През следващата година Здравната каса ще разполага с около 1,3 милиарда лева повече за здравноосигурените лица. Според икономиста Аркади Шарков, увеличението е в правилната посока, но остават предизвикателства, които изискват внимателен контрол и управление на ресурсите. Той коментира основните акценти от бюджета на НЗОК в ефира на предаването Lege Artis.
Шарков подчертава, че в последните години цените в здравеопазването значително изоставаха спрямо общата икономическа динамика. "Нашите сметки показаха, че цените в здравеопазването изостават два пъти спрямо останалите цени в икономиката", отбелязва той. Докато икономиката е динамична, цените на медицинските услуги и продукти често се определят централизирано, например чрез националния рамков договор.
Новият бюджет включва значително увеличение на разходите за болнична и доболнична помощ, което се дължи и на отпадането на лимитите за лечебните заведения. Шарков отбелязва, че това не освобождава НЗОК от задължението за строг контрол.
"Разбрахме, че на 17-и ще има отчет на дейността по контрола, които наистина тази година ще се извършва, просто защото парите не стигат. Сигурен съм, че НЗОК ще си свърши работата, за да може в една немалка степен да защити бюджета".
Съществено място в бюджета заема увеличението на средствата за лекарствени продукти. Тук акцентът пада върху онкологията и иновативните терапии, които заемат значителен дял от разходите. "Средното годишно увеличение на бюджета за тези продукти е между 10 и 20%, в зависимост от нуждите през изминалата година“, отбелязва икономистът.
Чуйте пълния коментар в звуковия файл.
През 1901 година осем ловци на орхидеи заминават на експедиция във Филипините. В рамките на месец един от тях вече е изяден от тигър, друг е залят с бензин и изгорен жив, петима изчезват безследно и само един успява да оцелее и да излезе от гората с четиридесет и седем хиляди цветя от вида Phalaenopsis. Млад мъж, изпратен през 1889 година..
Мария Шаркова , адвокат по медицинско право, коментира решение на ВАС срещу отказ на НЗОК да заплати чернодробната трансплантация в чужбина на младеж в тежко състояние . "Отменен е отказът и средствата, заплатени за лечението на младежа, събрани чрез дарения, ще бъдат възстановени от НЗОК. По-важно е какво се установи в рамките на това дело...
Националният център за обществено здраве и анализи изнесе статистически данни, според които над 30% от децата между подрастващите са правили опит да пушат, над 40% от тях са запалили първата си цигара на 14-15 години. Делът на момичетата е 27,9% , а на момчетата – 21,5%. Интензивни пушачи са 63,1 от момичетата и 51,3% от момчетата Децата между..
В рубриката "Разговорът" бе проведена дискусия след сигнал от страна на творци относно работата им с Общинския културен институт "Надежда". В разговора участваха музикантката Розалина Касабова , музикалният редактор Зорница Цветанова и заместник-кметът на направление "Култура, образование, спорт и младежки дейности" в Столична община..
За желанието на непорасналите да подарят времето си, за да направят света по-добър, в "Нашият ден" разговаряме с Евгения Тонева – изследовател в Ноу-хау център за алтернативни грижи за деца – НБУ. Тонева се занимава с изследване на детския активизъм у нас – какво всъщност искат децата и съвпадат ли желанията им с възгледите на..
Ненадейно напусна земния свят, докато другите празнуваха Свети Валентин, а той подготвяше поредното си “отечествено” турне. Беше го замислил с млади..
Видеопоредицата "Сградите разказват" е нова инициатива на Регионалния исторически музей - София. Археолозите Йордана Николова и Валентин Витанов, които..
Националният център за обществено здраве и анализи изнесе статистически данни, според които над 30% от децата между подрастващите са правили опит да..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg