Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Винаги актуалните „Спомени за културния живот между двете световни войни“

БНР Новини

„Спомени за културния живот между двете световни войни“ е най-ценното произведение на Кирил Кръстев. Изданието предизвиква интереса на не едно поколение читатели, не само защото разкрива онзи отрязък време, особено интензивен по съзидателност във всички жанрове в родното изкуство, но и защото успява чрез художествено-есеистичния си език да ни пренесе в атмосферата на един от най-тежките периоди от историята на България.

Разкрити се най-ярките представители на интелектуалния ни елит, осъзнаващи националната култура и изкуство като мисия. Сравнението със съвременния културен живот у нас е неизбежно и подсъзнателно. Но така или иначе остава някаква носталгия по времето, в което енциклопедичността е била естествено подразбираща се характеристика на личностите, участващи в културата ни реалност.

„Спомени за културния живот между двете световни войни“ е мемоарната книга на Кирил Кръстев и затова субективна, но четенето й оставя усещането за разглеждане на ценен семеен албум. Авторът  предоставя сведения и интересни факти за най-знаковите творци и интелектуалци, дружества и редакции през този период. В неговия специфичен стил, неподдаващ се на категоризация и клишета, Кирил Кръстев разказва за срещите си с Гео Милев, професор Константин Гълъбов, Чавдар Мутафов, професор доктор Асен Златаров, Елин Пелин, Елисавета Багряна, академик Михаил Арнаудов, професор Иван Шишманов, но и дава оценка на творчеството им, съпоставяйки го с личния им живот.

Кирил Кръстев (1904–1991) е сред най-изтъкнатите интелектуалци на своето време. Започва да учи философия, но завършва естествени науки в Софийския университет и специализира изобразително изкуство в Париж. Утвърждава се като есеист, литературен и кинокритик, публицист, изкуствовед. Създател, редактор и сътрудник на редица вестници и издания на културна тематика, той е винаги участник и свидетел на повечето от събитията.

Изданието съдържа допълнителни материали от личните тетрадки на Кирил Кръстев.





Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Брайл ФМ навърши 10 години

Радио Брайл ФМ е българско социално интернет радио, където хората с увреждания учат и работят.  Целта на радиостанцията е да запознае обществеността с хора със специални нужди – с техните проблеми, възможности, постижения и права и да направи обществото по-толерантно.  Вече 10 години Анелия Велинова – изпълнителен директор на медията, и..

публикувано на 26.11.24 в 18:46

Пространството на книгата

Каква е значението на книгата в различните исторически епохи? Каква е ролята на илюстрацията и типографията? Как се ражда един шрифт, какви са политическите и културните причини за това? Заедно с доцент д-р Регина Далкалъчева, Кирил Златков, д-р Бояна Павлова и Дора Иванова коментираме темата в "Гласът на времето". Как се създава един шрифт, какви са..

публикувано на 26.11.24 в 17:06

Изкуственият интелект отново повдига въпроса какви сме ние

"Последната цитадела. Изкуственият интелект, естетика, въображение" – дискусия за формиращата роля на изкуствения интелект в съвременното въображение, ще се проведе на 27 ноември в Театралната зала на Софийския университет. Ще бъде представен и едноименния пърформанс, който изследва отношенията на един андроид с любовта. Двама от участниците – доц...

публикувано на 26.11.24 в 16:31
Цвета Ботева

Музикалната метафора като лечение с Цвета Ботева

Започва правенето на музиката през поезията и стиховете, обратно на това, което съветват музикантите, но тя така най-добре си може. Младата певица Цвета Ботева трябва да изкаже посланието си и метафорите си в стих, преди да стигне до мелодия.  Въпреки промените, които настъпват при музикалната обработка, засега за нея това е пътят, по..

публикувано на 26.11.24 в 16:10
Валентина Радинска

Валентина Радинска с премиера на книгата "Синът ми Степан"

"Най-накрая събрах смелост да допиша книгата си за моя син Степан, който си отиде преди 17 години, и живя цели 20, въпреки прогнозите на лекарите, че ще живее не повече от една година… Дължа огромна благодарност на моя стар приятел Борис Христов, който настойчиво ме подтикваше и ми вдъхваше кураж да го направя… "Ще плача, докато пиша, Боре…" – казвах..

публикувано на 26.11.24 в 14:05