Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Законни ли са промените в Наредба № 1 за конкурса за магистрати?

БНР Новини
Анелия Торошанова и Ивайло Ангелов
Снимка: Росица Михова

Съобразени ли са с принципите за равенство, справедливост, последователност и предвидимост инициираните промени В Наредба № 1 за конкурсите за магистрати и и избор на административни ръководители в органите на съдебната власт. За това говорихме днес в предаването „Законът и Темида“ с Ивайло Ангелов – следовател в Националната следствена служба и адвокат Захари Генов –бивш прокурор. В становище до Комисията по правни и институционални въпроси към Пленума на ВСС (Висшия съдебен съвет), Комисията по атестирането и конкурсите към Съдийската колегия на ВСС и Комисията по атестирането и конкурсите към прокурорската колегия на ВСС съдии, прокурори и следователи изразяват своето мнение по внесен проект за изменение и допълнение на Наредба № 1 на Пленума на ВСС, като визират, че предлаганите промени:

Ще ограничат вече възникнали права, законни интереси и правни очаквания на близо 600 съдии, прокурори и следователи, участващи в конкурсите от 2016, 2017 и 2018 г., тъй като се предвижда цялостна промяна в досегашната правна уредба за прилагането на чл. 193, ал. 6 ЗСВ в ограничителен режим.

Ще лишат последните 10 съдии и прокурори, участвали в приключилите конкурси от 2016 г., които бяха поканени от ВСС, да заемат освободените длъжности по реда на чл. 193, ал.6 ЗСВ. Така те ще бъдат поставени в неравноправно положение с вече назначените 70 магистрати при същите условия и ред.

Ще лишат от правото на първите „резерви” от конкурса за ВКС, проведен през 2018 г. да заемат по чл. 193, ал. 6 ЗСВ, освободената длъжност „съдия” във ВКС, защото §8 от проекта изключва от приложението си конкурсите, по които вече има решения по чл. 193, ал. 3 ЗСВ.

Ще засегнат и правата и законните интереси на магистрати, които имат висящи дела във ВАС (приложение № 3).


В едни от случаите по тези дела ВАС ще потвърди решенията на ВСС, а в други случаи – ще ги отмени и върне преписките за ново разглеждане. В последния случай ще се създаде правна несигурност по въпроса по кои правила ще се процедира.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

"Екстремен свят" – темата на 11-ото издание на Innovation Explorer

На 25 февруари София ще бъде домакин на 11-ото издание на международния форум за иновации Innovation Explorer . Тазгодишното мото на събитието – " Екстремен свят"  – отразява динамиката и предизвикателствата на съвремието ни, коментира основателката на форума Леона Асланова в ефира на предаването "Време за наука". Форумът ще постави фокус..

обновено на 18.02.25 в 14:18
Стоян Ставру в студиото на предаването

Етиката на усъвършенстването: докъде можем да стигнем?

Всеки от нас, поне веднъж в живота си, се е питал: "Защо нямам тези способности?" – било то физическа издръжливост, интелектуална острота, изключителен талант или необикновена красота. Въображението ни неизменно ни тласка към размисъл за границите на човешките възможности и начините за тяхното преодоляване. Но докъде може да ни отведе това желание..

обновено на 18.02.25 в 13:54

Почит към Апостола: Карловските ученици правят театрална постановка всяка година

В рубриката "Времето на редактора" обръщаме внимание на една дългогодишна традиция, свързана с почитта към Васил Левски в град Карлово. Учениците от Средно училище "Васил Левски" продължават да пазят спомена за Апостола на свободата чрез ежегодни театрални постановки, които се радват на голям интерес от страна на жителите на града. Днес, в..

обновено на 18.02.25 в 13:22

Импулсът в мен: Колко опасни са вейповете

Колко опасни са вейповете? Ново проучване наскоро даде малко повече яснота за рисковете от употребата на вейпове.  Вейповете станаха алтернатива на наргилето. Рекламите им са навсякъде в социалните мрежи. Инфлуенсъри и модели организират игри и ги подаряват. Те имат този "куул фактор". Рекламната кампания на една от марките е "Новото..

публикувано на 18.02.25 в 13:19
Йордан Камджалов

Да пробудим твореца във всеки – мисията на образованието

В рубриката "Разговорът" диригентът Йордан Камджалов и ръководителят на Първото частно училище и детска градина "Д-р Мария Монтесори" – Мая Василева, споделят своите възгледи за силата на музиката, образованието и духовността в изграждането на достойно общество. Музиката като мост към безсмъртието На 152-рата годишнина от гибелта на..

обновено на 18.02.25 в 12:51