Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Мариана и Тиен Дзиендзюн за разстоянието България – Китай, измерено в преживявания

БНР Новини
Мариана и Тиен Дзиендзюн в студиото на предаването.
Снимка: Кирчо Стоичков

Как едно любознателно момиче от Шумен стига до Китай, не само проговоря на китайски, но опознава сложната писменост и древната история на тази хилядолетна държава? Мариана Малинова става Тиен, заради голямата си любов – китайския българист, учен и академичен преподавател в Пекин, Тиен Дзияндзюн. В Китай няма традиция жените да сменят фамилията си след встъпване в брак, но Мариана по свое желание става г-жа Тиен, което китайските роднини приемат като голямо признание и уважение.
Тиен Дзиендзюн завършва българска филология и е първият директор на Институт „Конфуций“ в София. Влюбен е в съпругата си, в нейното родно място Шумен. Нарича тъща си „моята българска майка“. На свой ред мама Ирина (майката на Мариана) обожава своя китайски зет. Учи го да прави наложени баници и казва, че „Тиенчо всъщност си е наше момче, българче, по погрешка родено в Китай, но срещата му с Мариана само е сложила нещата на място“.
Мариана и Тиен имат впечатляващи академични биографии, всеки – в своята област. Ако започнат да изреждат местата, през които преминава израстването им като учени, ще трябва да бъдат изписани доста страници за специализации в различни държави и университети, участия в проекти, семинари, конференции. И двамата се занимават с преподавателска работа, обучение на студенти, писане на изследователски трудове, учебници, книги, пътувания. Включват се в различни авторитетни научни, социални и политически форуми. Мариана, например, е активен участник в тинк танк мрежата и формата 16+1, който на най-високо равнище поставя теми, засягащи геополитическото развитие на човечеството, международното сътрудничество и инвестициите.
С какви незабравими преживявания е изпълнен житейският и професионалният път на Мариана и Тиен? Кои места обичат да посещават в свободното си време?


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Историческият музей в Стрелча

Лято в Историческия музей на град Стрелча

Да осигур ят смислени занимания в безопасна среда на децата през дългата лятна ваканция е изпитание за много български семейства. Класиката "при баба и дядо на село" вече не е така масова по обективни причини, а и баба и дядо много трудно се конкурират с примамливите екрани на мобилните устройства. За щастие има институции, които предлагат..

публикувано на 26.07.24 в 09:05

270 дена върху колело из Йордания

Неотдавна в галерия "Мисията" на Държавния културен институт към министъра на външните работи бе представена една прелюбопитна книга "Йордания с велосипед. Моето лично пътуване". Нора Михайлова, съпруга на бившия ни посланик в Хашемитското кралство Димитър Михайлов, чийто мандат там беше от 2019 до 2023 година. Четивото съдържа 24 репортажа..

публикувано на 26.07.24 в 08:20

Антарктида – познатата и непозната земя: 1 епизод

В този епизод ще чуете: • какво е Антарктида, какви емоции предизвиква досега с ледения континент, каква е цената на мечтата – проф. Христо Пимпирев; • какво е усещането и емоцията при първото стъпване на ледения континент – за хидробиологът доц. Любомир Кедендеров от Биологическия факултет на СУ „Климент Охридски“, който открива множество видове риби,..

публикувано на 26.07.24 в 07:18
Орхидея Палешников серапиас (снимка Теменужка Минева, група

Орхидеите в България: Епизод 4 – Разпространение и уязвимост

Цикълът от пет предавания "Орхидеите в България" запознава слушателите със света на най-голямото семейство в царството на растенията – това на Орхидеите или Orchidacea. Загадъчни, красиви, смятани за сексуални хитреци в растителния свят, орхидеите не са само пищните тропически бижута, които пътешествениците и до днес откриват в девствените гори,..

публикувано на 25.07.24 в 16:15

Илия Бешков, мъдрецът наивник

На 24 юли 1901 г. е роден един от най-забележителните творци в българската култура – художникът Илия Бешков. Художник, но и майстор на словото, и музикант, и философ; един от българите с най-разностранни таланти, както пише за него Иво Милев в своята биография за него. Аз бих добавил: мъдрец, но наивен мъдрец, тъй като дълго време отдава на..

публикувано на 24.07.24 в 17:20