Навръх 1 април в „Нашият ден“ задаваме въпрос с повишена трудност и тревога, а именно: съществува ли предметът българска литература в образователната програма на родното училище. Не, това не е първоаприлска шега или ако е по-лесно за преглъщане – да приемем, че е такава, но продължаваща повече от три десетилетия.
Да, в българското училище днес се изучава български език и литература, но… Какво по-особено се случва в контекста на разработката на литературни въпроси от родните, близки и далечни ширини и доколко литературата е обявена просто като… ареал. Без национални белези. Без език. Без идентичност.
По темата дават своето мнение образователният експерт проф. Ваня Добрева и психологът Христо Монов, като в откъсите разглеждаме и Националната стратегия за детето за периода до 2030 г., която продължава да е на масата за обсъждане.
Дали наистина отвикнахме да влагаме интелектуални усилия в образованието и този „мързел“ прогресивно изсмуква жизнени сили и сее манипулация? Кой променя идентичността в българското училище и защо? Има ли светлина в тунела и какво построихме в мрака в училищата на България, които все повече забравят или отдавна са забравили Възрожденския дух? – отговор на тези други въпроси в звуковия файл.
В динамично развиващия се свят на технологии и изкуствен интелект креативността среща нови възможности и предизвикателства. Димитър Узунов, съосновател на "Арте Урбана колектив" и творец, който съчетава елементи на класическа пиеса, научна презентация и видео в своите спектакли, сподели своите идеи за това как езиковите модели с изкуствен интелект..
Конференцията "Училище за бъдеще", която ще се проведе от 22 до 24 ноември в Стара Загора , събира на едно място образователни експерти, учители и директори на учебни институции с мисия за по-добро образование в България . Във "Време за наука" говорим с Георги Ненов , създател на платформата "Свръхчовекът" , която разказва вдъхновяващи..
С всяка изминала година България все по-уверено заема своето място в световната карта на бизнеса и модата. Темите за женската красота и влиянието ѝ върху обществените нагласи, рекламните тенденции и бизнес стратегиите предизвикват нарастващ интерес и дискусии. За да разгледаме как българският модел за женска красота се утвърждава в международната..
На 21 ноември в 191-во основно училище "Отец Паисий" в село Железница ще бъде отбелязан Денят на християнското семейство и младеж. Това събитие е повече от обикновен празник – то е празник на любовта, смирението и уважението, ценности, които обединяват ученици, учители и родители. Директорът на училището, Савина Игнатова, споделя как тези..
Около 17 % от населението на България страда от диабет по данни от последния национален скрининг, проведен през 2024 година. На 14 ноември отбелязахме Световния ден за борба с диабета, насочен към повишаване на информираността за превенцията, ранната диагностика и грижата за пациентите с диабет. Предиабетните състояния и съвременните подходи..
Прочутият мюзикъл "Криворазбраната цивилизация" по пиесата на Добри Войников оживя на сцената на Националния музикален театър "Стефан Македонски". Режисьор..
За големите литературни форуми по света – от Франкфурт до Арабския свят. Тенденциите в художествената и нехудожествената литература и как се отразяват..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg