Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

История и геополитика - Изборите за европейски парламент и бъдещето на Европа

БНР Новини
Снимка: БГНЕС

Наближаването на изборите за европарламент изостри политическото противопоставяне в Европа. На преден план излезе конфликтът между Матео Салвини и Емануел Макрон. Салвини призова французите да свалят Макрон, а френският президент отзова посланика на Франция от Рим. В разгара на тази политическа борба разговаряме с евродепутата от БСП Георги Пирински, авторитетен политик, повече от 30 години действащ на българската политическа сцена. Като представител на социалдемокрацията Георги Пирински акцентира върху нейната политика. Истинската Европа според българския евродепутат е социална Европа, Европа която защитава правата и интересите на широките и малоимотни слоеве от населението. Българският евродепутат счита, че европейската социалдемокрация се е увлякла в стремежа си да търси ефективна пазарна икономика. Получило се е така, че социалната тема е била иззета от т.н. консервативни и национални партии. Именно Салвини днес критикува Франция за нейната неоколониална политика в Африка и ограбването на африканските народи, което поражда мизерия и съответно неконтролируема миграция, от която страда Италия. Георги Пирински обаче вижда опасност от разпространението на национализма, който може да породи междунационални конфликти. „Днешният свят е взаимосвързан и никоя държава не може да се самозатвори в себе си.“, посочи евродепутатът. Все пак на този етап рейтингът на национално-консервативните сили се покачва, докато партиите, свързали се с глобализацията, включително социалистическите, губят подкрепа.

Чуйте разговора с Георги Пирински в звуковия файл.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Милен Митев и Антон Митов

Какво видя в Украйна генералният директор на БНР Милен Митев

Генералният директор на БНР Милен Митев участва в проведената в Украйна 19-ата Световна среща на българските медии, организирана от БТА. Среща по време на война – между "Как да управляваме вселената, без да привличаме вниманието на санитарите" и късметът. Как се влиза в Украйна – граничен контрол и неволи. За живота, сгодите и несгодите на..

публикувано на 13.07.24 в 16:01

Житница – селото на работливите и весели хора

Житница е красиво село, разположено в китната Тракийска низина, на около 30 километра от Пловдив, в територията на община Калояново. В него живеят над 1400 човека. Селото се гордее с ниската безработица, чистотата, богатия социален, религиозен и културен живот. Жителите на селото са католици. Католически храм "Успение на Дева Мария" е построен през 1923..

публикувано на 13.07.24 в 09:35

Франция в състояние на fragilité*

След края на парламентарните избори във Франция и в навечерието на нейния национален празник разговаряме с Антоанета Колева , директор на издателство "Критика и хуманизъм", за бъдещето на страната, за риска от парализа, за това какво означават резултатите от изборите, за надеждата и за вярата, за първите реакции на международните лидери. Крехко ли е..

публикувано на 13.07.24 в 08:50
адв. Елка Пороминска (вдясно) и Анелия Торошанова

Имоти, дялове, обещание за дарение, собственост

В рубриката на "Законът и Темида" "Съвети на адвоката"  адв. Елка Пороминска , председател на Асоциацията за жените адвокати, дългогодишен консултант на "Законът и Темида",  отговаря на слушателски въпроси в предаването. Родителите на г-жа Георгиева преди много години купуват апартамент в София, който продали и закупили къща в населено място близо до..

публикувано на 12.07.24 в 15:25
адв. Петър Николов и Анелия Торошанова

Прекъсва ли се погасителната давност от изпълнително действие след настъпила перемпция*?

Погасителната давност се прекъсва от изпълнително действие, извършено по изпълнително дело, по което е настъпила перемпция. Това приеха Гражданската и Търговската колегии на Върховния касационен съд (ВКС) в ново тълкувателно решение. То е посветено на три въпроса, свързани с изпълнителното производство, които пораждаха противоречия между съдиите...

публикувано на 12.07.24 в 12:35