Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Премълчаната история на последния български екзарх

БНР Новини
Георги Мъндев, доц. Дилян Николчев и Румен Леонидов (отляво надясно)
Снимка: Емил Николов

Какво знаем и какво се премълчава за екзарх Стефан? Той е високообразован духовен деятел, бил е специализант в  Богословския факултет на Женева, където е слушал лекции по омилетика – науката за църковно красноречие. Знаем, че е завършил философия във Фрибургския университет и става доктор по философия. Учил е и литература, защитава докторат, а темата на дисертацията му е „За богомилите и презвитер Козма“.
Днес в общественото ни съзнание името му най-вече битува с това, че през 1943 г. заедно с митрополит Кирил Пловдивски стават най-ярките изразители на църковното несъгласие българските евреи да бъдат депортирани в нацистките концлагери.
Но какво все още се премълчава в житието на тази противоречива историческа личност? Че е бил масон с висок ранг във Великата обединена ложа на Англия, че е ратник за икуменизма – движението за сливане на всички християнски църкви в една.
Премълчава се също, че той е един от основателите на „най-малко фашистката“ организация Всебългарски съюзъ „Отецъ Паисий“. Че през 1941 г. след установяване на българско управление в Македония, в Скопие се открива клон на тази организация и за председател е избран Негово Високопреподобие архимандрит Стефан, протосингел на Скопско-Велешката епархия.
Какви са били контактите на Стефан с царското обкръжение в двореца на Борис III, споделял ли е или не прогерманска му ориентация. Защо заминава за Женева като убеден русофил, но там става и англофил, дори сътрудничи на френския генерален щаб? Каква е ролята на екзарх Стефан в едно от най-големите предателства на БКП, под чието внушение през 1945 г. Цариградската  патриаршия сваля схизмата над БПЦ и признава нейната самостоятелност? Защо заминава за Москва и иска среща със Сталин? Защо в Кремъл е решено да бъде издигнат за патриарх на БПЦ, но вместо това е арестуван и изпратен на заточение?
Отговорите – от доц. Дилян Николчев, Георги Мъндев и проф. Николай Алтънков.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Русенският Образцов чифлик, днес Професионална гимназия по селско стопанство "Ангел Кънчев"

С указ № 374 от 13 декември 1879 г. на княз Александър I Батенберг, само година след Освобождението, започва историята на първото професионално училище в свободна България. Тя продължава и днес в Професионалната гимназия по селско стопанство "Ангел Кънчев". Само по себе си такова дълголетие е забележително, още повече, че училището оцелява във..

публикувано на 13.07.24 в 12:05

Програмиране на изкуствен интелект ще изучават във 2-ро СУ "Акад. Емилиян Станев"

"За учебната 2024-2025 година във 2-ро СУ "Акад. Емилиян Станев" е утвърден държавен план-прием за обучение по специалност "Програмиране на изкуствен интелект", а това означава, че нашите ученици могат да придобият професия програмист на изкуствен интелект от направления компютърни науки", съобщи в предаването "Следобед за любопитните" д-р..

публикувано на 12.07.24 в 17:50

Как да запаметяваме информация лесно?

Рубриката "Епизоди от живота" на предаването "Нашият ден" насочва слушателското вниманието към нещо любопитно – мнемониката . Понятието се отнася към разнообразните техники за запаметяване на информация – за тях разказва Емилия Сотирова от психологичен център SOVA. Често в ежедневието човек изпитва затруднения да запомня факти, числа, имена..

публикувано на 12.07.24 в 09:21
Маршал Петен и първото правителство на режима на Виши през юли 1940 г.

Под сянката на Виши

На 10 юли 1940 г. във Франция е установен режимът на Виши – марионетното на нацистка Германия правителство на маршал Петен, което влиза в колаборация с окупаторите след разгрома на френската армия (въпреки надеждите, които е вдъхвала линията "Мажино"). За около 5 години страната се оказва под немски ботуш, който факт дълго време определя..

публикувано на 10.07.24 в 17:35
Д-р Пламен Димитров

Попитай психолога: За целувката и психичното здраве

В международния ден на целувката слушателите на "Семейно радио" се срещнаха с въпроси и отговори в първото издание на рубриката "Попитай психолога". Д-р Пламен Димитров анализира ключови аспекти в контекста на целувката и психичното здраве и подкрепи ефирната консултация с конкретни казуси – чуйте в звуковия файл.

публикувано на 10.07.24 в 10:15