Изложба „От Андалусия до Ориента: среща на цивилизации“ ще се открие в залите за съвременно изкуство „Баня старинна“ към Градска художествена галерия - Пловдив.Тя е част от международен проект, който проследява взаимодействията между две цивилизации – на Ориента и европейската.
Неговата цел е да покаже, че културните влияния на Изтока продължават да бъдат част от съвременния европейски живот. Отчитайки различните форми на контакт (териториални, военни, религиозни, икономически и др.), акцентът е поставен върху културните взаимодействия и взаимните влияния в организацията на обществения живот, развитието на градовете, архитектурата, музиката, занаятите, изобразително изкуство и др. Изложбата е част от проект, който се осъществява с подкрепата на програма „Култура” на Европейската комисия. След Пловдив, тя ще бъде представени в Балчик и Сицилия.
/сайт /Изложбата представя както заплетените истории и междукултурния диалог между Европа и страните от Близкия изток и Северна Африка в течение на векове (Авраамово наследство, Андалусия, Османската империя, колониалното господство), така и културните взаимодействия в Европа чрез непрекъснатия и продължаващ обмен на практики, изображения и идеи.
Водеща организация по проекта е „Темпора®” – Брюксел – организация с впечатляващ опит в големи международни експозиции в различни градове на Европа и по света, с партниращи институции от седем европейски държави – Германия, Франция, Белгия, Италия, Босна и Херцеговина, и България. От българска страна партньор по проекта е Институтът за етнология и фолклористика с Етнографски музей при Българска академия на науките (ИЕФЕМ - БАН). Проектът включва и конференция през месец септември, на която ще се съберат не само партньорите от Европа, но също учени и експерти в областта на културата от цял свят.
Предвид огромния период от време и обширния географски ареал, всеки опит за изчерпателност очевидно е голямо предизвикателство. В България проектът е фокусиран върху изкуствата, науките, ежедневието, гастрономията и архитектурата като културно наследство. Тези елементи на културата могат ясно да се проследят и в обратната посока – европейските влияния в северноафриканските колонии, културните и духовни миграции между континентите и въздействието, което всички тези обмени продължават да имат върху ежедневието на европейците. Изложбата, както и конференцията, имат не само цел да покажат как културата има силата да формира бъдещето на европейския континент и на неговите непосредствени съседи, но и да се превърнат в истински прояви на културната дипломация в действие.
Изложбата може да бъде разгледана в „Баня Старинна“ – Пловдив от 15 март до 27 май. След това след тя заминава за град Балчик до края на август. След десетмесечния си престой в България, изложбата ще бъде показана в Сицилия до края на октомври 2018 г.Защо фашистките и нацистките настроения стават все по-приемливи и често са бъркани с "консерватизъм" и как войната срещу реалността се задълбочава,..
Младежкият театър "Николай Бинев" отбелязва 80 години от своето създаване с премиера на куклената постановка "Вълшебната флейта" по операта на В. А...
Въпросът е напълно реторичен, но явно трябва да се зададе заради шума, който се създаде около едно синдикално изявление и повърхностното заиграване с..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg