Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

140 години от обявяването на София за столица и нейният музей

БНР Новини
Доц. д-р Венета Ханджийска
Снимка: Божидар Любенов

140-ата годишнина от обявяването на София за столица на България ще бъде отбелязана с поредица от събития. От 29 март до 29 май за столичани и гостите на София ще бъдат организирани концерти, театрални спектакли и други интересни прояви, а ретро трамвай ще се движи по централните софийски улици. От 1 до 15 април на Моста на влюбените ще бъдат представени две изложби на открито – „Снимки от София“ и изложба, организирана от Държавния архив.
На 3-ти април, на тържествена церемония на пл. „Александър Невски“, ще бъдат осветени знамена на столични училища. На тази дата през 1879 година депутатите в Учредителното събрание единодушно избират София за столица на българската държава. През 2016 г. за първи път денят се чества пред Музея за история на София – на площад Бански.
Как Регионалният исторически музей-София ще почете 3-ти април ? За тематичната изложба и за днешния ден на музея разговаряме с нашия гост в предаването - доц. д-р Венета Ханджийска, директор на музея. Тя е археолог, с над 15-годишна практика на терен. От 2012 г. е щатен преподавател в Катедра „Култура, историческо наследство и туризъм” към Университета по библиотекознание и информационни технологии. Едновременно с това, води специализиран курс на студенти в специалност „Археология” към СУ „Св. Климент Охридски”. През 2017 г. е избрана за директор на Регионален исторически музей – София. Ръководи проучвания на територията на Национален археологически резерват „Тракийски и античен град Кабиле” и на обект „Римска вила и селище при с. Сухаче”. Член е на Постоянната комисия по Хуманитарни науки и изкуства към Националната агенция по оценяване и акредитация. Научните й интереси са в областта на античната археология. Автор е на монографията „Трапезна керамика от елинистическия град Кабиле” и на редица статии, посветени на керамичното производство, търговските контакти, селищно развитие и градоустройство през античността.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Връчиха наградите от международния литературен конкурс "Изящно перо 2024"

Преди дни Салонът на българската култура и духовност в Чикаго официално връчи Грамотите и наградите от международния литературен конкурс "Изящно перо 2024".  Конкурсът "Изящно перо" е по идея на Снежана Галчева от Чикаго, председател на Конфедерацията на българските културни организации и дейци в чужбина и инициатор на Салона за българска култура и..

публикувано на 11.07.24 в 17:30

Предопределено ли е кой ще се огледа в "Огледалото на вярата"?

В 2004 г. генетикът Дийн Хеймер публикува книгата си "Генът на Бога", в която твърди, че съществува ген, който предопределя доколко човек ще е склонен да търси духовното, трансцедентното и вярата. Според него, при някои хора влечението към религията е вродено.   В "Огледалото на вярата" артистичното обединение УЛТРАФУТУРО (Боряна Росса и Олег..

публикувано на 11.07.24 в 16:04

Изкуството в градска среда и слоновете в стаята

С изразът "слонът в стаята" на английски наричат темите, които по някаква причина остават необговорени и мълчаливо доминират разговора. Такива теми невинаги могат да бъдат облечени в думи, но пък добре захранват изкуството с нужното вдъхновение, а и винаги има нужда точно те да бъдат адресирани. "Девет слона" е лятна програма за изкуство в..

публикувано на 11.07.24 в 15:30

"Заплаха от ракети" – а животът продължава да тече

Как се живее под постоянната "Загроза балiстики" в Украйна питат двама млади български артисти – художничката Лекси Фльор и режисьорът Лазар Въздухарев. За да си отговорят на този въпрос, те не разчитат на въображението си, а се качват в поочукан кабриолет и потеглят към страната, в която от повече от две години се сипят ракети. Резултатът,..

публикувано на 11.07.24 в 14:51

Романът "Капризно лято" – за опитни читатели с чувство за хумор

Малък провинциален курорт и лятна скука – докато не се случва едно вълнуващо събитие. "Капризно лято" е роман, написан преди почти 100 години от чешкия писател Владислав Ванчура. Романът е безкрайно увлекателен и свеж, по думите на издателката Десислава Желева. Преводът от чешки е дело на Васил Самоковлиев, а илюстрациите в книгата са на чешкия..

публикувано на 11.07.24 в 14:26