Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Калуди Калудов: Винаги съм казвал, че съм любимец на Бога

Събота, 24 март, от 20.00 часа

БНР Новини
Калуди Калудов
Снимка: БГНЕС

В съботната вечер предлагаме на опероманите среща с изкуството на световноизвестен български тенор. Безспорно харизматичен, притежаващ ярко сценично присъствие, Калуди Калудов е най-известен със своя изключително красив тембър. „Подобен глас не сме чували в продължение на много години – кристално ясен във всички регистри, напомнящ младия Карло Бергонци...“ – това е цитат от един от многобройните възторжени отзиви за него, публикувани в италианската преса. В продължение на десетилетия Калудов възхищава критици и публика не само в България и Италия. Кариерата му е впечатляваща: Лондон, Виена, Париж, Милано - едва 32-годишен подписва договор с Миланската Скала! Българинът вдига на крака не само публиката в цяла Европа, но и меломани от САЩ, Канада, Аржентина, Бразилия и Япония. Гостувал е на най-престижните световни сцени, зали и фестивали за класическа музика, пял е с най-прочутите артисти – от Николай Гяуров и Самюел Рейми до Гена Димитрова и  Мария Киара, под палката на най-големите диригенти: Абадо, Мути, Мета, Макерас... Повече от десетилетие е сред водещите фигури на престижния оперен фестивал във финландския град Савонлина. Репертоарът му включва над 60 централни партии, внушителни кантатно-ораториални творби, песни и канцонети. Звукозаписните регистрации, които е оставил за поколенията също са впечатляващи.

Разговарях с Калуди Калудов по телефона. Намерих го във Варна ден след като бе посрещнал юбилейния си (65-и) рожден ден. Сподели, че се чувства прекрасно, духът му е млад и жизнен, а творческите планове – много сериозни. Нашият звезден тенор е истински галеник на съдбата и добре осъзнава този факт. Дарен е не само с изключителни качества и добри шансове, но и с прекрасни хора, срещнати на различни етапи от житейския му път.

„Аз попаднах на може би най-хубавите хора в моя живот“ – каза Калуди Калудов. „Сигурно всеки един ученик, който е благодарен на своите учители, ги смята за най-красивите и най-добри хора и изпитва към тях изключително умиление и силна любов, една изключително силна духовна връзка. Като че ли те, въпреки че са напуснали тази земя, продължават да живеят в мен и през цялото време ми помагат за това, което в момента творя...“. Сред тези, на които е най-благодарен са вокалните педагози Веселина Зафирова и Лиляна Жабленска, големия тенор Никола Николов, българските диригенти Иван Вульпе и Иван Маринов. Срещата с Калуди Калудов, която беше толкова приятна за мен, със сигурност ще бъде интересна за слушателите. Той е добър и мъдър човек, благодарен за всичко хубаво, получено от живота, който завърши разговора с думите: „Винаги съм казвал, че съм любимец на Бога. Бог много ме обича!“...

В оперната вечер ще прозвучат арии от опери на Верди, Понкиели и Пучини, както и фрагменти от спектакли на:

„Атила“ на Верди (от Миланската Скала под палката на Рикардо Мути и от Софийската опера с диригент Владимир Гяуров);
„Дон Карлос“ на Верди (от Софийската опера с участието на Валери Попова и под палката на Иван Маринов и от студиен запис за Балкантон – отново с Иван Маринов на пулта);
„Мефистофел“ на Бойто (спектакъл на Софийската опера от 10 юни 1983 с участието на Стефка Евстатиева, Никола Гюзелев и Евелина Стоицева, диригент – Иван Маринов);
„Княз Игор“ на Бородин (студиен запис, дирижиран от Емил Чакъров с участието на Александрина Милчева в ролята на Кончаковна);
„Манон Леско“ на Пучини (студиен запис, осъществен в Брюксел през 1991 година със съставите на Белгийското национално радио под палката на Александър Рахбари с участието на Мириам Гаучи, Винсенте Сардинеро и Марсел Роска).

В звуковия файл можете да чуете част от разговора с Калуди Калудов, посветена на неговите учители.





Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

"Музикална магия" – национално турне на Плевенската филхармония с маестро Йордан Камджалов на Южното Черноморие

Националното турне "Музикална магия" на Плевенската филхармония и маестро Йордан Камджалов със солист Атанас Маринов продължава с концерти в района на южното Черноморие. Обичаните музикантите ще гостуват в Созопол, Карнобат, Бургас и Несебър. Програмата на концертите включва произведения от бележити композитори като Панчо Владигеров,..

публикувано на 22.07.24 в 16:45

50 банди ще озвездят фестивала за рок и метъл Hills Of Rock

Eха! Защо не съм при вас в прохладен Балчик! Но-о-о-о... ще бъде горещо, ама много горещо в мош-пита и се налага да приключа с подготвителните дейности и да приведа в абсолютна готовност пълното бойно снаряжение, защото над 50 банди – все актуални имена, ще озвездят трите сцени, на които ще разгърне най-големият български фестивал за рок и метъл..

публикувано на 22.07.24 в 15:47

С клавирно дуо започна 15-ото издание на "Дни на класиката" в Балчик

Балчик се превърна в център на културния живот с две значими събития – Седмицата на италианската култура и фестивала "Дни на класиката" . В неделя бе открита "Седмицата на италианската култура", а в събота започна едно от най-чаканите събития в града – "Дните на класиката". Сава Тихолов , началник отдел "Култура, протокол и връзки с обществеността" в..

обновено на 22.07.24 в 09:56

Вечер с ролите на Катя Попова

На 21 януари 2024 г. се навършиха 100 години от рождението на една велика българка, която има кратък но впечатляващ живот с множество изяви у нас и по световните оперни сцени; наричана от италианската преса "българската Тебалди" – Катя Попова. Родена в Плевен, но покорила сърцата на любители и професионалисти в най-големите оперни театри и концертни зали..

публикувано на 20.07.24 в 08:10

Програмата на Еврокласик ноктюрно от 16 до 31 юли 2024 г.

16 юли Свири Филхармонията на Осло с диригент Клаус Макела. 3.00 часа – Джулия Пери (1924-1979), Кратка пиеса за малък оркестър. 3.09 часа – Дмитрий Шостакович (1906-1975), Концерт за виолончело № 1 в Ми бемол мажор, оп. 107. Солист: Сол Габета (виолончело). 3.38 часа – Петерис Васкс (р.1946), Gramata cellam (The Book) – втора част, Долчисимо. Изпълнява..

публикувано на 15.07.24 в 10:34