Специално за юбилея в края на миналата година цигуларят Светлин Русев заедно със СО на БНР под диригентството на Марк Кадин записаха песента и рапсодия „Вардар“, които ще бъдат включени в предстоящ диск.
На 13 март – рождената дата на Панчо и Любен Владигерови започват концертите и съпътстващите събития включени в националния календар за отбелязване на годишнината от рождението на един от най-обичаните български композитори Панчо Владигеров.
13 март
Патронен празник на НМА
Тържествен концерт на Академичния симфоничен оркестър със солисти-студенти от НМА. Дирижира Григор Паликаров. В програмата ще прозвучат четири знакови произведения на Панчо Владигеров. Най-популярният му клавирен концерт написан през 1937 г. публиката ще чуе в интерпретация на Мила Михова – студентка от класа на проф. д-р Борислава Танева. Баритонът Веселин Михайлов, който е докторант в НМА ще представи ария на Цар Калоян от едноименната опера. Тя е композирана през 1936 година и е първата българска опера поставяна в чужбина. Цигуларят Филип Филипов от класа на проф. д-р Велика Цонкова ще чуем с Песен из „Българска сюита“ за цигулка и оркестър. А на финала на тържествения концерт ще прозвучи емблематичната Рапсодия „Вардар“. Началният час е 19.
Преди това, в 18.00 ч. ще бъде открит и баралеф на Панчо Владигеров. На откриването ще присъстват ректорското ръководство, преподавателите и студентите на Музикалната академия и техните гости.
31 март
Концерт на студенти от НМА с камерни и солови творби от Панчо Владигеров.Събитието ще бъде част от програмата на МФ "Мартенски музикални дни" на 30 март и част от програмата на Европейския музикален фестивал на 15 май
1 април
Концерт с творби на Панчо Владигеров. Изпълняват преподаватели от НМА. Концертна зала, НМА
2-3 април
„Академични пролетни четения –2019” –девето издание, посветено на годишнината на Панчо Владигеров. Тема „Панчо Владигеров и българският музикален ХХ век (идеи, посоки, контакти)“
В честванията основен координатор се явява къщата-музей „Панчо Владигеров“ в София. Там, освен че се съхранява архивът на композитора се провеждат и интересни събития. Освен това в партньорство с други организации предстои да бъде издаден диск с транскрипции на творби за две пиана, като изпълнители са проф. Панчо Владигеров-внук и проф. Димо Димов.
На 17 март ще бъде открита изложбата „Райнхард – Владигеров. Взаимовлияния и проекции“ в рамките на фестивала „Мартенски музикални дни“, Русе, която ще бъде във фоайето на Доходното здание.
На 21 март в мраморното фоайе на зала „България“ ще бъде подредена друга изложба - „Владигеров в европейския музикален калейдоскоп на 20 век. Посоки, връзки, отражения“.
Отново на 21 март в цикъла „Българска и световна класика“ на Софийската филхармония концертът ще бъда посветен на Панчо Владигеров и неговата 120 годишнина. Ще дирижира Георги Димитров, а солист ще бъде Марио Хосен. В програмата са включени Сабанда и Марш из сюита „Класично и романтично“,оп. 24, Концерт за цигулка и оркестър No1, фа минор, оп. 11, „Еврейска поема“, оп. 47 и Дивертименто за голям симфоничен оркестър. С този концерт ще бъде открит ”Европейският музикален фестивал“
На 24 март в Софийския дом на композитора концерт ще изнесат Йосиф и Зорница Радионови и Ангел Станков. Ще бъде открита още една изложба "За Владигеров лично".
В тази юбилейна година от 27 май до 7 юни ще се проведе и конкурсът за пианисти и цигулари носещ името на Владигеров в Шумен. Председател на журито за пианисти е Людмил Ангелов, а за цигулари Минчо Минчев.
13 март
11.00 часа - Музеен комплекс „Панчо Владигеров“ – ден на отворените врати и концерт-матине с участието на деца от града.
18.00 часа - Драматично-куклен театър „Васил Друмев“ – изложба „120 години от рождението на Панчо Владигеров“ организирана от Шуменския държавен архив.
18.30 часа - Драматично-куклен театър „Васил Друмев“Концерт на Симфониета, Шумен с диригент Калина Василева и с участието на Христо Попов-пиано, Константин Владигеров-пиано и кларинет, Александър Владигеров - тромпет и Стоян Янкулов – Стунджи-ударни инструменти.
13 и 14 март - Музеен комплекс „Панчо Владигеров“ – Шумен – национална кръгла маса на тема „Твирческото наследство на Панчо Владигеров“ организирана от Шуменски университет „Епископ Константин Преславски“ ,Катедра „Музикална естетика, музикално възпитание и изпълнителство“ с участието на студенти и докторанти
28 март - Концертна зала „Проф. Венета Вичева“, Община Шумен концерт на Симфониета, шумен с диригент Станислав Ушев и солист Марио Хосен-цигулка
19 април в Народно читалище „Добри Войников-1856“ ще се състои концерт на
Милена Вълева-цигулка и Александър Колев-пиано организиран от Фондация „Панчо Владигеров“.
Концертът "Петолиния и вдъхновения" е проект на композитора Костадин Генчев. Той преплита класическата музика и фолклора, като се смесват тембрите на инструментите. Генчев коментира, че когато звучи класически щрайх квартет и квинтет с контрабас, смесвайки тембъра на виола или цигулка с гъдулка, на кларинет с кавал, класическа китара и тамбура, се..
Група Sage се сформира в Амстердамската консерватория и обединява четирима млади музиканти, събрали се в забележителния нидерландски град. Тромпетистът Рома Гашо и пианистът Грегоар Кифер са от Франция, басистът Дуорт Фернандеш е от Португалия, а Александър Иванов – барабани е от България. Техният произход, експериментаторски стремеж и дух на..
"Той е гений и живото доказателство, че блусът идва от Мали" , споделя легендарният американски блусмен Тадж Махал за своя колега и приятел Басеку Куяте . Тя пък – Ами Сако – има един от най-мощните и запомнящи се гласове в цяла Западна Африка. А платформата за традиционна и нова африканска музика "АфроВизия" и концертната серия..
На днешния ден се навършват 66 години от гибелта на рок легендите Бъди Холи, Биг Бопър и Ричи Валенсуела . Самолетът им се разбива в Айова, по време на турне. На мястото на катастрофата и в родните им градове всяка година се организират възпоменателни събития. Този ден е наречен от феновете на рокендрола "Денят, в който музиката умря". Бъди Холи,..
Талантливата пианистка е родена в град Бургас в голям музикантски род. От съвсем малка има увлечение към сцената и на петгодишна възраст започват занимания по пиано, балет, танци и изобразително изкуство. След първия ѝ рецитал в пети клас, не закъсняват и наградите от конкурси: Aevea Piano Prize - Италия, Leopod Bellan International Music..
В епизод 575 "Трамвай по желание" прави дълбок поклон пред една от най-значимите фигури на българската популярна музика. Легендата за краля на..
Античният керамичен център край Павликени е едно от значимите археологически открития в България. Историята на неговото разкриване започва през 1971..
В днешното издание на предаването "Време за наука" разгледахме темата за "данък наследство" и семейните фантоми. Обсъдихме как от родителите си..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg