема с подобни каузи, каква е целта му? – попитахме арх. Мирянов.
Да въздействаме на зрителите, да помнят какво имаме в България и да не бягат надалече, а, ако бягат, да се върнат – беше отговорът.
Повече за каузите на арх. Мирянов можете да чуете в звуковия файл.
Кожата през зимните месеци изисква специално внимание, а професионалните алергии често са предизвикателство за хората, работещи с ръце. Тези теми разгледа доц. д-р Жана Казанджиева, специалист дерматолог, в предаването Lege Artis . Ето най-важното от съветите ѝ. Слънцезащитата не е само летен ангажимент. Според доц. Казанджиева, тя е особено..
Защо 35 години след падането на Берлинската стена – стените са в пъти повече? Кои стени са направени, за да съхраняват човека и кой стени са срещу на човешкото? Кои са невидимите стени между нас? Тези въпроси получават разнообразни отговори от събеседници като културолога Кирил Василев, редактора на книжната поредица "Власт и..
Горе-долу през тези дни през 1885 народът ни, осъществил Съединението съвсем неотдавна, завършва победоносно първото си огромно военно изпитание. Побеждава във война, която смята за справедлива. Професор Веселин Янчев нарича тази война "Истинската българска отечествена война". Тази победа убеждава света, че сме нация, достойна за независимост и..
Акушер-гинекологът и специалист по репродуктивна медицина д-р Явор Владимиров е посланикът на България в международната кампания "Повече радост" (More Joy), организирана от Световната федерация на асоциациите, занимаващи се с фертилитет – IFFS (International Federation Fertility Societies). Инициативата включва повече от 50 000..
На 30 ноември Нов български университет ще бъде домакин на уникален научен форум, който ще разгледа отношенията между природните и хуманитарните науки. Това е третото издание на мултидисциплинарната конференция "Природни и хуманитарни науки: връзки и зависимости". Събитието ще бъде посветено и на 170-ата годишнина от рождението на Анри Поанкаре –..
Предаването отпразнува 30-ия си рожден ден във Второ студио на БНР със скъпи гости – стари и нови приятели, съмишленици и съавтори. Сред тях бяха проф...
С празнично декемврийско турне музикантите от "Виена Шьонбрун Оркестра" пристигат в България – в градовете Пловдив (10 декември), Варна (11 декември),..
На 1 декември ще отбележим Световния ден за борба със СПИН. Дни преди светът да насочи внимание към това заболяване, Никола Кереков запознава слушателите..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg