Остри реакции от официална Анкара предизвика френската идея за посредничество между Турция и кюрдските сили в Северна Сирия. Президентът Ердоган заяви, че изявлението е странно и изцяло погрешно и добави, че ако изявлението е вярно, Франция надскача височината си по въпроса.
"Турция няма нужда от посредник. Тя няма да седи на една маса с терористи", беше категоричен турският президент Реджеп Ердоган. Той обясни, че в телефонния си разговор с френския си колега Еманюел Макрон е чул "странни неща", на които се налага да отговори "на висока честота". По думите му Анкара подслонява 3,5 млн. сирийски бежанци, докато Франция е посрещнала седмина терористи в Елисейския дворец.
По-рано вицепремиерът и говорител на турското правителство Бекир Боздаг заяви, че идеята на Париж представлява подкрепа за терористичните организации, атакуващи Турция. В Туитър той написа, че сътрудничещите на терористите стават цел на Анкара също както терористите и поясни, че се надява Париж да не предприеме такава нелогична стъпка.
По време на пресконференция външният министър Мевлют Чавушоглу заяви, че идеята на Франция е неприемлива. По думите му, Париж този път е отишъл твърде далеч и действията му показват двойни стандарти. Чавушоглу е изказал турското недоволство по време на телефонен разговор с френския първи дипломат Жан-Ив Льо Дриан.
Франция е имала административен мандат върху Сирия от края на Първата световна война до края на Втората световна война.
Междувременно Реджеп Ердоган заяви, че Турция е започнала подготовка да прочисти от терористи още три района в Северна Сирия и в Северен Ирак.
Защо фашистките и нацистките настроения стават все по-приемливи и често са бъркани с "консерватизъм" и как войната срещу реалността се задълбочава,..
"Когато започва война, думите стават излишни, нужни са действия", четем на корицата на "Речник на войната" – силна и трагична книга, разтърсваща, както..
Драматичният театър "Апостол Карамитев" в Димитровград възражда на сцена спектакъла "Лазарица" по прочутата пиеса на Йордан Радичков. На 27 януари..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg