Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Човекът: „политическо“, но и „историческо животно“

БНР Новини
Фрагмент от корицата на книгата "Човекът е историческо животно"

В какво се изразява спецификата на двете понятия? Разграничава ли се култът към миналото от култът към историята в различни исторически периоди? Как се трансформира в представите и ценностите ни нашата историческа идентичност, свързана с обединителните проекти през българското Възраждане и как – отношенията ни с Русия между признателността и прагматизма?
140 години след Руско-турската война от 1877-1878 г.  коментираме митовете и конюнктурните употреби по темата с историка проф. д-р Илия Тодев, автор на книгата „Човекът е историческо животно. Рефлексии и саморефлексии“.
• 360 градуса: проф. д-р Пламен Митев – различава ли се българският политически елит от този в другите балкански държави преди 140 години?
• Златното сечение: доц. д-р Веселина Вачкова за легендите, свързани с първия християнски мъченик и името на Сан Стефано.
• Вечният двигател: акад. Константин Косев – Берлинският договор и нееднозначната роля на Бисмарк.





Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Александра Петкова на връчването на наградите в Катовице

Александра Петкова: Моят проект допълва теорията на Келвин за константните вълни

Александра Петкова от 12.В клас на НПМГ "Акад. Любомир Чакалов" спечели първа награда на Европейския конкурс за млади учени в Катовице, Полша, придружена със 7000 евро и наградата на Стокхолмския младежки научен семинар. Тя ще посети събитията в Нобеловата седмица.  Възпитаничката на НПМГ получи и наградата на Regeneron ISEF, където ще участва..

публикувано на 15.11.24 в 18:05
Михаил Пасков

Изложени ли сме на "технострес" и как да се справяме с него

Навярно повечето от нас, особено принадлежащите към поколенията над 30 години, ще разпознаят у себе си признаците на напрежение, тревожност и дискомфорт пред непрекъснато обновяващите се технологии, средства за комуникация и технологични изобретения. Е, оказва се, че това състояние си има име, а вече се търсят и популяризират стратегии и методи за..

публикувано на 14.11.24 в 17:35

Българомразци има, а българолюбци?

Говорим за причастни към съдбата на България чужденци, живели у нас по различно време, дошли от различни страни, представители на различни занятия, но обединени от доброто отношение към нас. Правим го по повод новоиздадената книга с автор Милена Димитрова, носеща такова заглавие – "Десет велики българолюбци". Вътре става дума за известните на всеки..

публикувано на 14.11.24 в 09:25

Д-р Ю Тие: За китайската традиционна медицина и приложението ѝ в съвременното лечение

Като специален гост на Втората международна конференция Сино-Балканика "Културният диалог Китай-Балкани" в България пристигна д-р Ю Тие , световно признат лечител и лектор в областта на китайската традиционна медицина. Двуезичният форум бе организиран от Асоциацията на китаистите в България, Софийския университет и Световния център по..

публикувано на 13.11.24 в 12:58

Предиабетните състояния и съвременните подходи в лечението на диабет тип 2

Над 235 хил. души в България са в предиабетно състояние – това сочат данни на Международната диабетна федерация от 2021 година. 80 % от тези хора не подозират, че кръвната им захар е по-висока от нормалното, което представлява пряк риск от развитие на диабет тип 2. В навечерието на Световния ден за борба с диабета – 14 ноември – в Lege Artis..

публикувано на 13.11.24 в 11:14