Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

В деня на 160-годишнината от рождението на Джакомо Пучини - „Момичето от Запад“, спектакъл от радиосезона на Метрополитън опера

събота, 22 декември от 20 часа

Ева-Мария Вестбрук (в ролята на Мини) и Йонас Кауфман (в ролята на Дик Джонсън)
Снимка: metopera.org / Ken Howard

Оперната вечер в събота ще припомни на меломаните, че 22 декември е датата, на която през 1858 година в малкото градче Лука в красивата италианска провинция Тоскана е роден „Последният велик италиански оперен композитор“ – както често наричат Джакомо Пучини. Любителите на операта нямат нужда от специален повод да честват Пучини, но тъй като този декември маркира 160-годишнината от неговото рождение, това е прекрасна възможност за всички оперни творци, театри, специализирани издания и медии, да фокусират вниманието си върху този композитор и неговото наследство – особено върху наследството му в САЩ, където огромната популярност, започнала още приживе, не показва никакви признаци на отслабване. Много оперни изследователи от последните десетилетия отчитат един любопитен факт: италианците почитат Верди като техен най-велик композитор, но за опероманите в Америка никой не може да се сравни с Пучини. Някои от творбите му, особено „Бохеми“, „Тоска“, „Мадам Бътерфлай“ и „Турандот“, са толкова често срещани в американските театри, че практически изтласкват всички останали опери. Мелодиите на Пучини се просмукват в огромен брой холивудски продукции (прочутите „Лунатици“ и „Стая с изглед“ са само два забележителни примера) и формират саундтрака на американската мания по всичко, свързано с Тоскана. За много американци Пучини се е превърнал в запазена марка (точно като Тоскана). Един вид пробен камък за онези, които искат да уверят сами себе си в това, че са културни и образовани личности. Пучини изглежда и безопасна територия за онези оперни любители, които се колебаят да посегнат към други композитори-класици. Разбира се, самият Пучини няма вина за това. Той е бил човек със сериозни цели, посветен и много конкурентноспособен творец с уникална жизнена позиция и възвишен мелодичен дар.
Естествено, най-големият и най-престижен американски оперен театър – Метрополитън опера, се включва в честванията с Пучиниева опера по американски първоизточник, чиято световна премиера е била точно в Мет на 10 декември 1910. Спектакълът на „Момичето от Запад“, състоял се на 27 октомври 2018 с участието на звездите Ева-Мария Вестбрук, Йонас Кауфман и Желко Лучич, ще бъде излъчен тази събота на запис от над десет радиостанции от голямото семейство на Еврорадио, сред които е и програма „Христо Ботев“ на БНР. Съставите на Мет дирижира Марко Армилиато.
В ролите ще слушате:
Мини, собственичка на пивница „Полка“ - Ева-Мария Вестбрук
Дик Джонсън (Рамирес), бандит – Йонас Кауфман
Джак Ранс, шериф – Желко Лучич
Ник, барман в пивницата „Полка“ – Карло Бози
Сонора, миньор – Майкъл Тод Симпсън
Ашби, агент от транспортната компания „Уелс Фарго“ – Матю Роуз
Джейк Уолъс, странстващ менестрел – Орън Градъс
Уакъл, индианка – Мери-Ан МакКормик
Трин, миньор – Едуардо Валдес
Хари, миньор – Алок Кумар
Джо, миньор – Скот Скъли
Сид, миньор – Джонгчол Ча
Белоу, миньор – Ричард Бърнстейн
Хари, миньор – Джоузеф Барън
Джим Ларкинс, миньор – Ейдриън Тимпау
Били Джакрабит, индианец – Филип Кокоринос
Хосе Кастро, метис от бандата на Рамирес – Кидон Чой
Пощальон – Йън Козиара

Съдържание на операта „Момичето от Запад“



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Аделина Александрова и Емануил Иванов

Пианистът Емануил Иванов: артистът трябва да е земен

"Винаги съм смятал, че един артист, примерно в класическата музика, трябва да е земен – казва Емануил Иванов. – Не бива да се самоиздигаме на пиедестал, не трябва да създаваме изкуствена дистанция между себе си и публиката и да се считаме за недосегаеми, само защото свирим или правим музика. Нямаме никакво право на това – трябва да сме близки..

публикувано на 26.04.24 в 12:45
Сцена от четвърто действие на операта „Вилхелм Тел“

"Вилхелм Тел" от Джоакино Росини, опера в четири действия

Либрето: Виктор Жозеф Етиен и Иполит Луи Би (по едноименната драма на Фридрих Шилер) Първо изпълнение: 3 август 1829 г. в Париж. Действащи лица: • Вилхелм Тел – баритон • Мелхтал – бас • Арнолд, негов син – тенор • Валтер Фюрст – бас • Лайтхолд – бас • Геслер, австрийски императорски наместник в Швейцария – бас • Рудолф, негов адютант – тенор..

публикувано на 26.04.24 в 12:15

Фестивалът "Артис" с трето издание в София

"През тази година стартираме третото издание на "Международния музикален фестивал за класическа музика и изкуства". Подчертавам изкуства и правя това уточнение, защото в предишните издания, фестивалът   беше само с класическа музика. Сега разширяваме диапазона  ,включвайки различни изкуства, като в бъдеще тенденцията е форумът да обединява всички..

публикувано на 26.04.24 в 08:15

What the Funk представя катедра “Поп и джаз изкуство” към Вокалния факултет на НМА

Фънк вечер What the Funk представят на 24 април катедра “Поп и джаз изкуство” към Вокалния факултет на НМА “Проф. Панчо Владигеров” и Общинският културен институт “Надежда”.   В  концерта участват Джаз формация “София” и студентите от класа по пеене на ас. д-р Адриана Бенова и от класа по саксофон на хон. ас. Апостол Апостолов - Толи.  Повече от..

публикувано на 24.04.24 в 16:50
Антонина Бонева

Concertissimi с Антонина Бонева и нейните ученици

По повод 40 години преподавателска дейност и още повече концертна, пианистката и клавирен педагог Антонина Бонева организира концерт. На сцената заедно с нея ще музицират настоящите и ученици Марина Мравова, Йоанна-Лора Василева, Мартин Цветков и Димитър Михайлов, които са лауреати на десетки награди от международни конкурси. "Реших да отбележа..

публикувано на 21.04.24 в 09:05