Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Науката таксономия

Птицечовката е единственият оцелял представител на семейство Птицечовкови и на рода Птицечовки.
Снимка: ЕПА/БГНЕС

Днес се навършват 241 години от смъртта на бащата на тази научна област, която до ден днешен се опитва да класифицира огромното богатство на живия свят – шведът Карл Линей. По какво се различават според тази наука в нейното модерно каталогизиране империя, царство и надцарство, семейство, клас, разред и род в познатата досега фауна? Защо напоследък редица учени настояват за преосмисляне на някои таксономични категории, основната от които остава биологичният вид? Как разгадава съвременната систематика на организмите парадокси на живота от рода на птицечовката, птицата киви и мадагаскарската ръконожка-лемур, известна със странното име „ай ай“?
В разговора със зоолозите от Националния природонаучен музей при БАН Николай Симов и Марио Лангуров търсим повече яснота в загадъчните дебри на класификационната наука.  

Коментарът на техния колега Стоян Лазаров за странното на пръв поглед наименоване на повече от десетте вида паяци, открити от него, добавя любопитни подробности по темата за таксономията, смятана от мнозина изследователи за висш пилотаж в научните дирения.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Михаил Пасков

Изложени ли сме на "технострес" и как да се справяме с него

Навярно повечето от нас, особено принадлежащите към поколенията над 30 години, ще разпознаят у себе си признаците на напрежение, тревожност и дискомфорт пред непрекъснато обновяващите се технологии, средства за комуникация и технологични изобретения. Е, оказва се, че това състояние си има име, а вече се търсят и популяризират стратегии и методи за..

публикувано на 14.11.24 в 17:35

Българомразци има, а българолюбци?

Говорим за причастни към съдбата на България чужденци, живели у нас по различно време, дошли от различни страни, представители на различни занятия, но обединени от доброто отношение към нас. Правим го по повод новоиздадената книга с автор Милена Димитрова, носеща такова заглавие – "Десет велики българолюбци". Вътре става дума за известните на всеки..

публикувано на 14.11.24 в 09:25

Д-р Ю Тие: За китайската традиционна медицина и приложението ѝ в съвременното лечение

Като специален гост на Втората международна конференция Сино-Балканика "Културният диалог Китай-Балкани" в България пристигна д-р Ю Тие , световно признат лечител и лектор в областта на китайската традиционна медицина. Двуезичният форум бе организиран от Асоциацията на китаистите в България, Софийския университет и Световния център по..

публикувано на 13.11.24 в 12:58

Предиабетните състояния и съвременните подходи в лечението на диабет тип 2

Над 235 хил. души в България са в предиабетно състояние – това сочат данни на Международната диабетна федерация от 2021 година. 80 % от тези хора не подозират, че кръвната им захар е по-висока от нормалното, което представлява пряк риск от развитие на диабет тип 2. В навечерието на Световния ден за борба с диабета – 14 ноември – в Lege Artis..

публикувано на 13.11.24 в 11:14

За малнутрицията – оптимистично и песимистично

Горе-долу преди година в "Познати и непознати" говорихме за борбата на майките и специалистите, които се грижат за хора с малнутриция и за малката им/голяма победа – в списъка с храните, които НЗОК заплаща, бяха включени и специалните храни за техните деца. Съобщихме и радостната новина, че над 550 български деца и възрастни вече ще получават..

публикувано на 13.11.24 в 09:50