Ученическият съвет в едно училище би следвало да изразява интересите на учениците, да защитава тяхната позиция. Тук не става въпрос за противоборство. Това коментира в интервю за предаването "Хоризонт до обед" Коста Костов, главен експерт в просветното министерство:
"Целите на образователния процес могат да се постигнат само със съвместни усилия, но учениците следва да изразяват техния собствен интерес и да работят за осмислянето на интереса, защото това не е толкова лесно, затова ученическото самоуправление не се случва толкова бързо и лесно. Учениците избират сами състава. Могат да го изберат от 3, от 5 човека, това вече е с оглед на тяхното желание. Техен представител участва в училищния ученически съвет и когато се решават важни за училището въпроси, на които основният орган е учителският съвет, то учениците имат право да участват в обсъжданията".
В 22-ро средно училище в столицата ученическо самоуправление съществува много преди 2016-та година, разказва Елена Кърпачева, психолог и директор на училището:
"Ние имаме ученически парламент, който има ментор – педагогическият съветник на гимназиален етап. Това означава, че тя координира дейността, но не им се налага с мнения и свои решения. Учениците се събират задължително един път в седмицата. Имат свои заседания, където решават дали ще правят проект, дали ще има благотворителност. Към ученическия парламент ние имаме и т. нар. Съюз на библиотекарите".
От звуковия файл можете да чуете целия репортаж на Александра Михайлова.В навечерието на коледните празници и новата 2025 година в "Нашият ден" разговаряме с Георги Господинов , поет, писател, драматург и значима фигура..
Тази година Дядо Коледа няма да донесе нищо на "Аларма Пънк Джаз" ... Но вместо него вече пристигна (директно от Норвегия, ако не чак от Лапландия)..
Какво ни донесе 2024 година в културен план – размисъл в "Нашият ден" с Димитър Стоянович . В началото на разговора насочваме внимание към новия..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg