Чешкият център в София продължава поредицата от събития, посветени на 30-сет годишнината от Нежната революция. Началото на инициативата е гостуващата документална изложба „Вацлав Хавел – гражданин и драматург“, подготвена от чешкия Институт по изкуствата. Експозицията онагледява премиерите на театралните пиеси на Хавел на чешките и чуждестранните сцени от началото на 60-те години до днес. Режисьорът Антон Угринов ще открие изложбата на 21 февруари в 18 часа.
Събитието ще продължи с четенето на пиесата „Аудиенция“ от чешкия драматург в рамките на проекта „Театър на маса – европейски подиум“. Преводът е на Мартин Младенов и с участието на актьорите Богдан Глишев и Стефан Стефанов.
Действието в пиесата се развива през 70-те години в социалистическа Чехословакия. Млад свободолюбив писател, който е далеч от стандарта на послушния „средностатистически гражданин“, е изпратен на поправителен труд в пивоварен завод. Там един ден се случва „аудиенцията“ с неговия началник-смяна, подписал декларация да служи на органите на ДС, т.е. да пише доноси за подчинения си. Но „майсторът“ не е в състояние да го стори и в пиянско вдъхновение предлага на шпионирания Хавел сам да пише доносите срещу себе си. Трагикомичната ситуация е не само забавна, но и дава достатъчно поводи за размисъл.
Проектът „Театър на маса – европейски подиум“ е подкрепен от програма „Култура“ на Столична община. Поредицата от актьорски четения във формат „театър на маса“ са насочени към популяризиране на съвременни български и европейски автори и драматургични творби.
Михаела Кузмова от Чешкия център и издателят Виктор Лилов разказаха за инициативите, посветени на вдъхновяващата личност и творчеството на последния чехословашки и първи президент на Чехия – Вацлав Хавел, автор на петнайсет пиеси, поставяни на театралните сцени в Чехия и Европа.
На 24 ноември в Голямата зала на "Доходното здание" (Сцената на Драматичния театър) в град Русе е премиерата на поетично - музикалния спектакъл "Свят и Храм". В него взимат участие актьорите Елена Петрова и Янко Лозанов, които заедно със симфоничния оркестър на Държавна опера - Русе под диригентството на Велислава Скрильова, ще ни потопят в магичен и..
Гьотеборгският университет е единственият в света, в който класическият старобългарски език се изучава като самостоятелна специалност. Доц. Антоанета Гранберг е изследовател и лектор по славянски езици, преподавател по старобългарски език в Швеция, председател на Комитета на шведските слависти, както и Комитета на скандинавските слависти и..
Наричат "Гунди – легенда за любовта" киносъбитието на десетилетието у нас. Причината са колкото всичките над 500000 продадени билета, които превръщат филма в най-гледания от 1989 година насам, и тълпите от хора на различна възраст, които извиват опашки пред касите на кината, толкова и отдаденият екип, който от пораждането на идеята за филмовия..
Гостът ни е някой, който може да се справи с много "Палави ноти". Певица, композитор, текстописец, дубльор на анимационни герои във филми – тя знае, че изкуството е бягане на дълги разстояния. В "Тийн Тайм" разговаряме с Венелина Миланова , ръководител на вокална група "Палави ноти"! Венелина споделя, че музиката за нея е била детска..
" Свой на чужда земя " e книга, състояща се от разговори на Борис Зафиров с Блажо Николич, с фокус върху приноса му през 90-те години на миналия век към български театрални актьори, дали тласък за допълнително разгръщане на творческия им потенциал. Интервютата предлагат една много интересна и различна от обичайното гледна точка на успешно..
Прочутият мюзикъл "Криворазбраната цивилизация" по пиесата на Добри Войников оживя на сцената на Националния музикален театър "Стефан Македонски". Режисьор..
За големите литературни форуми по света – от Франкфурт до Арабския свят. Тенденциите в художествената и нехудожествената литература и как се отразяват..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg