Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

От Вапцаров до виртуалните разходки: Седемте музея на Банско

| обновено на 05.08.24 в 12:01
7
Снимка: www.bansko.bg

Един от първите музеи в Пиринския край е къщата-музей "Никола Вапцаров", отворена за посетители през 1952 г., което поставя началото на музейното дело в Банско. Сега в града е изграден музеен комплекс, който включва седем обекта, представящи историята, културата, архитектурата и характерната за региона природа.

Ани Дурчова, уредник на Музейния комплекс и краевед, изследовател на родовете в град Банско, споделя за разнообразието и богатството на музеите в комплекса. В мобилното студио на "Нашият ден“, тя разказва: "Имаме седем на брой музеи – къщата-музей "Никола Вапцаров“, музей "Неофит Рилски“, "Велянова къща“, постоянна изложба на Банската художествена школа, историческият музей "Раданова къща“, духовно-исторически център "Св. Паисий Хилендарски“, и най-новият музей, който отвори преди няколко месеца – "Музей на планината и хората", със съвсем съвременни технологии."


Музей "Никола Вапцаров" е най-старият и най-посещаван обект в комплекса. Целта му е да запознае посетителите с живота и творчеството на Никола Вапцаров, като включва битова и документална част. Домът е запазен в автентичен вид, като само някои реставрационни намеси са направени от семейството за удобство на обитателите. Ани Дурчова отбелязва, че в Банско има само 5-6 къщи от 18 век, като две от къщите-музеи са от този период, а повечето останали са от средата на 19 век.

Новият музей, "Музей на планината и хората“, е особено интересен както за местните жители, така и за всички посетители. Той е много по-различен от останалите музеи в Банско, като използва нови технологии, включително мултимедийни прожекции и интерактивни елементи със звук и светлина. Това позволява на посетителите да се потопят във виртуална разходка в града и околностите на Банско, създавайки едно уникално и съвременно музейно преживяване.


Музейният комплекс в Банско е не само пазител на историята и културата на региона, но и място, където посетителите могат да се докоснат до възрожденската архитектура и да научат повече за значимите личности и събития от този край на България. Според Ани Дурчова, комплексът е важен културен център, който привлича посетители от цялата страна и чужбина, допринасяйки за запазването и популяризирането на богатото наследство на Банско.

Чуйте разговора в звуковия файл. 



По публикацията работи: Зоя Димитрова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

"Аз съм София" – новият градски фестивал на изкуствата и емоциите

Фондация "Аз съм София" с подкрепата на Столична община организира най-новия и най-голям градски столичен фестивал "Аз съм София" , като част от програмата "София празнува 17-ти септември" с вход свободен. Фестивалните събития ще бъдат в дните между 17 - 23 септември, в пространството пред НДК и кино "Кабана". Посетителите ще се потопят в..

публикувано на 10.09.24 в 18:25
Проф. Златимир Коларов

Лекари-писатели откриват 66-ти международен конгрес във Варна

От 11 до 15 септември Варна ще бъде домакин на лекари-писатели от цял свят, които ще проведат в черноморския град своя конгрес . Участие са потвърдили гости от Италия, Франция, Португалия, Полша, Германия, Мозамбик, Украйна и България. Съюзът на лекарите-писатели в България "Димитър Димов" с председател проф. Златимир Коларов , който е и..

публикувано на 10.09.24 в 16:53

В Пловдив днес се открива "Сцена на кръстопът"

Войната в Украйна наложи промяна в програмата на международния театрален фестивал "Сцена на кръстопът". Поради изисквания по отношение на пътуванията на хора в мобилизационна възраст, в Пловдив няма да пристигне актьорът Игор Титов от Областен академичен младежки театър – Днепропетровск. Той трябваше да представи моноспектакъла си "Танц с контрабас"..

публикувано на 10.09.24 в 15:25

"История на пчелите" – романът предупреждение

"История на пчелите" – романът предупреждение, който стана световен хит, излезе наскоро на български. Във "Време за наука" издателят Пламен Тотев представя книгата на норвежката писателка Мая Люнде , която постигна най-големия успех в съвременната литература на Норвегия. В "Историята на пчелите" Люнде умело и емоционално преплита три..

публикувано на 10.09.24 в 14:09

Антон Митов представя: Маргарита Димитрова – 40-ото издание на Празниците на изкуствата "Аполония"

Маргарита Димитрова е изпълнителен директор на фондацията за изкуство "Аполония" и основен организатор на фестивала от самото му създаване през 1984 година. Тази година тя получи отличието "Кавалер на Ордена за изкуство и литература", присъдено ѝ от министъра на културата на Франция. Богоизбрани или щастливи са участниците и посетителите на..

публикувано на 10.09.24 в 10:20