Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Винаги актуалните „Спомени за културния живот между двете световни войни“

БНР Новини

„Спомени за културния живот между двете световни войни“ е най-ценното произведение на Кирил Кръстев. Изданието предизвиква интереса на не едно поколение читатели, не само защото разкрива онзи отрязък време, особено интензивен по съзидателност във всички жанрове в родното изкуство, но и защото успява чрез художествено-есеистичния си език да ни пренесе в атмосферата на един от най-тежките периоди от историята на България.

Разкрити се най-ярките представители на интелектуалния ни елит, осъзнаващи националната култура и изкуство като мисия. Сравнението със съвременния културен живот у нас е неизбежно и подсъзнателно. Но така или иначе остава някаква носталгия по времето, в което енциклопедичността е била естествено подразбираща се характеристика на личностите, участващи в културата ни реалност.

„Спомени за културния живот между двете световни войни“ е мемоарната книга на Кирил Кръстев и затова субективна, но четенето й оставя усещането за разглеждане на ценен семеен албум. Авторът  предоставя сведения и интересни факти за най-знаковите творци и интелектуалци, дружества и редакции през този период. В неговия специфичен стил, неподдаващ се на категоризация и клишета, Кирил Кръстев разказва за срещите си с Гео Милев, професор Константин Гълъбов, Чавдар Мутафов, професор доктор Асен Златаров, Елин Пелин, Елисавета Багряна, академик Михаил Арнаудов, професор Иван Шишманов, но и дава оценка на творчеството им, съпоставяйки го с личния им живот.

Кирил Кръстев (1904–1991) е сред най-изтъкнатите интелектуалци на своето време. Започва да учи философия, но завършва естествени науки в Софийския университет и специализира изобразително изкуство в Париж. Утвърждава се като есеист, литературен и кинокритик, публицист, изкуствовед. Създател, редактор и сътрудник на редица вестници и издания на културна тематика, той е винаги участник и свидетел на повечето от събитията.

Изданието съдържа допълнителни материали от личните тетрадки на Кирил Кръстев.





Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

"Зодиакът" на Димитър Рашков в галерия "Българи"

Можем да наречем тази изложба и юбилейна за навършилия през 2024 г. 70 години Димитър Рашков. Основният и непоказван досега цикъл в нея е именно "Зодиакът", който е продължение на темите, занимаващи скулптора през целият му път. Сред тях са: Трифон Зарезан (Опиянението на боговете); Еротикон (Изящните дебелани); Адам и Ева след изгонването от Рая;..

публикувано на 19.02.25 в 17:05
Илюстративна снимка

В Париж започва най-големият панаир за съвременно изкуство

2000 художници, фотографи, архитекти, скулптори и гравьори от цял свят ще представят най-новите си произведения. Събитието се провежда под стъкления купол на "Гран Пале" във френската столица. Панаирът за съвременно изкуство "Арт Капитал" се открива с грандиозно шоу и дефиле на бижутери, които представят най-новата си продукция. В рамките на трите..

обновено на 19.02.25 в 16:23

Варна ще има театрален фестивал и през есента

Драматичният театър "Стоян Бъчваров" във Варна обяви създаването на нов театрален фестивал в морската столица. Първото издание на Черноморския театрален фестивал ще се проведе от 24 до 28 септември 2025 година. Идеята на организаторите е да предложат в ранната есен едно голямо културно събитие на варненци и на гостите на града и така да се удължи..

публикувано на 19.02.25 в 15:58
Къща на Георги Савов

Факти и родови истории в "Сградите разказват"

Видеопоредицата "Сградите разказват" е нова инициатива на Регионалния исторически музей - София. Археолозите Йордана Николова и Валентин Витанов, които създават епизодите, разкриват събития и истории, свързани с построяването, архитектите и обитателите на ценните сгради в Стара София. "Идеята за поредицата се роди на базата на две беседи, които..

публикувано на 19.02.25 в 12:10

Софийска премиера за "Не се обличай за вечеря" или любовен триъгълник по две

Представлението "Не се обличай за вечеря" по пиесата на Марк Каполети "Пижама за шестима" е първият опит на режисьорката Максима Боева за ситком. Заедно със сценографа на представлението Киряна Аврониева те се впускат още повече в експеримент със сценичното пространство, като бягат от класическия модел на жанра, който е белязан от "диван по..

публикувано на 19.02.25 в 11:04