Наближаването на изборите за европарламент изостри политическото противопоставяне в Европа. На преден план излезе конфликтът между Матео Салвини и Емануел Макрон. Салвини призова французите да свалят Макрон, а френският президент отзова посланика на Франция от Рим. В разгара на тази политическа борба разговаряме с евродепутата от БСП Георги Пирински, авторитетен политик, повече от 30 години действащ на българската политическа сцена. Като представител на социалдемокрацията Георги Пирински акцентира върху нейната политика. Истинската Европа според българския евродепутат е социална Европа, Европа която защитава правата и интересите на широките и малоимотни слоеве от населението. Българският евродепутат счита, че европейската социалдемокрация се е увлякла в стремежа си да търси ефективна пазарна икономика. Получило се е така, че социалната тема е била иззета от т.н. консервативни и национални партии. Именно Салвини днес критикува Франция за нейната неоколониална политика в Африка и ограбването на африканските народи, което поражда мизерия и съответно неконтролируема миграция, от която страда Италия. Георги Пирински обаче вижда опасност от разпространението на национализма, който може да породи междунационални конфликти. „Днешният свят е взаимосвързан и никоя държава не може да се самозатвори в себе си.“, посочи евродепутатът. Все пак на този етап рейтингът на национално-консервативните сили се покачва, докато партиите, свързали се с глобализацията, включително социалистическите, губят подкрепа.
Чуйте разговора с Георги Пирински в звуковия файл.
Защо 3 март е избран за Националния празник на България и как се е отбелязвала тази дата преди 9 септември 1944 г. ? Проф. Николай Поппетров от Институт по история към БАН коментира темата в “Артефир“ “В обществото няма единомислие около приемането на датата 3 март (б.р.), защото така е зададена матрицата. Всъщност 3..
На 3 март отбелязваме 143 години от Освобождението на България от османската власт. На празничния ден се прекланяме пред паметта на загиналите в борбата ни за свобода. За първи път през 1888 г., десет години след предварителното подписване на Санстефанския мирен договор, се отбелязва този ден като ден на Освобождението. През определени..
Нина Кирилова е от онези млади хора, които няма как да не ти направят впечатление. Познават се по будния дух, активността си и положителната емоция, която носят в себе си. Но това в повечето случаи не стига. Самата Нина споделя, че е хубаво да си активен и да мечтаеш, но трябва и да работиш, за да превърнеш мечтите си в реалност . Тя..
Едни от най-засегнатите от мерките на извънредното положение се оказаха частните езикови школи, които до преди ден нямаха присъствени занятия. От 1 март това не е така. Защо ученици и преподаватели се оказаха извън присъствената форма на обучение? Темата коментира Магдалена Капсъзова , член на управителния съвет на Асоциацията на..
Какви трябва да бъдат изпитните формати за Националното външно оценяване (НВО) и откъде трябва да започне промяната? Досегашният формат на НВО и матури измерва основно предметното знание на учениците, а не развитието на компетентности и критично мислене. Темата коментира в “Нашият ден“ Златка Димитрова , експерт по образователни политики в..
Има едно красиво кътче на България – красиво като рай, но обезлюдено като пустиня. Села, в които почти няма хора. Училища с празни дупки вместо..
Вирусът SARS-CoV-2 като всички коронавируси е РНК-вирус, който мутира почти веднъж месечно. Различните му варианти обясняват и защо в определени части на..
Проектът „Суша“ включва четири части от една обща картина, в която сушата едновременно е сянка от миналото и част от настоящето. Пейзажът се променя,..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg