Християнството и исляма по силата и на исторически, и на верски обстоятелства са две религии, непрестанно съприкосновяващи се една друга. И това става още от най-ранни времена, когато арабската инвазия откъсва от тогавашните християнски държави огромни територии – на изток Близкия изток и Магреба, на запад – Иберийския полуостров. Сред завладените земи е и Йерусалим – свещеният град, където е разпнат Иисус, което се превръща в повод за Първия кръстоносен поход през 1099 година. През 1187 г. обаче шейх Салах-ед-дин (Саладин) превзема отново града и това предизвиква множество съчинения на християнски автори, опитващи са да разберат същността на исляма и причините за неговите успехи. Доц. Александър Николов от ИФ на СУ превежда и събира пет от тези трактати – на Гийом от Триполи, Пиер Дюбоа, Гийом Адам, Псевдо-Брокард и Леодризио Кривели, във впечатляващ том – „От Акра до Константинопол: пет средновековни трактата за ислямско-християнските взаимоотношения“, който безспорно е скъпоценна научна придобивка и принос за българската историческа наука. И то не само, защото за пръв път в цялост се публикуват на български тези произведения заедно със стриктен научен апарат и компетентни коментари, но и защото през такива съчинения можем по-ясно и някак повече разбираемо да осъзнаем сблъсъците, но и сходствата между двете авраамически религии. Предаването „Премълчаната история“ прави точно това: през средновековните трактати разбира днешния ден с помощта на доц. Александър Николов и доц. Алексей Кальонски.
Предаването е посветено на 90-годишнината от основаването на Българското национално радио и на изработената по този повод дигитална платформа за неговата история от професор Боян Добрев. Заедно с Милен Митев, генерален директор на БНР, Милена Димитрова, председател на Обществения съвет към БНР, Кин Стоянов, директор на програма "Христо Ботев" към..
2025 година ще бъде една от най-топлите, откакто се води статистика, защото прагът на повишаване на температурата от 1,5 градуса по Целзий ще бъде преминат, съобщиха от британската метеорологична служба в края на 2024 година. Прогнозата на експертите за 2025 г. показва, че тя вероятно ще бъде една от трите най-топли в историята, като средната..
Има една известна метафора, която гласи, че не бива да започваш да копаеш кладенец, когато си вече жаден. В контекста на водните ресурси в България това твърдение придобива буквално значение. Макар страната ни да разполага с пресни водни запаси, климатичните промени и екстремното засушаване създават нови предизвикателства. По покана на посолството..
В предишни издания "За здравето" наричахме срещата ни по повод Деня на родилната помощ "Бабинден за …мъже". Този път сменихме заглавието, но не и същността. Защото поканихме за среща в ефира отново трима специалисти в областта на АГ и на "ин витро" процедурите. Започнахме разговора с обрисуването на ритуалите и една матриархална картина, "нарисувана" от..
Дори да посетите Аржентина за кратко, като мен, пак ще усетите някои особености на тамошните нрави и специфични професии, които правят впечатление на чужденците. Например занаятът Отваряч на врати. Това е специална услуга, предлагана по аржентинските улици. Хващате такси. Идва кола и след това от нищото се втурва човек. Не се страхувайте от..
Дори да посетите Аржентина за кратко, като мен, пак ще усетите някои особености на тамошните нрави и специфични професии, които правят впечатление на..
В петък, 24 януари в родните киносалони влиза българският игрален филм "Клас 90". Сюжетът събира съученици 33 години след завършването на средното им..
На днешния 21 януари отбелязваме 146 години от смъртта на Любен Каравелов – революционер, поет, журналист и енциклопедист, оставил дълбока следа в..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg