В София посрещнахме съвременния френски писател Яник Енел, който представи пред българската публика романа си „Дръж здраво венеца си“ точно на 20 март - Международния ден на Франкофонията (Journée internationale de la Francophonie), отбелязван по традиция от франкофоните по цял свят с различни инициативи, свързани с езика и литературата.
Книгата „Дръж здраво венеца си“ на Яник Енел е носител на наградата „Медиси“ през 2017 и на първия „Гонкур в България“ от 2018. „Гонкур в България“ e инициатива на Френския институт в България, подкрепена от Академия Гонкур, и цели да популяризира съвременната френска литература, френските език и култура и писането на френски. Жури на наградата са ученици, изучаващи френски език и студенти специалност френска филология. Те четат четири произведения, достигнали трети кръг на селекция на Академия Гонкур и платформата Culturethèque на Френския институт, обсъждат и избират книгата, която получава титлата Choix Goncourt de la Bulgarie (изборът на Гонкур в България).
Яник Енел впечатли българските ученици и спечели титлата през 2018. Но на какво се дължи очарованието на неговия роман за младите ни читатели? От една страна това е магнетичният маниер на разказване на автора, от друга – неописуемото съчетание на културни пластове, митологични и естетически препратки, както и това, което като че винаги е било мисия на френската и световна литература – етичните човешките ценности, неотделима част от голямото изкуство.
Яник Енел е роден през 1967 година в семейство на военни. Прекарва детството си в Африка, а след завръщането на семейството във Франция постъпва във Военното училище в Сарт и след това завършва лицея „Шатобриан” в Рен. Първият му роман „Малките войничета“ е издаден през 1996 година. Година по-късно, заедно с Франсоа Мейронис, е сред основателите на литературното списание Лин дьо риск, като издава и два сборника съвместно с Филип Солерс. През годините сътрудничи още на списанието за литература и кино „Трансфюж“, както и на „Шарли Ебдо“.
Тома Георгиев е преводачът на романа „Дръж здраво венеца си“ на български език. В рамките на литературната вечер във Френския институт за представянето на книгата той сподели, че преводът на книгата много прилича на едно филмиране на книгата, тъй като тя не е само преводът на думите, на смисъла на думите, не само превод на културните реалии, а носи повече от това - една наситена атмосфера с огромен размах и описание на живот между реалността и фикцията.
Едно от най-въздействащите неща в книгата наистина е нейната кинематографичност, дължаща се несъмнено на факта, че американския режисьор Майкъл Чимино с неговите филми е един от героите на романа „Дръж здраво венеца си“ на Яник Енел.
"Два века изкуство в България" е нов цикъл с популярни лекции, който обхваща културните и художествени процеси в страната от началото на XIX век до края на 90-те години на ХХ век. Техен организатор е Петко Желязов, водещ и модератор в платформата "Рацио" и Кристина Тужарова, дългогодишен лектор и основател на инициативата "История на изкуството..
Носталгично дивертименто Люлееше лятото своите тежки камбани. По устните лепнеше сладкият сок на живота. Светът нямаше сенки. В реката се стапяха бавно дори неясните очертания на хоризонта. Аз знаех, че този ден няма да се повтори, но времето беше отключило катинара си и тихия ход на нашата смешна история отмерваха не часове и..
Издателство "Библиотека България" обяви победителите от VI Национален литературен конкурс "Вие пишете, ние четем" . Над двеста автори участваха в тазгодишното издание на конкурса с поезия на тема: "Монолог на хвърления камък". С отзвук от завършилия VI Национален литературен конкурс в "Артефир" гостуват писателите и издатели Симеон Аспарухов и..
"Принцесата на Бухенвалд" е доказателство, че в историята на Втората световна война няма пощадени. Испанската авторка Ана Андреу Бакеро гостува в България, за да представи своя дебютен роман, разказващ печалната история на Мафалда Савойска – сестра на царица Йоанна Българска. "Попаднах на историята на Мафалда изключително случайно",..
Германско-австрийският писател Даниел Келман гостува в България, за да представи най-новия си роман "Светлина и сянка". Книгата излиза в превод на Жанина Драгостинова и разказва историята на австрийския режисьор Георг Вилхем Пабст, който добива слава с няколко големи филма от епохата на немския експресионизъм. Пабст остава спорна фигура и до днес..
След поредния четвърти опит на "Възраждане" да прокара в Народното събрание законопроекта си за регистрация на чуждестранните агенти, а пък ДПС-Ново начало..
В навечерието на освобождаването на поредните трима израелски заложници, според споразумението между Израел и Хамас, разговаряме в "Мрежата" с Димитър..
Преподавателката във Факултета по математика и информатика на Софийския университет коментира идеята на министъра на образованието и науката Красимир..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg