Един от първите музеи в Пиринския край е къщата-музей "Никола Вапцаров", отворена за посетители през 1952 г., което поставя началото на музейното дело в Банско. Сега в града е изграден музеен комплекс, който включва седем обекта, представящи историята, културата, архитектурата и характерната за региона природа.
Ани Дурчова, уредник на Музейния комплекс и краевед, изследовател на родовете в град Банско, споделя за разнообразието и богатството на музеите в комплекса. В мобилното студио на "Нашият ден“, тя разказва: "Имаме седем на брой музеи – къщата-музей "Никола Вапцаров“, музей "Неофит Рилски“, "Велянова къща“, постоянна изложба на Банската художествена школа, историческият музей "Раданова къща“, духовно-исторически център "Св. Паисий Хилендарски“, и най-новият музей, който отвори преди няколко месеца – "Музей на планината и хората", със съвсем съвременни технологии."
Музей "Никола Вапцаров" е най-старият и най-посещаван обект в комплекса. Целта му е да запознае посетителите с живота и творчеството на Никола Вапцаров, като включва битова и документална част. Домът е запазен в автентичен вид, като само някои реставрационни намеси са направени от семейството за удобство на обитателите. Ани Дурчова отбелязва, че в Банско има само 5-6 къщи от 18 век, като две от къщите-музеи са от този период, а повечето останали са от средата на 19 век.
Новият музей, "Музей на планината и хората“, е особено интересен както за местните жители, така и за всички посетители. Той е много по-различен от останалите музеи в Банско, като използва нови технологии, включително мултимедийни прожекции и интерактивни елементи със звук и светлина. Това позволява на посетителите да се потопят във виртуална разходка в града и околностите на Банско, създавайки едно уникално и съвременно музейно преживяване.
Музейният комплекс в Банско е не само пазител на историята и културата на региона, но и място, където посетителите могат да се докоснат до възрожденската архитектура и да научат повече за значимите личности и събития от този край на България. Според Ани Дурчова, комплексът е важен културен център, който привлича посетители от цялата страна и чужбина, допринасяйки за запазването и популяризирането на богатото наследство на Банско.
Чуйте разговора в звуковия файл.
Поп-ъп изложбите, които дават изява на прохождащи артисти са отговорност на Биляна Токмакчиева. Всеки месец нейната сформирана общност Artist at Play организира тези изложби с предварително зададена тема, като условието е артистите да не работят с обичайните за тях медии. Всеки е свободен да експериментира без да има рамката на оценката, на..
На 30 ноември е вторият премиерен спектакъл на "О(б)твързан" от Ханох Левин в Театър "Възраждане". Преводът и постановката са на режисьорката Тери Фишер. Според нея това е антиромантична комедия, в която всички са по-умни от нормалното, но са принудени да се оженят. За героите на актьорите Свежен Младенов, Жана Рашева, Георги Златарев, Мариана..
Радио Брайл ФМ е българско социално интернет радио, където хората с увреждания учат и работят. Целта на радиостанцията е да запознае обществеността с хора със специални нужди – с техните проблеми, възможности, постижения и права и да направи обществото по-толерантно. Вече 10 години Анелия Велинова – изпълнителен директор на медията, и..
Каква е значението на книгата в различните исторически епохи? Каква е ролята на илюстрацията и типографията? Как се ражда един шрифт, какви са политическите и културните причини за това? Заедно с доцент д-р Регина Далкалъчева, Кирил Златков, д-р Бояна Павлова и Дора Иванова коментираме темата в "Гласът на времето". Как се създава един шрифт, какви са..
"Последната цитадела. Изкуственият интелект, естетика, въображение" – дискусия за формиращата роля на изкуствения интелект в съвременното въображение, ще се проведе на 27 ноември в Театралната зала на Софийския университет. Ще бъде представен и едноименния пърформанс, който изследва отношенията на един андроид с любовта. Двама от участниците – доц...
Как достъпът до точна и проверена информация влияе на социалното приобщаване и благосъстояние? Може ли да бъде причина за маргинализация и как..
Една много интересна фотографска изложба съчетава фотография, архитектура и разкази на хора, живеещи по покривите. Ще научите къде и докога можете да се..
Сюжетът на романа "Лешникови градини" поставя сериозни и открити въпроси, без компромиси. Защото тъкмо със задаването на въпроси се открива нов свят,..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg