Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Концерт на квартет SIGNUM и Лукас Генюшас – пиано

Директно включване от „Мартенски музикални дни“, Русе

БНР Новини
Снимка: signum-saxophone

В рамките на "Мартенски музикални дни", концерт ще изнесе саксофонният квартет SIGNUM заедно с Лукас Генюшас – пиано.
В програмата ще звучат: Модест Мусоргски – „Картини от една изложба“; Николай Римски-Корсаков – „Шехерезада“ за пиано и квартет саксофони; Ленард Бърнстейн – Симфонични танци из мюзикъла „Уестсайдска история“; Джордж Гершуин – „Рапсодия в синьо“ за пиано и квартет саксофони.

Квартет SIGNUM е основан през 2006 г. в Кьолн от Blaž Kemperle, Hayrapet Arakelyan, Alan Lužar и Guerino Bellarosa.
Носители на множество награди от различни международни конкурси, включително Лугано и Берлин, SIGNUM изпълняват музиката си по фестивали из цяла Европа, а през 2013 правят дебюта си в Карнеги Хол, Ню Йорк. 

Важно за квартета се оказва отличието Изгряващи звезди 2014/2015, с което ги удостоява Европейската организация на концертните зали, което отваря пътя на музикантите към престижни сцени като Барбикан Център, Лондон, Концертхаус, Виена, Концертгебау, Амстердам, Пале де боз ар Брюксел.

Първият диск на състава, носещ красноречивото име DEBUT излиза през 2011 и включва творби на Григ, Равел, Барток и Шостакович, а следващият BALKANICATION излиза през 2014 г.

Третият албум на SIGNUM е заплануван за тази година.


Слушайте на 18 март, понеделник от 19.00 ч. по програма "Христо Ботев".



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Щефан Владар пред БНР: Най-важен в музиката е езикът

Роден във Виена, Щефан Владар е една от най-забележителните музикални личности на Австрия. Кариерата му го отвежда до най-големите музикални зали в света. Свирил под диригентството на Клаудио Абадо, Рикардо Шайи, сър Невил Маринър, Кристиан Тилеман, в изяви с Оркестъра на Академията на St Martin in the Fields, Баварския държавен оркестър, Кралския..

публикувано на 01.10.24 в 12:15

Пътеводната звезда на певицата Леонора Илиева в операта

В южния град Катания в китната Сицилия българската оперната певица Леонора Илиева покорява своите лични върхове. Тя се занимава с музика от дете, докато накрая не стига до висшето изкуство операта. Родена в град София, завършва  Националната музикална академия "Проф. Панчо Владигеров" със специалност оперно пеене при проф. Мила Дюлгерова. От..

публикувано на 01.10.24 в 08:50

Музика от Брамс в бутиков концерт с история в София

Поредицата "Концерти с история" отбелязва  Международния ден на музиката 1 октомври с романтична програма под наслов "Сърцето на Брамс" в къщата-музей "Борис Христов" в София. В концерта създателката на инициативата – пианистката Венета Нейнска, ще си партнира на сцената с младия виолончелист Сион Найман. Талантливият музикант е студент в..

публикувано на 01.10.24 в 08:00
Консорт „Беншоа“

Възстановената Missa Scaramella

Излезе най-новият компактдиск на консорт "Беншоа" с ръководител Андрю Къркман. Това е премиерният запис на Missa Scaramella от Якоб Обрехт в новореконструираната ѝ версия, създадена от музиколога и композитор Фабрис Фич заедно с Филип Уелър и Пол Колб. Месата на Обрехт върху италианската популярна мелодия Scaramella е достигнала до нас в непълен..

публикувано на 30.09.24 в 14:59

Самочувствие на сцената с оперния певец Окан Сипахиолу

Оперният певец от турски произход Окан Сипахиолу, който живее в Италия, град Катания, се установява в оперния хор на града. Макар да завършва магистратурата си в Турция неговия живот е в Сицилия. Той ни въвежда не само в света на операта и нейния дом Италия, но и в специфичната техника "Александър", с която се занимава. Разказ за това какво..

публикувано на 30.09.24 в 13:05