От години е известно, че фирмите, които имат намерение да инвестират в нови производства, наемат срещу заплащане експерти, които да подготвят докладите за оценка на въздействието върху околната среда.
Според адвокат Александър Коджабашев създаването на административна структура за наемане на експерти, които да подготвят доклада за оценката за въздействието върху околната среда не е най-добрият вариант:
"Първият коректив е активното участие на засегнатите при определянето на обхвата и заданието на докладите. Това е първата стъпка, която и в момента се извършва, която е предвидено да бъде осъществена, но тази стъпка често се извършва без въвличането на засегнатите. Тогава, когато възникнат спорни въпроси, тогава да бъдат наемани действително независими и висококвалифицирани експерти. Обикновено в една такава оценка има не повече от половин дузина деликатни въпроси, където научните мнения се разминават".
Според Чавдар Георгиев, бивш заместник-министър на околната среда в правителството на Сергей Станишев от 2005 до 2009 година, е необходимо да се повиши контролът от страна регионалните инспекции по околната среда и водите и министерството при разглеждането на докладите за оценка на въздействието върху околната среда:
"Може би трябва да се измени начинът на плащане. Инвеститорите да не плащат директно на екипа от експерти, които извършват съответните оценки, а да плаща на Министерството – и то при приемане на доклада, да се разплаща с експертите. Това е един механизъм, който ще допринесе за по-обективни оценки".
Позицията на депутата от ДПС Джевдет Чакъров, който заемаше поста министър на околната среда в правителството на Сергей Станишев:
"Те носят своята изключителна отговорност да няма рискове за човешкото здраве и да няма въздействие върху компонентите на околната среда, съобразно нормите, които са общоприети в нашата страна и в рамките на ЕС. След това вече от МОСВ и регионалните структури се извършва оценка на компетентните органи на така предложения доклад на процедурата по ОВОС".
Председателят на Комисията по околната среда Ивелина Василева коментира, че е необходимо да се проучи и опитът на други държави:
"Разбира се, аз съм убедена в това, че и МОСВ и регионалните подразделения полагат усилия в тази посока. в други държави има възприет и друг подход, така че ако има такива идеи, то би трябвало да бъде проучен и опитът. Разбира се, да бъде преценено и доколко биха могли да бъдат приложени в България".
Целия репортаж чуйте в звуковия файл.
Тази година Венцислав Диков представи свои картини в Япония, Токио, под наслов "Институт за невъзможни неща", в галерия "Сан-Ай". Това е неговото трето..
Третото събитие от новата поредица "По следите на изгубената поезия" в Литературния клуб на Столична библиотека е на 18 декември от 18:30 ч. Поредицата се..
Учените и лекарите твърдят, че кожата е най-големият човешки орган. Какво означава това в грижата и лечението на най-честите кожни тумори? – това бе..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg