Името на писателя Георги Марков, отровен с чадър от българските комунистически тайни служби на 7 септември 1978 г. и починал 4 дни по-късно, се превърна в символ на българското дисидентство през последните години на 21 век. Което е донякъде странно, защото в годините преди бягството си Георги Марков е сред любимците на режима, галеник на Първия държавен и партиен ръководител, споделял ловните му подвизи заедно с богатите трапези. Прочее, може би точно това е една от причините неговите „Задочни репортажи за (задочна) България“ (така в действителност е първоначалното заглавие на знаменитата му книга) да звучат така истински, така изтънко да познават и описват нравите на комунистическата върхушка. Но за да се получи този правдив разказ, без съмнение са нужни компромиси, преглъщания, спотаявания, премълчавания… С други думи, фигурата на Георги Марков може би не е така еднозначно антикомунистическа и съпротивителна на режима, по-скоро е двойствена, сложна, комплицирана и комплексна и точно това се е опитала да покаже в своята книга „Снимки с познати“ проф. Инна Пелева от ПУ „Пайсий Хилендарски“. В своя изключително интересен, четящ се като роман историческо-литературен труд, проф. Пелева разгръща освен личността на Георги Марков също и други емблематични интелектуалци (и не само) от епохата на развития социализъм – Цветан Стоянов, Йордан Радичков, Тончо Жечев, Христо Друмев… Едно изследване, което с внимателно четене на документи и произведения изправя пред нас един противоречив образ на амбициозен писател, стремящ се към литературна слава не само в социалистическа България, а и по целия свят. И всичко това като мотив за постъпките му от всякакво естество – и компромисни, и непримирими. Та тъкмо тази сложна персона на българския интелектуалец в годините на Народна република България, видяна през не по-малко сложната персона на писателя Георги Марков е тема на предаването „Премълчаната история“ на 21 февруари 2018 г. Гости в студиото са проф. Инна Пелева и д-р Тони Николов – един от най-ревностните изследователи и пропагандатори на творчеството на Георги Марков в различните му проявления – есета, романи, драми…
Предаването е посветено на 90-годишнината от основаването на Българското национално радио и на изработената по този повод дигитална платформа за неговата история от професор Боян Добрев. Заедно с Милен Митев, генерален директор на БНР, Милена Димитрова, председател на Обществения съвет към БНР, Кин Стоянов, директор на програма "Христо Ботев" към..
2025 година ще бъде една от най-топлите, откакто се води статистика, защото прагът на повишаване на температурата от 1,5 градуса по Целзий ще бъде преминат, съобщиха от британската метеорологична служба в края на 2024 година. Прогнозата на експертите за 2025 г. показва, че тя вероятно ще бъде една от трите най-топли в историята, като средната..
Има една известна метафора, която гласи, че не бива да започваш да копаеш кладенец, когато си вече жаден. В контекста на водните ресурси в България това твърдение придобива буквално значение. Макар страната ни да разполага с пресни водни запаси, климатичните промени и екстремното засушаване създават нови предизвикателства. По покана на посолството..
В предишни издания "За здравето" наричахме срещата ни по повод Деня на родилната помощ "Бабинден за …мъже". Този път сменихме заглавието, но не и същността. Защото поканихме за среща в ефира отново трима специалисти в областта на АГ и на "ин витро" процедурите. Започнахме разговора с обрисуването на ритуалите и една матриархална картина, "нарисувана" от..
Дори да посетите Аржентина за кратко, като мен, пак ще усетите някои особености на тамошните нрави и специфични професии, които правят впечатление на чужденците. Например занаятът Отваряч на врати. Това е специална услуга, предлагана по аржентинските улици. Хващате такси. Идва кола и след това от нищото се втурва човек. Не се страхувайте от..
Дори да посетите Аржентина за кратко, като мен, пак ще усетите някои особености на тамошните нрави и специфични професии, които правят впечатление на..
В петък, 24 януари в родните киносалони влиза българският игрален филм "Клас 90". Сюжетът събира съученици 33 години след завършването на средното им..
На днешния 21 януари отбелязваме 146 години от смъртта на Любен Каравелов – революционер, поет, журналист и енциклопедист, оставил дълбока следа в..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg