Размер на шрифта
Българско национално радио © 2023 Всички права са запазени

Тайната азбука на българските дюлгери и зографи

БНР Новини
Марияна Шабаркова-Петрова, Владимир Димитров, Румен Леонидов и Ивелин Любенов
Снимка: Василена Мирчева

Тайният език на зидарите е съхранен в редица каменни пластики и писма, открити в музейните архиви. Вече е разгадан тайнственият шифър, използван от българите през XIX век. Става дума за кореспонденцията между крупни търговци на памук от Банско, дипломати от сръбския кралски двор и банкерите от „Братя Герман“, които знаят по 5-6 езика, но въпреки това ползват „родния“ шифър.

Неофит Рилски, известен български учител и художник, макар да излиза много млад от Банско, също е знаел тайната азбука. В нея освен български букви са използвани и такива с готически шрифт. Захарий Зограф също като Неофит Рилски познава двете актуални за времето си криптографски системи.

Какво премълчава историята ни за масона Кольо Фичето? Или за тайната среща в Преображенския манастир на тримата гении – Матей Преображенски, Захарий Зограф и Неофит Рилски? Какво е влиянието на богомилството в християнската образност, кои са масонските символи в християнските храмове? Какво четем в ерминиите и има ли в тях тайни послания?

В студиото разговаряме с преподавателя в НБУ гл. ас. д-р Владимир Димитров, с арх. Ивелин Любенов, следвал история на изкуството в Аугсбург, Германия и с Марияна Шабаркова – Петрова, издател, преводач, писател. По телефона се включи и един друг преводач – Асен Милчев.


 
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

"Рентгеновите лучи"

Малко познатото стихотворение на Иван Вазов, писано преди 123 години, бе отправната точка в разговора ни с доц. Марин Пенков . Началникът на Отделението по образна диагностика в болница "Свети Иван Рилски", ерудиран и амбициозен млад лекар, акцентира върху новите и авангардни технологии в рентгенологията, успеваемостта и точността при поставяне на..

публикувано на 05.06.23 в 15:09

А може би трябва да поговориш с някого

Книга за психотерапията, която самите психотерапевти харесват - така сбито и по журналистически можем да опишем книгата "А може би трябва да поговвориш с някого" на американската авторка и психотерапевт Лори Готлиб. Книгата далеч не е само за специалисти. Готлиб разказва увлекателно, честно и с уважение за пациентите си – реални хора, а не..

публикувано на 04.06.23 в 09:20
Калина Колева, Екатерина Колева, Яна Шиварова, Ели Стойкова (отляво надясно)

Наука в гимназията

Мини научният фестивал за учениците от Националната природо-математическа гимназия в София, организиран от фондация "Сай хай", излъчи отбор победител, който ще се състезава в националния кръг на фестивала на 11 юни в Биологическия факултет на Софийския университет. По мнение на журито, в чийто състав влизат и университетски преподаватели, проектът на..

публикувано на 04.06.23 в 08:10

В Япония жените подаряват шоколади на… шефовете си

Японците са убедени, че да се съхрани хармонията е много по-важно от това да докажат правотата си или да получат изгода. Тъкмо това непривично за нас отношение към живота ни кара да изпитваме неутолимо любопитство към Страната на изгряващото слънце. С журналистката Мира Баджева проведохме толкова дълъг, смислен и пълен с интересни обрати разговор за..

публикувано на 03.06.23 в 10:45
Даян Шаер

Когато вдъхновението и приключенията вървят ръка за ръка

Писателката от българо-сирийски произход Даян Шаер разказва за своите корени, ценности и любими дестинации. Онези, които я вдъхновяват да пише и да изследва човешките съдби. Даян Шаер за човечността Разказва и за приликите между двете култури – България и Сирия, които ги правят толкова близки и, по своему, красиви.

публикувано на 01.06.23 в 12:25