„Целият свят е Титаник и всички хора сме пътници“ – звучи гласът на странния маг Хари от пиесата „Оркестър Титаник“ на драматурга Христо Бойчев, който гостува в 334-ия брой на „Трамвай по желание“, в един разговор за абсурда, постабсурда и реалностите на сцената и в живота.
Христо Бойчев е роден в с. Орловец, Великотърновско, през 1950 г. Детската му мечта е да стане художник, но завършва Института по машиностроене в Русе през 1974 г. До 1985 г. работи като инженер и се издига до заместник директор на Завода за растителни масла и протеини в Полски Тръмбеш.
Световна слава му носят „Оркестър Титаник“ и „Полковникът птица“. Пиесите му се играят в 45 страни на пет континента. Освен в Париж, Барселона, Лондон, Москва, Франкфурт и десетки други класически театрални сцени, творбите на Бойчев са играни зад Полярния кръг, на новозеландски острови, както и пред ромски и маорски публики.
Победител е в Световния конкурс за драма на Британски съвет в Лондон през 1997 г., а наградата му връчва лично Харолд Пинтер; лауреат е на наградата „Енрико Мария Салерно“ в Рим през 1999 г.; патрон е на Бонското биенале в Германия и на Сараевския фестивал МЕSS. Член е на Петровската академия за наука и изкуство, основана от самия Петър Първи. Почетен гражданин е на Полски Тръмбеш. През 2016 г. получава орден „Св. св. Кирил и Методий“ – първа степен.
Сега е подготвил за издаване две от своите пиеси в белетризиран вариант.
„Ало, оркестър „Титаник“, достатъчно. Събудете се, потъването се отлага!“, подава надежда магът Хари от притчата на Бойчев…
Антологията "Животът през Средновековието" беше представена от проф. Цочо Бояджиев, проф. Олег Георгиев и Тони Николов, а журналистът Ангел Иванов прочете откъси. В сборника се срещаме със "забележителна галерия от теми и автори, сред които св. Тома от Аквино, папа Григорий Велики, св. Бонавентура и др". Преводачи са Евгения Панчева, Ирена..
"Започнах да правя тези фотографии в личното време на града – в затишието. Преди Коледните празници, веднага след Нова година, до началото на летния сезон. Последните няколко портрета направих в меката есен, когато всички си отдъхнахме от горещото лято на 2024 година. Изложбата става сега през ноември. Тя е предназначена за очите и сърцата на хората,..
Нобеловият лауреат за литература Юн Фосе пише първата си пиеса "Някой ще дойде" през 1992 година. В края на 90-те пиесите на норвежкия писател започват да се поставят по европейските сцени и не след дълго и на различни континенти. Постановката на Катя Петрова "Някой ще дойде" в Народния театър "Иван Вазов" е първи прочит на пиесата у нас и първа..
От 10 до 15 декември ще се проведе Софийския международен литературен фестивал в НДК. Дария Карапеткова , координатор на събитието, запознава слушателтие на "Нашият ден" с акцентите в програмата , която предстои да бъде обявена в завършен вид съвсем скоро. Една от звездите на международната литературна сцена, която ще гостува в България..
В рубриката "Темите на деня" екипът ни имаше удоволствието да разговаря с Теодора Нишков, известна още като Принц Датски, и доц. д-р Александър Нишков, преподавател по фотография в НАТФИЗ. Темата бе фотографията – изкуство, вдъхновение и наследство. Теодора Нишков, фотограф и наследница на писателя Димитър Подвързачов, представи своето творчество..
Днес отбелязваме 67 години от деня, когато за първи път записите в "Златния фонд" на БНР започват да се описват и организират във ведомост . По..
"Антология Съвременна българска поезия" има официална премиера на 5 декември от 18,30 ч. в Yalta ArtRoom . Включени са 43 утвърдени имена, а целта на..
"Да създаваш вино означава да разказваш история" – това е основното послание, което се откроява от думите на Екатерина Христова, член на Управителния..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg