Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Анатолий Радев и Дария Василева – АНДАРИ, възприятия и влияния на културното наследство

БНР Новини
Анатолий Радев и Дария Василева
Снимка: Божидар Любенов

Анатолий Радев и Дария Василева са куратори на изложби и организатори на значими културни събития, свързани с популяризиране на българското културно наследство. Създатели са на Център за образна култура ArtExtreme с едноименна изложба и школа за образно изкуство ArtExtreme Concept. В своите прояви, представяни под обединяващото наименование АНДАРИ, те изследват образа и вътрешните преживявания на личността.
Техни творби са притежание на Галерия Espacio – Мадрид, Национален етнографски музей – София, Военноморски музей – Варна и в много частни колекции в САЩ, Канада, Русия, Южна Корея, Китай, Испания, Франция, Австрия, Швейцария и България.
През 2014 г. създават и организират поредицата „Български исторически четения“, в партньорство с Института за етнография и фолклористика с етнографски музей при Българската академия на науките, както и с участието на Националния природонаучен музей и други институции. А през 2015 г., по предложение на АНДАРИ, в гр. Варна се открива бюст-паметник на скулптора Кирил Шиваров.
Анатолий Радев е инженер „Радиокомуникации и видеотехнологии“, получил висшето си образование в Техническия университет – Варна и работи в областта на маркетинга и рекламата, Връзки с обществеността и визуална комуникация. Дария Василева е завършила магистратура по „Фотографско изкуство“ в Нов български университет.
С тях разговаряме за многожанровата изложба „ArtExtreme СТРАЖА“ и за други интересни инициативи на АНДАРИ.





Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Наближава крайният срок за "Искри" 2024

До 30 април 2024 г. всички деца, които обичат да пишат, могат да се включат в Националния радиоконкурс за детско литературно творчество "Искри". Конкурсът се организира за 41-ви път от програма "Христо Ботев" на Българското национално радио и е най-старият национален конкурс за литературни произведения, написани от деца. "Очертава се и..

публикувано на 19.04.24 в 17:15

Послеписът на художника Милко Божков

Откриването на изложбата с живопис на Милко Божков в три зали на галерията на СБХ на "Шипка" 6 изненада посетителите и зарадва приятелите на художника. За новата си мащабна експозиция с лаконичното заглавие "P.S." / "Послепис" Божков казва пред "Артефир": " Пост е, докато един художник нарисува картината, след това  скриптум е, когато..

публикувано на 19.04.24 в 15:12

"Всеки иска да живее" на българска сцена

Премиерните представления на "Всеки иска да живее" от израелския драматург Ханох Левин в Сатиричния театър "Алеко Константинов" са на 19 и 20 април . Режисьор е Елена Панайотова, сценографията е дело на Юлиян Табаков, хореографията на Росен Михайлов, музиката Христо Намлиев. Името на Ханох Левин е в списъка с водещите световни драматурзи, а..

публикувано на 19.04.24 в 14:26

Чужденци навсякъде на 60-ото Венецианско биенале

На 20 април се открива официално 60-ото издание на Венецианско биенале – най-важният световен форум за съвременно изкуство. То е под мотото "Чужденци навсякъде" и продължава до 24 ноември 2024 г. Нашият български проект също има интересно заглавие – "Съседите". Това издание е с най-голям брой артисти, екипи и артколективи – над 330.  Василена Мирчева,..

публикувано на 19.04.24 в 14:10
Ю Хуа

Десет есета за съвременен Китай

Излезе втора книга на китайския писател Ю Хуа на български език в превод на Стефан Русинов след "Живи" – един от най-популярните и превеждани негови романи.  "Китай в десет думи" е сборник с десет есета на писателя, който казва в предговора: "Ако тръгна да разказвам за всички аспекти от живота в съвременен Китай, ще се получи нещо по-дълго от..

публикувано на 19.04.24 в 14:05