Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

„Какво знаем“ – или как се коват националните идентичности на Балканите

Снимка: culturecenter-su.org

Днес се открива изложбата в две части „Какво знаем“ – съвместен проект на Swimming Pool и галерията на Културния център на Софийския университет „Алма Матер“. В две дълги видеа, заснети в София като исторически проучвания, живеещата в Германия турска художничка Есра Ерсен задава въпроси за изкуството, политиката конструирането на националната идентичност и променливите прочити на историята. Всъщност това са видеоинсталациите „A Possible History I/Възможна история I“ и продължението ѝ, създадено за 14-ото Истанбулско биенале с куратор Каролин Христов-Бакърджиев. Макар да са тясно свързани с България, те за пръв ще бъдат показани у нас.
Откриването на „Какво знаем“ ще се състои на 21 февруари от 18 часа в галерия „Алма Матер“ и включва разговор с художничката Есра Ерсен, куратора на изложбата Виктория Драганова/Swimming Pool, проф. Александър Кьосев от катедра „История и теория на културата“ в СУ и галериста на „Алма Матер“ Кирил Василев.

Есра Ерсен и Виктория Драганова представиха изложбата „Какво знаем“ в „Аларма“





Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Георги Господинов, от награждаването

Георги Господинов е носителят на литературната награда "Хеликон" за 2024 година

90 заглавия бяха прочетени от журито, а 12 – номинирани за годишната литературна награда "Хеликон". Носител на статуетката "Орлето на Хеликон" за 2024 година стана Георги Господинов за романа си "Градинарят и смъртта"  – книга, която говори на трудни и болезнени теми и разкрива грижата като нещо естествено за Човека. "Литературата е..

публикувано на 13.12.24 в 13:12

Визуална музика за очите

В галерия "Сариева" в Пловдив се открива групова изложба с творби на Лъчезар Бояджиев, Цветомира Борисова, София Грънчарова, Правдолюб Иванов и Стефан Николаев.  Заглавието е "Музика за очите", каквото е името на емблематичната ранна творба на Лъчезар Бояджиев "Музика за очите (любими рок изпълнители)" от 1997 година, превърнала във визуални символи..

публикувано на 13.12.24 в 10:15

Коледният панаир на книгата: Магия за малки и големи читатели

В рубриката "Темата на деня" на предаването "Нашият ден" говорихме за Коледния панаир на книгата и най-подходящите подаръци за най-малките читатели. Панаирът ще продължи до неделя, а специален гост беше Нуша Роянова от издателство "Дъбови листа", която представи някои от най-интересните заглавия за празничния сезон. "Веднага ще ви предложа едно..

публикувано на 13.12.24 в 09:51
Кадър от откриването

Издатели и литературни агенти от цяла Европа участваха в пъвия международен "фелоушип" у нас

Литературна агенция "София" беше организатор на първата у нас професионална програма и международен "фелоушип" с повече от 20 издатели и литературни агенти от цяла Европа. Срещата на представители на международния книгоиздателски бизнес се проведе рамките на Софийския международен панаир на книгата. Повече за програмата разказва в "Нашият..

публикувано на 13.12.24 в 09:49

Празнично издание на "Актьори срещу Поети"

Форматът  "Актьори срещу Поети" е замислен за еднократно представяне на "Малъксезон" на Театрална работилница "Сфумато". Оттогава са изминали 10 години и залата продължава да се пълни с млади и не толкова млади зрители и съучастници в магията. Това е един от най-успешните литературно-актьорски опити. Всеки път всичко е различно.  "Актьори срещу..

публикувано на 13.12.24 в 08:55