Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Директно от Метрополитън опера - „Самсон и Далила“

Анита Рачвелишвили и Грегъри Кунде
Снимка: metopera

Сезонът 2018-2019 на съботните радиоматинета продължава със спектакъл на „Самсон и Далила” от Камий Сен Санс – драматичната опера по библейския разказ за Самсон и Далила. Грузинското мецосопрано Анита Рачвелишвили и американския тенор Грегъри Кунде се превъплъщават във филистимската изкусителка и еврейския водач, чиято любов и сила тя предава.

Френският бас-баритон Лоран Наури е Върховният жрец на бог Дагон, полският бас-баритон Томаш Кониечни е филистимският военачалник Абимелех и австрийският бас Гюнтер Гройсбьок е старият евреин. Сър Марк Елдър застава начело на международния звезден състав, след като зад гърба си има вече постановка на „Самсон и Далила” в Метрополитън (сезона 2000-2001).

Интересен е сценичният живот на операта: партията на Далила е написана за прочутото мецосопрано Полин Виардо, която още през 1870 г. заедно със самия автор я показва пред затворен приятелски кръг, но така и не успява да я изпълни на сцена.

Когато  през 1877 г. Сен-Санс се опитва да представи на дирекцията на парижката Гран Опера новата си триактна опера, получава отказ дори да се прегледа партитурата. Вероятно обяснение може да е неуспеха на по-ранните му опуси и предизвиканото от това недоверие в таланта и успеха на френския творец.

Но Ференц Лист цени високо таланта на френския си колега и още същата година поставя творбата с успех във Ваймар. Сен Санс е на 42 и има зад гърба си немалко симфонични, камерни и религиозни опуси, сред които Фаетон“, „Младостта на Херкулес“, „Танц на смъртта“, „Предачката на Омфала“ и други  творби, които се радват голям успех.

След шедьовъра си „Самсон и Далила” той пише още музика (Хенрих VІІІ“, „Асканио“, „Прозерпина“, „Фрина“, „Елена“ и др.), но нито една опера или творба не печели такова бурно признание по световните сцени. Разбира се, че за успеха помага оригиналния композиторски стил, в който изобилстват френски и ориенталски мелодии; ярък, но фин психологизъм, завладяващ драматизъм и богата оркестрация!

Изпълнителски състав:
Далила, жрица на бог Дагон – Анита Рачвелишвили, мецосопран
Самсон, водач на юдеите – Грегъри Кунде, тенор
Върховен жрец на бог Дагон – Лоран Наури, баритон
Абимелех, сатрап на Газа – Томаш Кониечни, бас
Старият юдеин – Гюнтер Гройсбьок, бас
Вестител – Скот Скъли, тенор
Първи филистимлянин – Едуардо Валдес, тенор
Втори филистимлянин – Джеонгчеол Ча, бас

Хор и оркестър на Метрополитън опера
Диригент – Марк Елдър

Съдържание на операта

Слушйте в събота, 23 март, от 19.00 часа по програма „Христо Ботев“.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Търсачът на автентична музика от цял свят - Ангел Демирев, с авторски концерт в БНР

На 6 ноември публиката в Студио 1 на Радиото в София ще се наслади на музикална приказка за различните лица на един от най-чувствените инструменти в света – китарата. Сюжетът преплита български фолклор, балкански елементи, музика от целия свят, а главната роля е в ръцете на акустичното трио на китаристът Ангел Демирев, в което участват Петър..

публикувано на 03.11.24 в 08:25
Жорж Претр дирижира Виенската филхармония на Новогодишния концерт (1 януари 2010 г.) в Музикферайн, Виена, Австрия.

Дирижира Жорж Претр

В средата на 60-те години пред знаменития френски маестро се отварят широко вратите на най-реномираните театри на Стария континент и отвъд океана. През 1961 се срещат с Мария Калас. Prima donna assoluta e на върха в кариерата си, а Претр се превръща в един от любимите ѝ диригенти. Три години по-късно с посредничеството на EMI изкачват шеметна..

публикувано на 02.11.24 в 08:05

Напусна ни внезапно маестро Драгомир Йосифов

Внезапно на 58 години ни напусна Драгомир Йосифов – композитор, музиколог и диригент на Хора на Опера Пловдив. Драгомир Йосифов е роден през 1966 г. във Варна. Завършва диригентския клас на Държавната музикална академия в София при проф. Васил Арнаудов и доц. Димитър Манолов. Негови учители по композиция са проф. Лазар Николов и Божидар Спасов...

публикувано на 31.10.24 в 15:09

Програмата на Еврокласик ноктюрно от 1 до 15 ноември 2024 г.

1 ноември Свири Оркестърът на Румънското национално радио с диригент Румън Гамба. 3.00 часа – Йон Думитреску (1913-1996), Симфоничен прелюд. 3.11 часа – Пьотр Илич Чайковски (1840-1893), Концерт за цигулка в Ре мажор, оп. 35. Солист: Александру Томеску (цигулка). 3.48 часа – Николо Паганини (1782-1840), Каприз № 24 в ла минор. Изпълнява Александру..

публикувано на 31.10.24 в 10:25

Как дигиталната музика промени музикалния бизнес?

В рубриката "Разговорът" на предаването "Нашият ден" говорим за музикалното мениджърство и клубния живот в различните краища на Европа. Събеседник е Светослав Нунев – организатор на събития и концерти на български изпълнители в световната музикална столица Лондон, с дългогодишен опит като композитор и диджей. Той сподели своите наблюдения и..

публикувано на 30.10.24 в 11:36