В София посрещнахме съвременния френски писател Яник Енел, който представи пред българската публика романа си „Дръж здраво венеца си“ точно на 20 март - Международния ден на Франкофонията (Journée internationale de la Francophonie), отбелязван по традиция от франкофоните по цял свят с различни инициативи, свързани с езика и литературата.
Книгата „Дръж здраво венеца си“ на Яник Енел е носител на наградата „Медиси“ през 2017 и на първия „Гонкур в България“ от 2018. „Гонкур в България“ e инициатива на Френския институт в България, подкрепена от Академия Гонкур, и цели да популяризира съвременната френска литература, френските език и култура и писането на френски. Жури на наградата са ученици, изучаващи френски език и студенти специалност френска филология. Те четат четири произведения, достигнали трети кръг на селекция на Академия Гонкур и платформата Culturethèque на Френския институт, обсъждат и избират книгата, която получава титлата Choix Goncourt de la Bulgarie (изборът на Гонкур в България).
Яник Енел впечатли българските ученици и спечели титлата през 2018. Но на какво се дължи очарованието на неговия роман за младите ни читатели? От една страна това е магнетичният маниер на разказване на автора, от друга – неописуемото съчетание на културни пластове, митологични и естетически препратки, както и това, което като че винаги е било мисия на френската и световна литература – етичните човешките ценности, неотделима част от голямото изкуство.
Яник Енел е роден през 1967 година в семейство на военни. Прекарва детството си в Африка, а след завръщането на семейството във Франция постъпва във Военното училище в Сарт и след това завършва лицея „Шатобриан” в Рен. Първият му роман „Малките войничета“ е издаден през 1996 година. Година по-късно, заедно с Франсоа Мейронис, е сред основателите на литературното списание Лин дьо риск, като издава и два сборника съвместно с Филип Солерс. През годините сътрудничи още на списанието за литература и кино „Трансфюж“, както и на „Шарли Ебдо“.
Тома Георгиев е преводачът на романа „Дръж здраво венеца си“ на български език. В рамките на литературната вечер във Френския институт за представянето на книгата той сподели, че преводът на книгата много прилича на едно филмиране на книгата, тъй като тя не е само преводът на думите, на смисъла на думите, не само превод на културните реалии, а носи повече от това - една наситена атмосфера с огромен размах и описание на живот между реалността и фикцията.
Едно от най-въздействащите неща в книгата наистина е нейната кинематографичност, дължаща се несъмнено на факта, че американския режисьор Майкъл Чимино с неговите филми е един от героите на романа „Дръж здраво венеца си“ на Яник Енел.
Можем да наречем тази изложба и юбилейна за навършилия през 2024 г. 70 години Димитър Рашков. Основният и непоказван досега цикъл в нея е именно "Зодиакът", който е продължение на темите, занимаващи скулптора през целият му път. Сред тях са: Трифон Зарезан (Опиянението на боговете); Еротикон (Изящните дебелани); Адам и Ева след изгонването от Рая;..
2000 художници, фотографи, архитекти, скулптори и гравьори от цял свят ще представят най-новите си произведения. Събитието се провежда под стъкления купол на "Гран Пале" във френската столица. Панаирът за съвременно изкуство "Арт Капитал" се открива с грандиозно шоу и дефиле на бижутери, които представят най-новата си продукция. В рамките на трите..
Драматичният театър "Стоян Бъчваров" във Варна обяви създаването на нов театрален фестивал в морската столица. Първото издание на Черноморския театрален фестивал ще се проведе от 24 до 28 септември 2025 година. Идеята на организаторите е да предложат в ранната есен едно голямо културно събитие на варненци и на гостите на града и така да се удължи..
Видеопоредицата "Сградите разказват" е нова инициатива на Регионалния исторически музей - София. Археолозите Йордана Николова и Валентин Витанов, които създават епизодите, разкриват събития и истории, свързани с построяването, архитектите и обитателите на ценните сгради в Стара София. "Идеята за поредицата се роди на базата на две беседи, които..
Представлението "Не се обличай за вечеря" по пиесата на Марк Каполети "Пижама за шестима" е първият опит на режисьорката Максима Боева за ситком. Заедно със сценографа на представлението Киряна Аврониева те се впускат още повече в експеримент със сценичното пространство, като бягат от класическия модел на жанра, който е белязан от "диван по..
Ненадейно напусна земния свят, докато другите празнуваха Свети Валентин, а той подготвяше поредното си “отечествено” турне. Беше го замислил с млади..
Глобалната среща за изкуствения интелект в Париж постави нови въпроси и предизвикателства пред света. Технологичните гиганти очертаха бъдещето на тази..
"Нирвана" от Константин Илиев е първата премиера на Великотърновския театър "Константин Кисимов" за 2025 година. Постановката по пиесата на големия..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg