В новата история на България има събитие, което не може да не ни изпълва с гордост – спасяването на българските евреи от старите предели на страната от зловещите газови камери на нацистките концлагери.
Въпреки това обаче около този акт продължават да бушуват страсти, да се преплитат различни мнения, да се изтъква ролята на един, втори, Снимкатрети за осъществяването на спасението. Поредна гледна точка по въпроса представя книгата на Тошо Дончев – българин от Унгария, дългогодишен директор на Унгарския културно-информационен център в София, един от най-авторитетните унгарски експерти по въпросите на малцинствата и техните права, „За делничните добродетели“. Достатъчен в тази връзка е само фактът, че тъкмо Тошо Дончев е един от хората, изработили унгарския закон, уреждащ правата на малцинствата в страната.
Книгата му е нетрадиционна, опитва се да проучи въпроса през социалната психология на българите без да изпада в историческа дребнавост. Тъкмо около нея на 22 март т.г. ще се проведе конференция, посветена на спасяването на българските евреи. Заедно с Тошо Дончев в предаването „Премълчаната история“ ще гостува и режисьорът Костадин Бонев, чийто филм „Изкореняване“ разглежда извършеният в Турция геноцид над арменското население, което ще даде прекрасна възможност да се сравнят поведенията и на двете държави, и на двата народа спрямо насилието срещу малцинствата.
Заедно с Тошо Дончев и Костадин Бонев в предаването участва и Юлияна Методиева, главен редактор на сайта за човешки права „Маргиналия“.
Предаването е посветено на 90-годишнината от основаването на Българското национално радио и на изработената по този повод дигитална платформа за неговата история от професор Боян Добрев. Заедно с Милен Митев, генерален директор на БНР, Милена Димитрова, председател на Обществения съвет към БНР, Кин Стоянов, директор на програма "Христо Ботев" към..
2025 година ще бъде една от най-топлите, откакто се води статистика, защото прагът на повишаване на температурата от 1,5 градуса по Целзий ще бъде преминат, съобщиха от британската метеорологична служба в края на 2024 година. Прогнозата на експертите за 2025 г. показва, че тя вероятно ще бъде една от трите най-топли в историята, като средната..
Има една известна метафора, която гласи, че не бива да започваш да копаеш кладенец, когато си вече жаден. В контекста на водните ресурси в България това твърдение придобива буквално значение. Макар страната ни да разполага с пресни водни запаси, климатичните промени и екстремното засушаване създават нови предизвикателства. По покана на посолството..
В предишни издания "За здравето" наричахме срещата ни по повод Деня на родилната помощ "Бабинден за …мъже". Този път сменихме заглавието, но не и същността. Защото поканихме за среща в ефира отново трима специалисти в областта на АГ и на "ин витро" процедурите. Започнахме разговора с обрисуването на ритуалите и една матриархална картина, "нарисувана" от..
Дори да посетите Аржентина за кратко, като мен, пак ще усетите някои особености на тамошните нрави и специфични професии, които правят впечатление на чужденците. Например занаятът Отваряч на врати. Това е специална услуга, предлагана по аржентинските улици. Хващате такси. Идва кола и след това от нищото се втурва човек. Не се страхувайте от..
Дори да посетите Аржентина за кратко, като мен, пак ще усетите някои особености на тамошните нрави и специфични професии, които правят впечатление на..
В петък, 24 януари в родните киносалони влиза българският игрален филм "Клас 90". Сюжетът събира съученици 33 години след завършването на средното им..
На днешния 21 януари отбелязваме 146 години от смъртта на Любен Каравелов – революционер, поет, журналист и енциклопедист, оставил дълбока следа в..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg