Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

140 години от обявяването на София за столица и нейният музей

БНР Новини
Доц. д-р Венета Ханджийска
Снимка: Божидар Любенов

140-ата годишнина от обявяването на София за столица на България ще бъде отбелязана с поредица от събития. От 29 март до 29 май за столичани и гостите на София ще бъдат организирани концерти, театрални спектакли и други интересни прояви, а ретро трамвай ще се движи по централните софийски улици. От 1 до 15 април на Моста на влюбените ще бъдат представени две изложби на открито – „Снимки от София“ и изложба, организирана от Държавния архив.
На 3-ти април, на тържествена церемония на пл. „Александър Невски“, ще бъдат осветени знамена на столични училища. На тази дата през 1879 година депутатите в Учредителното събрание единодушно избират София за столица на българската държава. През 2016 г. за първи път денят се чества пред Музея за история на София – на площад Бански.
Как Регионалният исторически музей-София ще почете 3-ти април ? За тематичната изложба и за днешния ден на музея разговаряме с нашия гост в предаването - доц. д-р Венета Ханджийска, директор на музея. Тя е археолог, с над 15-годишна практика на терен. От 2012 г. е щатен преподавател в Катедра „Култура, историческо наследство и туризъм” към Университета по библиотекознание и информационни технологии. Едновременно с това, води специализиран курс на студенти в специалност „Археология” към СУ „Св. Климент Охридски”. През 2017 г. е избрана за директор на Регионален исторически музей – София. Ръководи проучвания на територията на Национален археологически резерват „Тракийски и античен град Кабиле” и на обект „Римска вила и селище при с. Сухаче”. Член е на Постоянната комисия по Хуманитарни науки и изкуства към Националната агенция по оценяване и акредитация. Научните й интереси са в областта на античната археология. Автор е на монографията „Трапезна керамика от елинистическия град Кабиле” и на редица статии, посветени на керамичното производство, търговските контакти, селищно развитие и градоустройство през античността.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Скулпторът Деян Боев представя "Малко място" в Габрово

"Малко място" е концептуална изложба на д-р Деян Боев, скулптор и преподавател в Националната гимназия за приложни изкуства "Тревненска школа". "Малко място" се вглежда в личните, вътрешните духовни тенденции и изследвания на автора. Изложбата показва специфичен начин на моделиране, вдъхновен от природните форми. Кураторският текст я представя..

публикувано на 28.03.24 в 08:10

Елена Алекова представя "Късчета от Рая"

Елена Алекова е приятел на добрите думи. Учи ги от дете. Първо запаметява дочутите от ехото на Родопа планина, после добавя нови, от строгите учители в основната и средната образователна степен, от преподавателите в университета, от срещите със забележителни литературоведи, по време на обучението си в Литературния институт в Москва и така до днес...

публикувано на 27.03.24 в 17:45

Празнуваме Международния ден на театъра

Днес потребността от сценични изкуства е много голяма. Като живо изкуство, театърът влиза в директен контакт със своята аудитория и това е от изключително значение във времена на свърхтехнологии. "Театърът е и изкуство, чрез което хората осмислят механизмите на тоталитаризма, изключително важно негово свойство в бурни времена като днешните...

публикувано на 27.03.24 в 16:05

"Духът на поета" и кошмарът на съвестта

С премиера ще посрещне публиката си тази вечер Драматичният театър "Сава Огнянов" в Русе. Пиесата е "Духът на поета" от Стефан Цанев, която се играе с голям успех в Народния театър "Иван Вазов" вече повече от 10 години. Сега нов сценичен живот ѝ дава на русенска сцена режисьорът Ивайло Ненов. Така екипът на Русенския театър избра да отпразнува..

публикувано на 27.03.24 в 13:00

Георги Тошев с премиера на "Appassionata" в София

На 27 март 2024 г. в столичното кино "Одеон" от 19.30 ч., в рамките на 28-ия Международен София филм фест, ще бъде представен документалният филм "Appassionata" на Георги Тошев, посветен на австрийската пианистка от български произход Донка Ангъчева. Оператор е Борис Пинтев. Монтажист и режисьор на филма е Калояна Климентова. Документалната лента..

публикувано на 27.03.24 в 12:28