Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Пет нощи au Café-Théâtre

БНР Новини
Снимка: Даниела Манолова

Ги Фоаси, Франсоаз Дорен, Жанин Вормс, Колет и Ален Тасиа са авторите на пиесите през следващата седмица в Запазена Марка Радиотеатър. С техните текстове определено можем да получим впечатление за онази особена разновидност на сценичната драматургия, която може да се реализира в манималистични условия с малко действащи лица и публика от 40-50 човека, с прости и условни сценични хватки, и която обаче наблюдаваме от съвсем близо, направо интимно, общуването е пълноценно и директно, без условността и дистанцията, които предполага и създава истинската театрална зала. И нещо важно от концепцията на създателите му – да се изразяваш без никакво табу.  

Концепцията за Café-Théâtre/кафе-театъра датира от 1960 година. През онази година Maurice Alezra отваря в La Vieille Grille/Старата Решетка, един магазин за хранителни стоки и напитки в Париж, първия кафе-театър, където са представяни спектакли, поезия и песни. През 1966 Bernard Da Costa, френски драматург, отваря първия истински Кафе-театър, който носи това име, в кафенето Royal, пак в Париж, който работил три месеца. След това започват да никнат и изчезват като гъби и през 1977 в Париж вече има 21 кафе-театри. Този типичен феномен на 60-те и 70-те дължи успеха си на необходимостта от обновяване на театъра, които се стреми да открие и да насърчава автори, актьори, режисьори, които твърде често са оставени зад вратите на традиционните театри.

В понеделник, 26 март е „Да почакаме духовата музика” от Ги Фоаси, един от обичаните автори на френския кафе-театър, който определено може да бъде назован за последовател на Бекет и Йонеско и представител на хронологично следващото поколение френски драматурзи. Да почакаме духовата музика е чудесен пример за трудно постижимото съчетание от качество и лекота, без ни най-малкия, без абсолютно никакъв компромис със сериозността на съдържанието, дълбочината на темите и посланията.

СнимкаЕдин японски издател публикува в антология на съвременния световен театър една от пиесите на Ги Фоаси, и по този начин отваря пътя за едно дълготрайно и много успешно представяне на автора в Япония, което довежда дори до сформирането на японска театрална компания, която през 1976 г. приема името Театър Ги Фоаси и се посвещава изключително на неговите пиеси. Около 40 са пиесите на Фоаси, които имат постановки на японски език и ето един от театралните японско-фрренски афиши на „Да почакаме духовата музика”.  

„Да почакаме духовата музика” е написана от Ги Фоаси през 1975 и 20 години по-късно поставена от Радиотеатъра с режисьор Илия Атанасов и виртуозните гласове на Татяна Лолова, Илка Зефирова и Петър Пейков.  

Във вторник
от 2.00 пиесата има заглавие „Шлагерът”. Нейната авторка е актриса, автор на текстове за песни, включително и текстове за Шарл Азнавур и Селин Дион, автор на 20-ина романа и драматург. Франсоаз Дорен написва „Шлагерът” през 1976. Нашата постановка е на режисьора Николай Колев с участието на Ани Бакалова, Славка Славова, Милена Гераскова, Васил Димитров, Владимир Люцканов, Вълчо Камарашев и други.  

В сряда от 2.00 е още един шлагер „Имаше ли дървета, нямаше ли дървета” на Жанин Вормс. Постановката е от 1992 с режисьор Илия Атанасов и с гласовете на Петя Силянова и Ивайло Герасков.

В четвъртък в 2.00 е „Балдахинът” на Колет с участието на Елена Кънева и Никола Стефанов. Преводът, адаптацията за радио и режисурата е на Ребека Арсениева. Колет е непопулярна в България, но изключително интересна френска авторка, номинирана за Нобелова награда за литература през 1948. Цялото и име е Sidonie-Gabrielle Colette. Колет е актриса, мим, журналист и драматург. Като драматург Колет получава признанието на двама изключителни френски автори Андре Жид и Анри де Монтерлан, въпреки че общо взето е била недооценена. Колет става член на Белгийската Кралска Академия, носител е на ордените на Почетния легион. Има изключително интересен живот и през 2018 Кийра Найтли изиграва ролята на Колет във филма Колет.

В петък, този път от 2.30, е „Приказка за морето и вълнит” на Ален Тасиа с участието на Виолета Бахчеванова, Явор Спасов, Милена Гераскова и Александър Притуп. Превод и режисьор Ребека Арсениева.

Приятна нощна седмица с френските кафе-театрални шлагери.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Първото издание на „Под игото“ на български език

Величието на "Под игото": препотвърждаване

На 8 юли в рубриката "Радиоколекция" на Радиотеатъра, започваща в 0.15 часа, тръгва феноменален проект: "Под игото" на Иван Вазов под адаптацията на актьора Руси Чанев. Големият наш артист се заема с начинанието след като преподавателите в българските училища в чужбина му разказали колко е трудно за техните питомци да вникнат в текста на Патриарха..

публикувано на 06.07.24 в 16:15

Седмица на животните в Радиотеатъра за деца

На своите най-малки слушатели Радиотеатърът предлага от 13 до 19 май "Седмица на животните". Животните са герои на много народни приказки, а често и писатели ги вземат за свои персонажи, за да изкажат вълненията и тревогите, които изливат с перото си. Оскар Уайлд например, който със "Славеят и розата" ни разказва за любов, преданост и..

публикувано на 12.05.24 в 09:35

Смислен разговор

"Не те виждам" е саркастична история, която Палми Ранчев разказва лирично. Сарказмът идва от болката по загубата на човешкото, а лириката - от обичта му към човека. Ще ви разсмее и ще ви натъжи. Без никаква автоцензура, авторът говори директно и нарича черното – черно, а бялото – трудно постижимо. Макар да е ситуирана сред безпътицата на..

публикувано на 10.05.24 в 18:02

Джони пред Микрофоните

Георги Пенков-Джони не прилича на нищо друго в българската култура и същевременно е направил толкова много за нея, че е трудно делата му да бъдат обхванати. "През 1960 Рангел Вълчанов реши да направи един филм – без хонорари и без пари, с лента, останала от продукции, и по сценарий на Иван Стоянович. На мен ми дадоха една Награ и станах..

публикувано на 25.04.24 в 16:26

И тъжно, и самотно

На 21 април 2024 г. Радиотеатърът излъчва премиерата на радиопиесата на Петър Маринков "Последната нощ". Написан специално за радио, драматургичният текст на известния наш писател и драматург поставя наболели и горчиви въпроси, пред които се изправяме всеки ден и на които ни е трудно да намерим отговор. Например: Как да не сме сами в..

публикувано на 19.04.24 в 12:05