Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Накъде отива човечеството, усъвършенствайки високите технологии

Съществуват социални роботи, които имитират човешки емоции и лицеви изражения, докато хората си общуват онлайн и изразяват емоциите си чрез дигитални емотикони

БНР Новини
Роботът София
Снимка: ЕПА/БГНЕС

След десетото издание на фестивала WEBIT – Европа – най-влиятелния форум за иновации, политики, инвестиции дигитална икономика, предприемачество и високи технологии, събрал над 7000 участници от 110 държави, ви срещам с двама участници в това събитие - един робот и един човек.

Роботът София е най-известният робот в света. Създадена е от Дейвид Хенсън като социален хуманоиден робот и е активирана на 19 април 2015 г. Оттогава досега е обиколила целия свят, показала е на хиляди хора как „мисли“, какво умее и вече е медийна звезда, тъй като е дала стотици интервюта.

След срещата със социалния хуманоид София е време за човешки взаимоотношения.
Пол Рамшоу. Снимка: личен архивБританският предприемач Пол Рамшоу е изпълнителен директор на стартираща компания, физически базирана в Мюнхен. Тя определя проблеми, събира  данни и прави анализ от услуга "до ключ", като използва съвременни подходи и високи технологии, подходящи за съвременния дигитален бизнес.
Едно от „умните“ решения на компанията е приложението citizen, което разглежда темата за ангажираността на гражданите в интелигентните градове. Компанията твърди, че начинът, по който повечето хора мислят за пазарните проучвания, е подходящ за свят, който вече не съществува и че решенията за тях вече се правят по нов – дигитален начин.

Пол Рамшоу изнася лекции и участва в бизнес конференции по цял свят. Столицата ни беше една междинна спирка за него между две пътувания - в Австралия и в САЩ. След като уточнихме, че главните теми на WEBIT в София бяха визията за цифрова Европа, киберсигурността, цифровия пазар, блокчейн технологиите и AI системите, създаващи изкуствена реалност, го попитах как изглежда София в неговите очи, тъй като той беше за първи път у нас. С Пол Рамшоу говорим освен за днешния мобилен свят и за бъдещето ни – подчинено на изкуствения интелект или улеснено от високите технологии.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

За гората българска

В това издание на предаването "И рибар съм, и ловец съм" отново един до друг са рибарят Асен Масларски и ловецът Росен Мирчев. А разговорът е за гората българска. Поводът е стогодишен, та даже двойно вековен – век навърши Седмицата на гората, век празнува и лесовъдското образование в България! Гост на предаването е инж. Иван Ризов, зам.-директор на..

публикувано на 23.04.25 в 18:00
Проф. Здравка Валерианова

Скрининговото проследяване е отговорност на държавата

Болна тема ли са скрининговите програми в България – въпросът коментира в Lege Artis проф. Здравка Валерианова , онколог с над 30-годишен опит в сферата на регистрация на злокачествените заболявания, епидемиологията на рака и раковия контрол. Онкологичните заболявания са водеща причина за смъртността в световен мащаб, като ключова роля за..

публикувано на 23.04.25 в 13:19

Превенцията и ранната диагностика – акцент в германското здравеопазване

Германия е сред страните с най-изразена демографска криза. Населението остарява, а това поставя сериозни предизвикателства пред здравната и социалната система. Както в много други развити държави, хората в Германия живеят все по-дълго. За последните три десетилетия средната продължителност на живота се е увеличила с около 6 години при мъжете и с около 4..

публикувано на 23.04.25 в 12:25
Д-р Николай Цонев

Хроничните чревни заболявания са често срещан проблем при младите хора

Улцерозен колит и ректорагия – все по-често ли се срещат хроничните заболявания на червата, коментира в Lege Artis гастроентерологът д-р Николай Цонев. В началото на разговора д-р Цонев подчертава, че този тип заболявания са изключително разпространени сред младите хора. Гастроентерологът посочва двете водещи чревни възпаления –..

публикувано на 23.04.25 в 12:05
Момчил Даскалов

Масовите протести в САЩ – шанс за демокрацията или край на надеждите?

Дали втората вълна на масовите протести в САЩ показа, че гражданската реакция е само началото на възстановяването на демократичните принципи, или край на надеждите, че това е възможно? Отговор на този въпрос търсим в "Нашият ден" заедно с политика и анализатор Момчил Даскалов. Във втората вълна от протести в САЩ са се включили по-малко хора,..

обновено на 23.04.25 в 11:49