Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Сеизмичната устойчивост на сградите у нас

БНР Новини
Доц. д-р Димитър Стефанов, ръководител на департамент „Сеизмично инженерство“ към Националния институт по геофизика, геодезия и география при БАН
Снимка: Василена Мирчева

Докъде стигнахме с нормативната база и научните проучвания, свързани с устойчивостта на земетресения на сградния фонд в България? Синхронизирана ли е методиката за анализ, оценката на сеизмичния риск и неговото картографиране с евростандартите в тази област? Какви мерки се предвиждат за подобряване състоянието както на строежите, направени в миналото, така и що се отнася до новото строителство в наши дни?
Отговорите търсим заедно с ръководителя на департамент „Сеизмично инженерство“ към Националния институт по геофизика, геодезия и география при БАН доц. д-р Димитър Стефанов.
• 360 градуса: изпълнителният директор на Института за сгради с нулево потребление на енергия у нас Димитър Паскалев за европейската директива № 31, която предвижда от тази година всички архитектурни проекти на обществени сгради на територията на страните-членки на Европейския съюз  да бъдат съобразени с изискването за алтернативна енергетика в съответствие с директивата.





Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Що е то суперлуние?

"Суперлунието със съвпадащи, т.е. близки във времето, лунен перигей и пълнолуние, като такива събития имаше две през тази година – на 18 септември, рано сутринта, и това, което предстои на 17 октомври 2024 година, съобщи в предаването "Следобед за любопитните" астрофизикът Пенчо Маркишки.   Той допълва, че когато лунният перигей е близък по време с..

публикувано на 12.10.24 в 08:00

Силата на човешкия дух

За втора поредна година сдружение и социално предприятие "Направено с любов" събра творци с увреждания от цялата страна в град Перник, за да илюстрира силата на човешкия дух, в рамките на едноименния фестивал. Сдружението подпомага хора с увреждания, показвайки техния талант, свидетелстващ за сила и желание да се борят с житейските трудности...

публикувано на 11.10.24 в 15:20

Стендовият моделизъм – прекрасно хоби за търпеливите

"Стендовият моделизъм от хоби в света се е превърнал в бизнес. Моят моделизъм е хартиен, но има различни видове моделизъм. Фигури се изработват от дърво, пластмаса и други материали. От ученическите години се занимавам с това, като първата машина, направена от мен от хартия, беше багерче. Баща ми работеше на камион и аз, като момче, бях впечатлен..

публикувано на 11.10.24 в 13:22

Сепаратизъм и отцепничество във Второто българско царство

Във Втората българска държава (1185-1396) се разгръща един феномен почти непрекъсващ и много опасен – сепаратизмът. Тръгва още с Иванко, "убиеца на Асеня", а завършва с Видинското царство на Иван Срацимир – последната българска твърд, завладяна от османските турци. Какви са причините за възникването, разпространението и всеобхватността на..

публикувано на 11.10.24 в 08:50

Как се става шампион по информатика?

Шуменецът Даниел Койнов и неговите преподаватели по информатика Бисерка Йовчева и Димитър Добрев спечелиха Наградата "Джон Атанасов" в направление "Учениците и техните преподаватели".  Припомняме, че на Балканската олимпиада по информатика през септември дванадесетокласникът от Математическата гимназия в Шумен спечели златен медал в индивидуалното..

публикувано на 10.10.24 в 18:00