Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Колекция Басат: Съвременно изкуство в Испания в Националната художествена галерия – Двореца

Вече 70 години Луис Басат, считан за една от най-творческите личности на съвременността, събира различни неща. Зпочнал като ученик с билетчета за метро с еднакви цифри в началото и в края, продължил със стикери от шоколади, после с ножчета за бръсенене, които произвеждал баща му. Тази колекция с ножчетата достигнала до 200 бройки, но гигант в бранша купил фабриката на баща му и поискал за своя изложба колекцията. Години по-късно станало ясно, че сбирката е загубена, но подарили на Басат златно ножче, произведено в три бройки – едната за краля, втората за президента на фирмата, третата за него, така че той им простил. Басат е събирал какво ли не през живота си, докато стигне до произведения на изкуството, и успя снощи в рамките на близо час да разкаже за най-вълнуващите моменти от колекционерската си биография пред пълна зала. Тази вечер в Националната художествена галерия – Двореца със съдействието на Институт „Сервантес“, на Фондация „Сариев“, на Посолството на Репулика Испания и други спомоществователи ще бъде открита изложбата „Колекция Басат. Съвременно изкуство в Испания“. Тя съдържа 84 творби на знакови за 20-и век автори - Пикасо, Миро, Карел Апел, Александър Калдер, Анди Уорхол, Кристо. Очаква се по време на официалното откриване произведенията да бъдат представени лично от колекционера и от посланика на Кралство Испания в България Франсиско Хавиер Перес-Грифо и де Видес. Събитието е принос към културната програма за председателството на България на Съвета на Европейския съюз.
Чуйте в звуковия файл част от лекцията на Луис Басат, която започва от един важен момент както в живота, така и в колекционерската му дейност – след като е събрал какво ли не, но предимно книги и плочи, той се жени за Кармен.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Кръгла маса "Съвременна доминиканска литература" в СУ "Св. Климент Охридски"

На 3 октомври от 18.00 ч. в Конферентната зала в Ректората ще се проведе Кръгла маса "Съвременна доминиканска литература". Събитието се провежда в рамките на Празниците на културата на Доминиканската република (1-6 октомври) в Българския културен център в София. Гости ще бъдат четирима изтъкнати писатели и общественици от далечната карибска..

публикувано на 02.10.24 в 17:55

"Буржоата благородник" на сцената на Сатиричния театър

На 3-ти октомври в Сатиричният театър " Алеко Константинов " е премиерата на спектакъла " Буржоата благородник " от Жан-Батист Поклен Молиер. Режисьор на представлението е актрисата Бойка Велкова, сценографията е дело на Чавдар Гюзелев, костюми – Тита Димова-Вантек, музика – Теодосий Спасов и пластика – Мила Искренова. "Буржоата..

публикувано на 02.10.24 в 15:58
Лалех Барзегар

Минимализмът в изкуството на иранската художничка Лалех Барзегар

Новият артсезон на "Орловска" 10 в Габрово започна с изложбата на иранската художничка Лалех Барзегар "Повторение на формата". Картините ѝ са изследване на минималистични форми и повтарящи се техники. Ето какво споделя тя: "Експериментирах, като намалих детайлите и цветовете, за да видя дали пространството и емоцията могат да бъдат предадени чрез..

публикувано на 02.10.24 в 14:36

"Страст под брястовете" и фанатизмът да притежаваш

Драматичният театър в Търговище гостува на софийската публика с най-новия си спектакъл "Страст под брястовете" от Юджийн О’Нийл. Постановката по пиесата на големия американски драматург, позната на българската публика и под заглавието "Любов под брястовете", е на Денислав Янев. Според неговия режисьорски прочит "Страст под брястовете" не е просто..

публикувано на 02.10.24 в 13:05
Бистра Льошевалие, Ретроспектива, НГ „Квадрат 500“ – „След“, 2024

За мисията и политиката на Националната галерия

"Музей в ефира" се завърна в програма "Христо Ботев" на 23 септември с предаване, посветено на важните събития в художествения ни живот през изминалите летни месеци. А някои от тези събития бяха свързани с Националната галерия. Това някак се подразбира – или би трябвало да се подразбира, когато става дума за такава институция. Тя е музей с постоянна..

публикувано на 02.10.24 в 08:45