Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

София в 105 минути

БНР Новини

Как се разказва София за 105 минути? Отговорът на този въпрос можете да намерите днес, 18 септември, от 19 часа в кино „Люмиер Лидл“, когато ще бъде премиерата на филма „105 минути София – историята на града“. Ние обаче побързахме да зададем въпроса именно на създателите на документалния филм – Камен Воденичаров, продуцент и режисьор на филма, Мишо Ланджев, също режисьор на документалната лента, и Георги Милков, сценарист на 105-минутната история.

Пълнометражният документален филм, както става ясно и от самото заглавие, разказва историята на София – такава, каквато я виждат авторите му. Филмът преплита епизоди от вече познатата документална поредица „5 минути София“ заедно със създадени през последната година нови филмови истории. Идеята на документалния разказ е да представи всички исторически етапи, през които е преминала столицата ни, за да добие днешния си облик.

От 2012 година насам екипът на филма създава 42 епизода от поредицата „5 минути София“, които сега намират своето място в тази вече 105-минутината история, разказаха в студиото на „Време и половина“ Камен Воденичаров, Мишо Ланджев и Георги Милков. Чуйте ги в звуковия файл.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

Полският рапър Куба Данилович, който се чувства по-добре тук

В рубриката "Мигранти с таланти" на предаването "Нашият ден" ви представяме Куба Данилович от Полша . Куба е роден близо до Варшава, но израства в полската столица. От малък Куба се занимава с музика, свири в рок банда в училище и след като завършва заминава за Лондон. Там започва да свири с различни музикални групи, експериментира в различни жанрове и..

публикувано на 12.07.24 в 12:59

Още бургаски жаргон за познавачи и ценители

Може и да изглежда странно, но, когато някой спомене името на град Бургас, това, което си представям, не е морето, рибарските лодки и прочие типично морски работи, а красивите стари къщи от началото на ХХ век в центъра на града – леко занемарени, някои – повече, обрасли със зеленина, огромните дървета в градската градина и, разбира се, красивата..

публикувано на 12.07.24 в 10:17
 Дефиле на участниците

Созопол – където морският бриз прегръща изкуството

В предаването "Нашият ден" отправяме поглед към Созопол, където морският бриз прегръща изкуството. Древният град с поглед към бъдещето за поредна година е сцена за младите творци, които участват в XVIII Международен младежки фестивал-конкурс "Музите" и  IV Младежки арт фестивал "Солинария" . Водещите на програма "Христо Ботев" Божидар Александров и..

публикувано на 12.07.24 в 09:54

Връчиха наградите от международния литературен конкурс "Изящно перо 2024"

Преди дни Салонът на българската култура и духовност в Чикаго официално връчи Грамотите и наградите от международния литературен конкурс "Изящно перо 2024".  Конкурсът "Изящно перо" е по идея на Снежана Галчева от Чикаго, председател на Конфедерацията на българските културни организации и дейци в чужбина и инициатор на Салона за българска култура и..

публикувано на 11.07.24 в 17:30

Предопределено ли е кой ще се огледа в "Огледалото на вярата"?

В 2004 г. генетикът Дийн Хеймер публикува книгата си "Генът на Бога", в която твърди, че съществува ген, който предопределя доколко човек ще е склонен да търси духовното, трансцедентното и вярата. Според него, при някои хора влечението към религията е вродено.   В "Огледалото на вярата" артистичното обединение УЛТРАФУТУРО (Боряна Росса и Олег..

публикувано на 11.07.24 в 16:04