Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Съдбата на децата с тежки увреждания, навършили 18 години

БНР Новини
Отляво надясно, изправени: Елеонора Петрова, Анелия Торошанова, седнали: Димитрина Русева и Вера Иванова
Снимка: Росица Михова

Каква е съдбата на децата с тежки увреждания, когато навършат 18 години? Какво правят държавата и институциите? Това е темата на предаването днес. Събеседници са Вера Иванова-председател на Конфедерация за защита правата на децата, член на Националния съвет за закрила на детето, Димитрина Русева –майки на деца с увреждания и Елеонора Петрова – юрист, главен експертен съветник в Комисията по взаимодействието с неправителствените организации и жалбите на гражданите.
Димитрина Русева: В следствие на раждане с форцепс преди 22 години синът ми получи увреждане. Тогава дори не можах да установя кой е екипът, водил раждането. Само ми казаха, че съм млада и да оставя детето, без да ми обяснят точно защо. С големи трудности се сдобих с епикризата на детето си. Днес, 22 години по-късно получавам за него 138 лева инвалидна пенсия и около 90 лева за чужда помощ. Парите не достигат дори за дете в норма, камо ли за човек със специални потребности. Много от нашите деца са на памперси и имат огромни разходи за различни консумативи.  Детето ми има нужда от ежедневна рехабилитация, защото ако не се тренират мускулите, състоянието му ще се влоши.  
Образователната система отхвърля детето ми, затова на възраст 22 години той е едва в девети клас. Той е в невъзможност да извърши каквото и да било действие сам, а са го разпределили в селскостопански техникум с профил цветарство – представете си за какво става въпрос.
Елеонора Петрова: Щом майките четири месеца вече протестират, значи има сериозен проблем със системата. Децата ни са равни и имат равни права. Извеждах детето си на протести още като бебе, въпреки че не е с увреждания, защото съм солидарна с майките.
Вера Иванова: Майка съм на момче на 23 години, което е с увреждане  вследствие на лекарска грешка. Когато се роди, не ме допуснаха да го видя, казаха само: „Мозъкът му е на боза“. Не ми даваха никаква информация. Отглеждам детето си сама. До момента само два пъти съм го оставяла в дневен център. Говори се, че има множество такива центрове, но всъщност няма центрове за хора с тежки увреждания. Когато веднъж се наложи да го оставя, след десет минути ми се обадиха да ми кажат: „Елате да си вземете зверчето от тук.“ Децата ни са пренебрегвани във всички области на живота.






Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Виенски бал 2025 в София

Проф. Румен и Мария Нейкови: Всичко е валс

Броени дни след 24-тия благотворителен Виенски бал в София, в "Моето семейство" гостуват продуцентът и режисьор проф. д. и. Румен Нейков и съпругата му Мария. София застава елегантно и уверено на световната карта на виенските балове благодарение и на семейство Нейкови. Отзвукът и посланията от Виенския бал в българската столица остават..

публикувано на 24.02.25 в 16:41

Импулсът в мен: Вреден ли е смартфонът

Въпросът "Вреден ли е смартфонът?" витае около нас непрекъснато. Всеки от нас е чувал изречението: "Хайде остави го този телефон!" От една страна, смартфонът е невероятно изобретение, което винаги позволява да поддържаме връзка със семейството и приятелите. В същото време разбираме, че това може да бъде вредно за здравето. Особено след..

публикувано на 24.02.25 в 15:26

Боровинки под Балкана

Кристина и Нено Костови живеят в София, а фермата им за култивирани боровинки е в с. Осетеново до Калофер. Съвременните технологии им позволяват да контролират поливането и подхранването на растенията, сред които сортовото разнообразие е доволно богато. И Нено, и Кристина работят в IT сектора и работата им позволява да са гъвкави и да..

публикувано на 24.02.25 в 14:45

Архитектурата е неизбежна: Защо критиката е от съществено значение?

В рамките на рубриката "Разговорът" се задълбочихме в темата за анализа на архитектурните процеси – начин, по който те могат да бъдат разбирани от по-широката публика и да оформят градския дебат. С това се свързва и поредицата дискусии "ГРАД и КРИТИКА" , в контекста на представянето на книгата "KICKED A BUILDING LATELY? Архитектурна критика след..

обновено на 24.02.25 в 10:56

Утопията е антиутопия

Дискусията започва с изследването, което пише професор Александър Кьосев за "Чевенгур" на Андрей Платонов, използвайки единствения завършен роман на големия писател като ключ към особеностите на жанра "антиутопия". Разговорът с професор Кьосев, Владимир Полеганов, Зорница Гъркова и Николай Русев прераства в обсъждане на условността на границите между..

публикувано на 24.02.25 в 10:30