Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Законни ли са промените в Наредба № 1 за конкурса за магистрати?

БНР Новини
Анелия Торошанова и Ивайло Ангелов
Снимка: Росица Михова

Съобразени ли са с принципите за равенство, справедливост, последователност и предвидимост инициираните промени В Наредба № 1 за конкурсите за магистрати и и избор на административни ръководители в органите на съдебната власт. За това говорихме днес в предаването „Законът и Темида“ с Ивайло Ангелов – следовател в Националната следствена служба и адвокат Захари Генов –бивш прокурор. В становище до Комисията по правни и институционални въпроси към Пленума на ВСС (Висшия съдебен съвет), Комисията по атестирането и конкурсите към Съдийската колегия на ВСС и Комисията по атестирането и конкурсите към прокурорската колегия на ВСС съдии, прокурори и следователи изразяват своето мнение по внесен проект за изменение и допълнение на Наредба № 1 на Пленума на ВСС, като визират, че предлаганите промени:

Ще ограничат вече възникнали права, законни интереси и правни очаквания на близо 600 съдии, прокурори и следователи, участващи в конкурсите от 2016, 2017 и 2018 г., тъй като се предвижда цялостна промяна в досегашната правна уредба за прилагането на чл. 193, ал. 6 ЗСВ в ограничителен режим.

Ще лишат последните 10 съдии и прокурори, участвали в приключилите конкурси от 2016 г., които бяха поканени от ВСС, да заемат освободените длъжности по реда на чл. 193, ал.6 ЗСВ. Така те ще бъдат поставени в неравноправно положение с вече назначените 70 магистрати при същите условия и ред.

Ще лишат от правото на първите „резерви” от конкурса за ВКС, проведен през 2018 г. да заемат по чл. 193, ал. 6 ЗСВ, освободената длъжност „съдия” във ВКС, защото §8 от проекта изключва от приложението си конкурсите, по които вече има решения по чл. 193, ал. 3 ЗСВ.

Ще засегнат и правата и законните интереси на магистрати, които имат висящи дела във ВАС (приложение № 3).


В едни от случаите по тези дела ВАС ще потвърди решенията на ВСС, а в други случаи – ще ги отмени и върне преписките за ново разглеждане. В последния случай ще се създаде правна несигурност по въпроса по кои правила ще се процедира.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

В "златното" село Дъбене

Село Дъбене се намира в община Карлово, област Пловдив и в него живеят 1454 човека. То се споменава в началото на турското владичество и през 1576 г. под името Салих. Има данни, че в района на Дъбене е имало древни селища, което се потвърждава от направените археологически разкопки, намерените ценни накити и предмети на бита. През 2004-2012 г. при..

публикувано на 27.07.24 в 09:15

Медиацията – предимства и въпроси

В рубриката на "Законът и Темида" "Съвети на адвоката" адв. Елиза Николова, председател на Професионалната асоциация на медиаторите в България, консултант на "Законът и Темида", отговаря на слушателски въпрос. Георги Коларов от София. В какви случаи не е подходяща медиация? Стефка Сребрева от Варна. Какво трябва да направя, за да започна процедура по..

публикувано на 26.07.24 в 15:15
Лилия Старева и водещият на предаването - Божидар Александров.

"Морски приказки" за мечтатели и откриватели. И как водата може да е суха?

Лилия Старева, известен писател и фолклорист, представя своята нова книга "Морски приказки". Тази книга, насочена към малките читатели и техните родители, ни потапя в един магичен свят, където морето и неговите обитатели оживяват в приказки, изпълнени с фантазия и мъдрост. "Морски приказки" е първата книга на Старева, съставена от авторски..

обновено на 26.07.24 в 13:46
Проф. Таня Йосифова (вдясно) и Анелия Торошанова

Медиацията като извънсъдебно решаване на спорове – след решението на Конституционния съд

За медиацията като способ за извънсъдебно решаване на спорове.  Проф. Таня Йосифова – председател на Арбитражния съд при Българска стопанска камара, експерт по гражданско и търговско право, дългогодишен консултант на предаването, коментира темата в "Законът и Темида": "Медиацията е един от способите, чрез които може по доброволен път да се реше един..

публикувано на 26.07.24 в 12:35

Академия за учители в български неделни училища. Какво ще научат преподавателите?

Академия за учители в български неделни училища се провежда в София. Домакин на инициативата е Френската езикова гимназия "Алфонс дьо Ламартин" в София, разположена на бул. "Патриарх Евтимий" No 35. За първи път учителите ще имат възможност в рамките на една цяла учебна година да получат интензивна и продължителна експертна подкрепа, съобразена..

обновено на 26.07.24 в 12:13