В края на миналата седмица привържениците на двете популистки формации - Движението "Пет звезди“ и "Лигата“ - одобриха с огромно мнозинство управленската си програма за орязване на данъците и увеличаване на социалните облаги в затъналата в дългове страна.
Двете формации получиха 50 процента от гласовете на парламентарните избори през март, а допитванията тази седмица показаха, че подкрепата за тях е нараснала до 60 на сто, след като обявиха, че ще сложат край на икономиите и ще изгонят нелегалните имигранти.
Нарастващата популярност на новите италиански лидери обаче никак не се отрази на настроенията на инвеститорите, които посрещнаха нервно предложенията им за преразглеждане на правилата за фискална стабилност в Евросъюза и кандидатурата на известния евроскептик Паоло Савона за министерството на икономиката. Цената на държавните облигации започна да расте, правейки все по-трудна задачата за преодоляване на стагнацията.
Мнозина биха казали, че за създаването на новия кабинет волю или неволю е допринесъл големият враг на "Пет звезди“ и доскорошен коалиционен партньор на "Лигата“ - Силвио Берлускони. Двете партии поеха една към друга, след като бившият премиер посочи, че няма да пречи на тяхното сближение.
"Берлускони взе това решение, защото осъзна, че ако се наложи да се яви на нови избори, "Форца Италия“ може просто да се изпари“ - казва президентът на Университета "Джон Кабот“ в Рим Франко Павончело.
"Силвио Берлускони и "Форца Италия" загубиха 6 милиона гласа между 2008 и 2018 година, а Салвини учетвори подкрепата си от 2013 година насам и сега има повече депутатски места от Берлускони“ - пояснява професор Джанфранко Паскуино от Университета в Болоня.
Това, че в крайна сметка Берлускони и депутатите му останаха в опозиция, се обяснява с неприятностите му със закона заради данъчни измами.
"Когато от "Пет звезди" заговориха за промени в правосъдието, Берлускони изтръпна. Тогава той стана далеч по-агресивен срещу тази партия,“ отбелязва Павончело.
При положение, че "Форца Италия“ си запазва свободата за действие, бъдещият италиански кабинет остава с миниатюрно мнозинство в горната камара на парламента. Това ще усложни живота му, поради разнобоя в приоритетите на коалиционните партньори. „Например, Лигата е решена да затегне имиграционния режим, докато от „Пет звезди“ имат по-благо отношение към имигрантите. Ако се стигне до гласуване, някои сенатори от „Пет звезди“ може да не подкрепят такава политика.“
В такъв случай, ще издържи ли коалицията целия си 5-годишен мандат, както се зарекоха Луиджи Ди Майо от „Пет звезди“ и Матео Салвини от „Лигата“? Според Паскуино коалицията трябва да изтрае известно време. „И Салвини, и Ди Майо в момента градят своите политически кариери. Евентуално падане на правителството ще се отрази много зле и на двамата, може би малко по-зле на Ди Майо, отколкото на Салвини. Мисля, че целта им е да продължат управлението колкото се може повече, поне четири години.“
Според Павончело първата стъпка на новия премиер трябва да е външнополитическа:
"Най-важното политическо предизвикателство за Джузепе Конте ще бъде да увери Европа, че италианското правителство няма да предприеме действия, които биха дестабилизирали еврото и Европейския съюз.“
Предвид огромния публичен дълг и нервността на финансовите пазари е много важно какво казват италианските политици, затова Джузепе Конте може да се окаже точният човек. "Конте показа пределно ясно, че е за Европа. Мисля, че той ще смекчава посланията на "Лигата" и Движението "Пет звезди“ до Европейския съюз и европейските лидери,“ смята Павончело.
Ще е необходимо обаче нещо повече от голи уверения, ако се окажат верни изчисленията, че споменатият гарантиран минимален доход, плоският данък и другите програмни обещания на Ди Майо и Салвини ще струват на фиска повече от 100 милиарда евро годишно.
Инвеститорите се страхуват от повторение на гръцката криза, само че в десетократно по-голяма икономика - италианската. Според Паскуино този страх не е оправдан:
„Не, не мисля, че трябва да се страхуваме от нова криза на еврозоната. Мисля, че трябва да отхвърлим твърденията, които идват от „Файненшъл Таймс“, от „Вашингтон Пост“. Италия няма да разбие Европейския съюз!“Цялото интервю с проф. Франко Павочело и проф. Джанфранко Паскуино можете да чуете от звуковия файл.
Д-р Златина Каравълчева, византолог по образование и богослов по призвание, е вдъхновяващ комуникатор на християнството. Тя разкрива същността на вярата..
Журналистката и пътешественичка Веселина Филипова е събрала в книгата си "Ваканция за двама по Средиземноморието" 60 пътеписа и повече от 200 снимки,..
Преди точно 10 години се появи една от емблематичните концертни програми на българската джаз вокалистка Мирослава Кацарова, наречена CINEMA. Тя включваше..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg