Очаква се в следващите няколко дни България да подаде заявка за механизма за сътрудничество и така да приеме надзора на Европейската централна банка. Това стана ясно снощи след заседанието на Еврогрупата.
Целият процес започва да се движи от Европейската централна банка и е нейна преценката какво точно трябва да се промени и какъв начин така. Най-вероятно ще се наложи да се направи и оценка не само на банките, а и на небанковите финансови институции, така че, според преценката на EЦБ, да няма някакви скелети в гардероба. Това каза за предаването „Хоризонт за вас“ инвестиционният консултант и доктор по икономика Евгений Кънев за пътната карта за влизане във валутния механизъм ERM-2 и Банковия съюз. Почти три години са минали от последната оценка на банковите активи у нас, допълни той. Най-вероятно от оценката ще бъдат освободени онези банки, чиито майки са страни от Банковия съюз.
„Това означава, че ще бъдат освободени 5-6 банки, най-големите в България, от тази проверка и да остават десетина, които трябва да бъдат проверени. Така поне е преобладаващото мнение в момента, но предстои да научим, предполагам до края на месеца, точно какъв ще бъде обхватът на заданието, което ще изиска Европейска централна банка“.
Според експерта би било странно да станем членове на еврозоната, докато над страната ни има механизъм за наблюдение и проверка по отношение на съдебната система, който вече продължава от над 10 години:
“Ако това се случи, това означава, да сме членки на еврозоната по отношение използването на парична единица, а да нямаме свобода на пътуване в самата еврозона, което би било абсурдно. Въпреки че няма пряко обвързване, най-вероятно дори да бъдем допуснати в чакалнята, няма как да станем членки на самата еврозона, преди да отпадне този механизъм”.
Кънев e на мнение, че това може да принуди политиците да направят необходимите реформи. Самата архитектура на еврото изисква членство в еврозоната и самите банки да подлежат на контрол от ЕЦБ, обясни той.
Интервюто на Даниела Якова с Евгений Кънев можете да чуете от звуковия файл.
В навечерието на коледните празници и новата 2025 година в "Нашият ден" разговаряме с Георги Господинов , поет, писател, драматург и значима фигура..
Какво ни донесе 2024 година в културен план – размисъл в "Нашият ден" с Димитър Стоянович . В началото на разговора насочваме внимание към новия..
Българският културен институт в Берлин (БКИ-Берлин), НУИИ "Илия Петров" - София и галерия "Дебют" представят експозиция от икони и живопис на Станимир..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg